Her İnanç Doğrudur!

Versay

Üye
  1. Toplumları Ahlak kavramı altında kontrol etmek
  2. Tanrı kavramı altında kişiyi, ruhsal olgunluğa ve dinginliğe ulaştırmak için.

Bu saydigim maddelerde senin yazdiklarina cikiyor aslen.
Tesekkurler yorum icin

Arkadaşlar, Tanrıya inandığınız zaman mutluysanız inanın.
Tanrıya inanmadığınız zaman mutluysanız inanmayın.

Ben inanıyorum ama ibadetlerimi yerine getirmiyorum çünkü içimden yapmak gelmiyor.

İbadetlerin sorumluluğundan kaçmak için ise, kendimi deist,ateist falan yapmıyorum.

Allah var, fakat bende onun bana sorumluluk olarak verdiği ibadetleri yapacak güç yok.

Dİnden doğudum bir şekilde, ha yarın bakarsın durumlar değişir bilemem.

Ama emin olun ki bu konularla zihnimizi meşgul etmeyelim, nasıl mutlu isek, neler yapınca mutlu olacaksak onun peşinden koşalım.

Ha bu arada, koşarken yorulacak ağlayacaksınız ama yolun sonunda mutlu olacaksınız unutmayın :)

Din'de aynı şekilde, önce acı çekin sonra biz sizi mutlu edeceğiz diyor. Dünya da böyle, önce çok çalışacağız sonra eğlencemize bakacağız.

Babamı aradım geçenlerde, oda arkadaşımı sordu, öğlen 2 civarı geçiyor tabi sohbet, "Yatıyor fosur fosur" dedim.

Oda bana aynen şunu dedi;

"Aslan yattığı kadar kaçar, kaçtığı kadar yatarmış."

Dostum, her inanç doğrudur diyip sonunda deistlikten bahsetmen ilk saçmalık.
Bir inanç sana göre doğrudur, bana göre yanlıştır. Herkesin doğruları farklıdır, bu sadece sana doğru gelen şey olur ve bu onun evrensel bir doğruluk taşıyacağını göstermez.

Kyder

Üye
Öncelikle şu an çıkarlarımı çiğneyerek sıkıntılı bir mesele üstüne konuşmaya giriyorum bu büyük ve aptalca bir hata

Müslümanlara karşı bir savunma yapmak mantıksız olurdu ben hiçbir zaman bir müslümanın tartışma sonunda bir şeyi kabul ettiğini veya etkilendiğini görmedim gerçeğe gözünü açama potansiyeli olan müslümanlar genelde kendileri birşeyler yaparak uyanışa geçerler.Semavi dinler dışındaki dinlerin hayatta kalmadığını ifade edecek kadar komik insanlardır genelde.

Gelelim birşeyleri farketmiş ve düşünmek için beynini kullanan değerli insanlara.

Ahlakın evrimsel bir oluşum olduğunu kavramanı istiyorum öncelikle.(ilgili araştırmaları yaparak bu sonuca varabilirsin.) Evimsel bir oluşumu katı kurallar kabul etmemiz kadar mantıksız bir şey yoktur.Evrim değişime dayanır ben bireysel çıkarlarım adına ahlakı red ederimç Bu na kötü veya iyi diyemeyiz.Ahlakı kabul edilesi kılan şey nedir?

Benim bu konulardaki düşünsemde çoğu felsefi ALT DİSİPLİN için genişletilebilir nitelikte olan basit ve açıktır. Felsefi bir cevap arama yolculuğuna çıkarsanız en çok göreceğiniz şey ilizyonlarla dolu manzaralardır.Kimi insanlar görürsünüz bencilikleriyle kafalarında bir tanrı yaratıp onu işi gücü yokmuşcasına insanla ilgilenir kılarlar. Kimi tembeller görürsünüz her şeyi red edecek yok sayacak. Kimi yorgunlarla karşılaşacaksınız yoruldukları yerde bir düşünceye sabit kalmış olacaklar.Kimi ahmaklarla karşılaşacaksınız neye koştuğunu bilmeden koşan ahmaklarla. VE SONUNDA FARK EDİCEKSİNİZ İLİZYONLARLA DOLU YOLUN SONSUZLUĞUNU BELKİ SİZDE YORGUN ADAM GİBİ ÇEKİLİRSİNİZ YA DA AHMAK ADAM GİBİ KOŞARSINIZ HER NE YAPARSANIZ YAPIN UNUTMAYIN SONU ASLA GELMEYECEK.

İYİ FORUMLAR...

Motivazim

Üye
Öncelikle şu an çıkarlarımı çiğneyerek sıkıntılı bir mesele üstüne konuşmaya giriyorum bu büyük ve aptalca bir hata

Müslümanlara karşı bir savunma yapmak mantıksız olurdu ben hiçbir zaman bir müslümanın tartışma sonunda bir şeyi kabul ettiğini veya etkilendiğini görmedim gerçeğe gözünü açama potansiyeli olan müslümanlar genelde kendileri birşeyler yaparak uyanışa geçerler.Semavi dinler dışındaki dinlerin hayatta kalmadığını ifade edecek kadar komik insanlardır genelde.

Gelelim birşeyleri farketmiş ve düşünmek için beynini kullanan değerli insanlara.

Ahlakın evrimsel bir oluşum olduğunu kavramanı istiyorum öncelikle.(ilgili araştırmaları yaparak bu sonuca varabilirsin.) Evimsel bir oluşumu katı kurallar kabul etmemiz kadar mantıksız bir şey yoktur.Evrim değişime dayanır ben bireysel çıkarlarım adına ahlakı red ederimç Bu na kötü veya iyi diyemeyiz.Ahlakı kabul edilesi kılan şey nedir?

Benim bu konulardaki düşünsemde çoğu felsefi ALT DİSİPLİN için genişletilebilir nitelikte olan basit ve açıktır. Felsefi bir cevap arama yolculuğuna çıkarsanız en çok göreceğiniz şey ilizyonlarla dolu manzaralardır.Kimi insanlar görürsünüz bencilikleriyle kafalarında bir tanrı yaratıp onu işi gücü yokmuşcasına insanla ilgilenir kılarlar. Kimi tembeller görürsünüz her şeyi red edecek yok sayacak. Kimi yorgunlarla karşılaşacaksınız yoruldukları yerde bir düşünceye sabit kalmış olacaklar.Kimi ahmaklarla karşılaşacaksınız neye koştuğunu bilmeden koşan ahmaklarla. VE SONUNDA FARK EDİCEKSİNİZ İLİZYONLARLA DOLU YOLUN SONSUZLUĞUNU BELKİ SİZDE YORGUN ADAM GİBİ ÇEKİLİRSİNİZ YA DA AHMAK ADAM GİBİ KOŞARSINIZ HER NE YAPARSANIZ YAPIN UNUTMAYIN SONU ASLA GELMEYECEK.

İYİ FORUMLAR...
Yorulmuş adam ben oluyorum :D

Fakat ayağa kalkıp tüm dünyaya kimin Tanrı olduğunu göstereceğim :)

smh

Üye
bazı insanlar dinlerin 4000'ine inanmaz, bazıları ise 3999'na.

bunu yeryüzünde 4000 din olduğunu varsayarak söylüyorum tabii.

Asher

Üye
Tanrı faktörü yaradılışın temeli olduğundan felsefenin en temel kavramlarından biridir.İnsan akıllı ve öz bilince sahip bir varlıksa dinlerin içerisinde en doğru olanı seçip bu dine evrensel bir boyut kazandırmalı.Fakat pek çok din ortaya çıkmış ve herkes kendi dogmalarını körü körüne savunup ortak bir akıl yolunda toplanamamıştır.O zaman din irrasyonaldir.Geleceğimize yön veren bilim felsefesi ise rasyonalve realdir(algılanabilir ölçüde).Bundan da önemlisi din dogmadır.Bu yüzden septisizmi öldürür.Sorgulanabilir ve kuşkulanılabilir bir bilgi gerçek/bilinen gerçektir.Dinde sorgulanamaz olduğuna göre gerçek olamaz.Tanrı bu çatı altında olmadığından ve henüz kesin bir varoluş süreci oluşturulamadığındanda ya sadece tanrı vardır(Deizm),tanrının varlığı belirsizdir(Agnostisizm) yada tanrı yoktur(Ateizm)

Son düzenleme:
Mobile app for XenForo 2 by Appify