• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Hayatın bu kadar basit bir şey olamayacağı

Barhodi

Üye
Hangisine inanayım mesela? Ya inandığım şey onca kanıt olmasına rağmen(!) yanlış dini seçersem nolucak. Ya hristiyanlar haklıysa o kadar yaptığım namaz onca para verip gittiğim hac yalan mı olucak. Veya İslam doğru da ben hristiyan olsaydım günah çıkartmak için papaya verdiğim onca paraya nolucak gittiğim kilise zamanına nolucak ?
Emin ol Ahirette alacağın mükafat maddi olmasa da manevi ödülün daha fazla olacak

BuddY

Üye
Ben de bir soru yönelteyim dinler olmaz ise yaşamanın manası ne? Öldükten sonra ne olacak? Her pisliği yiyen adam ile iyilik yapan adam ölüp gidecek ödülü veya cezası olmayacak mı? O zaman iyilik yapmak enayilik?
Yaşamanın bir anlamı olması gerektiğini neden düşünüyorsun ? Sevap diye iyilik yapan insanlar zaten enayidir. İyilik insanın vicdanından geldiği için yaptığı şeyler olmalıdır. İyiliğin her zaman karşılıklı olmasına gerek yok. Sadece istediğin için yapabilirsin. Bunun için ödüllendirileceğini düşünerek yapıyorsan yaptığın şeyin iyilik olduğuna inanmıyorum. İyilik her zaman karşılıksız olmak zorunda değil fakat iyilik-sevap ilişkisi üzerine yapılıyorsa çok saçma , gerçek değil diye düşünüyorum.
Biz sadece gezegenimizdeki hayvanlardan zekiyiz diye öldüğümüzde onlardan farklı bir şey olacağını düşünmemiz ne kadar mantıklı ? Biz doğmadan önce milyonlarca yıl boyunca bu gezegende hayat varmış fakat biz doğana kadar bilmiyorduk. Hiçtik. Öldükten sonra aynı doğmadan önce olduğu gibi hiç olacağız milyarlarca yıl geçse bile bunu algılayacak bir "beynimiz" olmayacağı için haberimiz olmayacak. Öldükten sonra hayat olduğunu ödüllendirilip-cezalandırılacağımızı düşünmenin ahmaklıktan öteye gittiğini sanmıyorum.
Bir yaratıcıya gelirsek eğer bir yaratıcı varsa kudretliyse mutlak iyi veya mutlak kötü olmak zorunda değil. Affetme , acıma vb duygulara sahip olmasına bile gerek yok çünkü bu dünyaya özgü duygular bunlar. Evren çok büyük keşfedeğimiz milyarca yıldız , belki binlerce farklı fizik kuralı var.(Tek evren bizim evrenimiz bile olmayabilir) Bizden çok gelişmiş yaşam formları , belki aynı dünyadaki hayvanlar gibi ilkel bir şekilde yaşamını sürdüren canlılar var. Mesela gezegenimize milyonlarca yıl önce uğramış bir medeniyet olsa dinazorları görüp akıllı yaşam formu yok diyebilirdi. Bu kadar geniş bir evrene sahipken sadece dünyada belli bir bölgeye indirilen bir kitapların gerçek olduğuna inanmak ne kadar doğru ?
Dediğim gibi hayatın bir amacı olmasına gerek yok. Tüm evren doğup-ölmek üzerine kurulu. Nasıl ki doğmadan önce milyarca yıl boyunca sadece Dünya değil tüm evrende bir çok canlı , yıldız , gezegen vs. doğup öldüyse bundan haberimiz yoksa öldükten sonrada bunları algılayacak bir bedenimiz zihnimiz olmadığı için haberimiz olmadan devam edecek diye düşünüyorum.