• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Hayatın bu kadar basit bir şey olamayacağı

Versay

Üye
Kuranı okumuş ve diğer alim ve başka inançlara sahip birileriyle konuşmuş biri olarak şunları söyleyebilirim; Öncelikle her din bir tür rutin işler koymuş.

Aslında hepsinin içine girdiğinde doğruluk payları var veya daha iyi yorumlamak gerekirse iyi yanları var. Mesela zerdüştlük inancında kötü insanlardan ziyade İyilik yapan insanlar cezalandırılır. Nedeni kötü insanı neden iyilik empoze etmedin diye vs vs.

Mesela İslam dininde de Kurban olayı "adam akıllı" yerine getirildiğinde gerek kesmesi gerek dağıtması bakımından gerçekten çok iyi bir "tasarlanmış" sistem.

Diğer bir şey ise ölüleri yakmak gibi. Hem yerden tasarruf hem kıymet verdiğin birini yanında taşıyabiliyorsun vs vs.

Hepsinin güzel yanları var. Tabii iş Dünyanın ve İlk Canlının Yaratılış kısmına gelince hepsi birer uydurma. Mesela Ademin yaratılışını anlatırsak; Kuranda ademi yarattığında Tanrı Meleklere ve şeytana önünde eğilmelerini ister. Ancak Melekler Tanrıyla iletişme geçmiş ve tanrının varlığından emin bir varlık Tanrıyı sorgulamakta. Biz varken neden bu aciz, günahkar varlığı yarattın tarzında Tanrıyı, "Sonsuz" kudret sahibi bir varlığı sorguya çekiyorlar ve "Süphe" ediyorlar.

Ancak bizler İslamı sorguladığımızda ve bize mantıklı gelmediğini düşünüp dinden çıktığımızda bizlerin gözlerine ve kulaklarımıza ağırlık koyduk, onlar doğru yolu bulamazlar diyor. Kendinden emin bir din, neden ayrılanları ne olursa olsun cehenneme atıyor?

Bir insan dünyanın en iyi insanı olsun ama musluman olmadığı için yakmak Tanrının Adaletine sığar mı? Sonsuz kudret sahibi bir varlık neden ona inanıp inanmadığımı taksın ki?

Neyse... Uzar gider. Deist inancına sahibim.

umutcang

Üye
Öncelikle dostum bir Kuranı , incilı ve zeburu oku. Bilgi sahibi ol ve sonrasında içinde çözemediğin problemleri buraya yaz. Ben "bir din vardır" demiyorum. Ama "bir dinde yoktur" da demiyorum. Davulun sesi uzaktan hoş gelir insana. Ama bir de git bakalım yanına. Icerigini bilmediğin ve oradan buradan duydugun ve okuduğun şeyler ile bir seylere karar verirsen isen, direk çık bu forumdan daha iyi kendi zannımca.

umutcang

Üye
Evet aynen öyle, sadece anlamıyorum.

Haklısın, ordan bakınca hiçbir şey bilmeden eleştiren biri gibi gözükebilirim. Ama işin aslı öyle değil. Kuran'ı tabiki okuyacağım okuduktan sonra yine güncellerim burayı fakatt. Belli başlı şeyler var, yani Versay'ında dediği gibi ne kadar iyi olursan ol, ne kadar iyi bir iş yaparsan yap dünyada müslüman değilsin diye yalan olucak hepsi. Çok basit bişey ve bence bu bile saçmalığı özetliyor.

Onun haricinde namaz kıldığım zamanlar okduğum surelerin anlamlarına da bakıyodum elbet ve genelde, '' zulüm edilenin yanında dur ona destek çık'' veya '' iyi insan ol '' veya '' malın çok olunca dağıt'' gibi çok genel ifadeler var. Yani bunları söyleyebilmek için Allah olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Zaten çoğu dinde bu ifadelerin olduğunu tahmin edebiliyorum. Her neyse benim asıl burda dikkat çekmek istediğim şey, tüm bu gizemin ve bilinmezliğin basit bir cevabı olmadığını düşünmem. Yani ölücem ve cennet veya cehenneme gidicem ve bu muydu demek gelir muhtemelen içimden yani çok garip geliyor. Tek merak ettiğim şey acaba gerçekten bu kadar basit bi şeymi hayat dediğimiz olay
Açıkçası sana Gök Tanrı inancını incelemeni tavsiye ederim

Bütün dinler insanlar tarafından üretilmişlerdir ve toplumu yönetmek, köleliği kendileri yönetmek için varlardır. Kısa gerçek daha söze gerek yok.

BenFero

Üye

Nedense aklıma direk bu adam geldi..

Ek olarak, Yazına baktığımda herhangi bi tanrıya inancın olmadığını belirtmişsin. Benimsediğin kavramında Deist olduğunu söylüyorsun. Ben sana deistliğin açıklamasını yapayım:

Deizm inancına göre Tanrı evrene ve dünyaya müdahale etmemektedir. İnanışın tanımlanmasında kullanılan doğal din ya da doğal inanç kavramları, hiçbir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancını belirtir. Bu inancı benimseyen kişiye Deist denir.

Sen ateist oluyorsun.

Barhodi

Üye
Ben de bir soru yönelteyim dinler olmaz ise yaşamanın manası ne? Öldükten sonra ne olacak? Her pisliği yiyen adam ile iyilik yapan adam ölüp gidecek ödülü veya cezası olmayacak mı? O zaman iyilik yapmak enayilik?