• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Her güne bir yeni bilgi - Gün 2 - Edebiyat

Sapienss

Üye
Katılım
1 Ağustos 2018
Mesajlar
124
Şehir
Denizli
Ulysses

Jamew joyce'nun ulysses(1922) adlı eseri 20.yy. en önemli ingiliz romanı sayilmaktadır.
Homeros'un odysseia'sını 16 haziran 1904 e uyarlar. İrlanda'da Dublin'de geçen günü getir gütür işleriyle geçirip geç saatlerde evine dönen yaşlanmaya yüz tutmuş boynuzlanmış bir reklam satıcısı Leopold Bloom(Odysseseia) Uyarlar

L. Blood basit ve sıradan gözükmesine karşın tanıştığı tüm karekterlere merhamet ve cömertlik gösteren bir kahraman karekterdir. İrlanda katolik bir hristiyan olmasına karşın Leopold Blood yahudidir kendini yalnız hissetsede iyimser kalmaya devam eder.

Ulysses, pek çok önemli esere atıf yapmasıyla ünlenir. Roman boyunca eski ingilizce tiyatro ve reklam türlerine kadar çesitli edebi türlerin üzerinde durur.
Belki de romanı en çok ünlenmesini saglayan bilinç akışı yöntemidir. Yani karekterlerin aklından geçenleri sırasıyla söylemesi değilde olduğu gibi verme girişiminden dolayıdır.

Not : Ulysses cinsel betimlemelerden ötürü ABD'de 12 yıl boyunca müstehcen içerik olduğu gerekcesiyle kitap yasaklanmıştı.
 
Üst