• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

İktidar Partisi Düzeni

seriff

Üye
Katılım
7 Mart 2019
Mesajlar
17
Şehir
İstanbul
Facebook'ta gezinirken şöyle bir yazıya denk geldim, abilerim benim siyaset ile pek bir bilgim yok. Bilgili abilerim bu cümleyi yorumlayabilirler mi ? "İktidardaki düzen partisi, hangisi olursa olsun, iktidar oligarşinin iktidarı olarak kalır, iktidardaki partinin programında ne yazarsa yazsın, oligarşinin çıkarlarına uygun politikalar uygulanır. Başka bir biçimde ifade edersek; seçim döneminde halka vaatte bulunulur, iktidarda oligarşiye hizmet edilir. Oligarşinin parlamenter sistemi böyle çalışır."
 

MerLin

Üye
Katılım
22 Haziran 2018
Mesajlar
194
Şehir
İstanbul
Turkce meali kim gelirse gelsin iktidara, bir avuç aptala hizmet eder..
 

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
9 Nisan 2018
Mesajlar
313
Şehir
Antalya
Görece doğru bir tanım, bu tanımın aksi hareket eden birkaç istisna dışında hükümetler daima ayakta kalabilmek için gücü çok olan az bir kısma hitap eder ve bu topluluk ile bir çıkar ilişkisi kurar. Mesela seçim kampanyalarında bu kitleden maddi destek alır, yeri gelir borç alır; karşılığında ise bu kesimin istediği politikaları uygular, şirketlerini-kuruluşlarını korur. Tanım doğru, ne yazık ki bu oligarşi neredeyse her devlette vardır.
 
Üst