• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Her güne bir yeni bilgi - Gün 1 - Tarih

Sapienss

Üye
Katılım
1 Ağustos 2018
Mesajlar
124
Şehir
Denizli
Bu gun dahil her gün bir bilgi paylaşacağım kaynak olarak bu seride paylaştığım bütün bilgiler entelektüelin kutsal kitabi 365 güne bir bilgi kitabından esinlenmiştir. Hem benim aklımda daha çok yer etsin hem de formun genel kültürune bir katkı sağlasın diye hiç ertelemeden bir bilgi paylaşacağım

alfabe

antik mısırda ele geçirilen köleler mısır hiyeroglifini anlayamadıkları icin kendi aralarında anlasabilmek için alfabeyi bulmuşlardır.

daha sonra kölelerin yayıldığı orta doğuda başta ibranice ve arapça olmak üzere bir çok dili ortaya çıkarmıştır bu durum.

deniz yolu ticaretiyle uğraşan fenike uygarlığı zamanla akdenizin kıyısına ticaret yaparak fenike dilini avrupada yaygınlaşmıstir roma ve yunan alfabesi başta olmak üzere bütün batı dilleride fenike alfabesinden gelmiştir.

bu durum 1799 yılında roseta taşındaki mısır hiyeroglifler bulunana kadar bilinmiyordu.

not : oxford ingilizce sözlük basımına göre bugün ingilizcede 171.476 kelime vardır.
en çok kelime barındıran dilde ingilizcedir.

not 2 : bugün kullanılan bir çok harf doğrudan antik mısır karekterlerinden gelir örneğin "B" harfi mısır hiyeroflifinde ev kelimesi anlamına gelir.
 

WCLD

Üye
Katılım
19 Aralık 2019
Mesajlar
9
Yaş
17
Şehir
Ankara
İngilizce oluşumu gereği zaten çoğu dilden izler taşıyor. En çok kelimeyi barındırmasına da aşmamalı.
 
Üst