• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Hiçbir Şey Düşündüğün Gibi Değil

EminBey

Üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
227
Şehir
Bursa
Selamlarrr beyler nasılsınız.Umarım iyisinizdir,ben yavru kurt Emin.Bugün sizlere özgüven konusu hakkında görüşlerimden ve yeni bir kuramımdan bahsetmek istiyorum.İsterseniz önce özgüven nedir bunu bir açıklayalım.Özgüven kişinin istediği yerde istediği şekilde ve başkalarının hakkını ihlal etmeden kendi fikirlerini eylemlere dönüştürebilmesidir.Yani bir markette kasiyerden para alma biçiminizden bir kıza açılmaya kadar tüm hissiyatınız özgüveninizin tesirinde gerçekleşir.Bu eylemleri bazı kişiler o kadar rahat yapar ki şaşar kalırsınız.Ve onların öyle yaratıldıklarını düşünürsünüz.Aslında çalışılmamış özgüvenin temeli tamamen aileye bağlıdır.Yetişme tarzınız özgüveninizi büyük ölçüde etkiler.Ancak bugün "Özgüvensiz Kişiler"üzerine konuşacağız.
Neden Özgüvensiz Oluyoruz ?
Bu soruya cevap aramadan önce hangi konularda özgüvensiz olduğumuzu bir düşünelim.Kimimiz karşı cinsle konuşurken sıkılır,utanır,büzülür.Kimimiz ise öğretmeniyle veya arkadaşıyla veya topluluk önünde konuşurken özgüven problemi yaşar.Peki Neden ? Kendinizi düşündüğünüz zaman bu sorunun temelinde "Kişiyi Etkileyememe" veya "Aşağılanma Korkusu"yatar.Bir topluluğa konuşma yapacağımız zaman 'Ya kekelersem,ya kızarırsam ve bunlar olurda bana gülerlerse'gibi telkinler yüzünden kendimizi kasar dururuz.Aynı şekilde karşı cinsle konuşurken 'Ya saçma bir şey söylersem,ya sıkıcı konuşursam'gibi iç seslerin sesi bir türlü kısılmaz.Sebep aslında çok basit "Etkileyememe Korkusu"Tüm bu korkularımızın sebebi karşımızdaki kişi/kişiler üzerinde istediğimiz etkiyi bırakamama korkusudur.Onlara karşı küçük düşeceğimizi sanarak bu korkuya kapılırız.Peki hiç şunu düşündünüz mü ? Bizlerin yapmaya korktuğu şeyleri başkaları yanlış da olsa yapınca hiç yadırgıyor musunuz ? Mesela birisi sahneye çıkıp bir kelimeyi yanlış söylediğinde 'Ahahaha gerizekalı nasıl da yanlış söyledi' diyor muyuz ? Aklı selim bir kişi bunun insani ve doğal bir şey olduğunu bildiğinden gayet normal karşılıyor.İşte bizler aslında kendimizi gereksiz kasıyoruz ve bu yüzden içimizdeki bizi açığa çıkaramıyoruz.
İyi de burasını biliyoruz kardeşim.Bize ne yapacağız onu söyle
Şöyle düşün dostum.Şu ana kadar özgüvensizliğin sana bir şey kazandırdı mı ? Yani o kıza açılmadın diye kız sana geldi mi ? Veya sahneye çıkmadın diye alkıi aldın mı ? Hayır.O zaman kaybedecek bir şeyimiz yok.Neyden çekiniyorsun ya ? Ne yani patates yerine tapates mi dedin gül lan buna gül.Sahnede at buna bir kahkaha bak salom seninle birlikte nasıl kopuyor.Merak etme seni kimse çıkıp"Tapates nasıl dersin lan puşt in aşağı" demeyecek.Herkes senin özgüvenini alkışlayacak orada bundan emin ol.Kıza açılamadın mı ? Abi seç bir tane yoldan geçen kız " Senden çok hoşlandım" de en fazla gerizekalı der gider ve ne sen onu ne o seni bir daha görmez.O yüzden artık farkına varman lazım.O içindeki seni 1haftalığına terk et.De ki "Lan bir hafta boyunca rezil rüsva olucam,neyden çekiniyorsam yapıcam" de ve bak bakayım hayatın nasıl değişecek.Merak etmeyin kimse sizi düşündüğünüz kadar umursamıyor.5 dakika sonra her şeyi unutuyorlar.Başkaları için kendini böyle kasıp kavurma.Neysen o ol ya.Evet artık olayı kavramışsındır herhalde.Bugünlük benden bu kadar,gidip biraz rezil olmayı deneyeceğim 😁.Sana senin kadar değer verip umursayan başka kimse yok bunu unutma.
Yavru Kurt Emin
 

Albatrosse

Üye
Katılım
13 Şubat 2019
Mesajlar
26
Yaş
19
Şehir
Malatya
Kanka keşke enter tuşunu kullansaydın 😁 diğer yazılardan da gördüğüm kadarıyla bir olayı anlatma şeklin, benimsemen çok iyi. Bazen etkili iletişim derslerinde salağa anlatır gibi anlatın ama karşıdaki kişiyi salak yerine koymayın ifadesi geçer. Bu yazı tam olarak uymuş, yazı için teşekkürler.
 

EminBey

Üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
227
Şehir
Bursa
Kanka keşke enter tuşunu kullansaydın 😁 diğer yazılardan da gördüğüm kadarıyla bir olayı anlatma şeklin, benimsemen çok iyi. Bazen etkili iletişim derslerinde salağa anlatır gibi anlatın ama karşıdaki kişiyi salak yerine koymayın ifadesi geçer. Bu yazı tam olarak uymuş, yazı için teşekkürler.
Estağfurullah.Salak yerine koymak gibi değil de herkesin anlaması kapasitesi bir olmayabiliyor okuyan herkesin faydalanabilmesi çok önemli 😊
 

pawelow

Üye
Katılım
26 Kasım 2018
Mesajlar
274
Şehir
Kayseri
Özgüven eksikliğinin altında herhangi bir sorun da yatabilir hastalık dış görünüş önce sorunu kökten çözmek mesele senin dediğinle bir yere kadar gider bir süre sonra daha ağır başa dönmeler yaşayabilir insan
 
Üst