İlk Defa Ateist Olduğumu Hissettim

Nihayet tartışmalar benim alanima kaymış. Bende bi kaç bişey söyleyeyim. Kendimden canlı bi örnek vererek başlayayım.
2 sene boyunca özellikle felsefi perspektiften uzun okumalarim, bilgisine güvendiğim insanlarla tartismamin neticesinde ateist oldum. Ama bu o kadar kolay olmadi benim için. Sancılı bi süreçti. Yeri geldi gözyaşıda döktüm. Benim hayatıma anlam katan şey din olduğu içindi ki depresyona girdim. Tedavisi mümkün olmayan bir yara bıraktı bende. Bu dünyanın, sonsuz ahiret hayatinin yanında hiç olduğunu düşünen, yatirimini diğer dünyaya yapan bi insan için sindirilmesi zor bi gerçek. Lakin dinin hayatında çok fazla yeri olmayan bi insan için bu öyle değildir.
Aslında asıl mesele tanrı inancının insana getirisi ve götürüsünden çok var olup olmadığı olmalı. Çünkü tanri inancınun insana fayda sağlaması onu gerçek yapmıyor. Salt fayda sağlıyor diye de inanacak değiliz.
Ama madem getirisi ve götürüsü sorulmuş olaya bireysel açıdan kısaca bakalim;
1)İnsan, doyumsuz bir varlık olduğu, nihai amacin mutluluk olduğu hasebiyle mevcut olan hazdan hep daha fazlasina arzu duyar. Cünkü daima standart bi haz mutluluk vermez. Mutluluk için ortalamanin üstünde bi haz sözkonusu olması lazım gelir. Haliyle
insana bu dünya yetmez. Hep daha fazlasına arzu duyar. İşte insan dediğimiz varlık bunun içindir ki ölümsüz olmak ister.
Din dediğimiz şey insanın bu açlığına birebir hitap eden bi unsur. Insan ölüm karşısında acizdir. Nihai bi son'u kabullenmek dogalarina ters. Ölüm nihai bi son ise bu dünyada biriktirdiği şeyler kendisiyle birlikte hiç olup gidecek. Insanın bu acı gerçeği kabullenmek yerine bilinçsiz bi şekilde hülyalarla yaşaması ona şevk verir. Dolaysıyla insanların psikolojik anlamda böyle bir seye ihtiyaçları var diyebiliriz.
2) Insanin kafasini daima kurcalayan sorulara(nerden geldik, nereye gidiyoruz, neden burdayım) pragmatist yanıtlar verir. Dindar insanlar için herşeyin cevabı vardır. Haliyle sorgulamaya gerek duymazlar. Cevabı olan adamın merak duygusu olmayacağından dolayı sorgulama yetisi körelir. Bağnaz ve yobaz bi kişilik meydana gelir.
3)Hayata bi kere geliyosun ve hayel ürünü olan bi varlığa ibadet ederek vakit kaybediyosun...Zaman israfidir
4)Ahiret hayatinda herkesin hakettiğini alacağına inandiklarindan dolayi adaleti diğer dünyada ararlar.
5)Kisiler bu dünyanın imtihan yeri ve acılarla dolu olduğuna asıl mutluluğun diğer dünyada olduğuna inanir. Haliyle bosvermişlik hissi sözkonusu olur.
Dinin insana bireysel anlamda getirileri ve götürüleri uzatılabilir. Şimdilik bu kadarla yetineyim tanrı meselesi ile ilgili bi yazi yazarım yakın bi zamanda.

Beyler ne yaptınız ya müslüman üyelerin bu kadar fazla olduğunu tahmin etmiyordum.

İnançlarınıza saygı duymaktan başka çarem yok ama masallara fazla kaptırmayın kendinizi.

Semavi olsun olmasın birçok din insanın ölüm korkusunu yenmesini adaletsiz yaşamların adalete ölümden sonra ulaşacağını söyleyerek insanları rahatlatan bu iki büyük probleme çözüm sunduğu içinse bu kadar inanan toplayan gereksiz oluşumlardır.

Dinlerin hepsi sizi kısıtlar aynı şekilde siyasi düşüncelerde sizi kısıtlar bırakın özgür olun...

Şu ateistlere bir sorum var dünyanın ekseninde trilyoncadan daha fazla yıldız var bu yıldızlar birbirine çarpmadan nasıl kayıveriyor güneşin bir cm daha yakın olsa insanların köfte burger olmasını engelleyerek bunun ayarlamasını kim yapmış dünyada neye baksan bir matematik bir sistem vardır sistemli şekilde bunlar nasıl olmuş bak bu da şimdi aklıma geldi köpekler neden ezan okununca ular.ya da 4 5 milyar yıllık koca bi dünya nie varoldu yiyip içip sıçasn diye mi

Şu ateistlere bir sorum var dünyanın ekseninde trilyoncadan daha fazla yıldız var bu yıldızlar birbirine çarpmadan nasıl kayıveriyor güneşin bir cm daha yakın olsa insanların köfte burger olmasını engelleyerek bunun ayarlamasını kim yapmış dünyada neye baksan bir matematik bir sistem vardır sistemli şekilde bunlar nasıl olmuş bak bu da şimdi aklıma geldi köpekler neden ezan okununca ular.ya da 4 5 milyar yıllık koca bi dünya nie varoldu yiyip içip sıçasn diye mi
Kanka her aklına geleni buraya yazmayıp araştırmanı tavsiye ederim. Google 'a yazdım 1 dk'de çıktı :

Evvela şunu belirtmek gerekir ki köpekler sadece ezan sesine tepki vermiyor. Yakınlarından fazlaca sesli geçen bir ambulansın veya itfaiye aracının sirenine de tepki veriyorlar. Fakat biz en sık ezan sesine verdikleri tepkiye şahit olduğumuz için, köpeklerin sadece ezan okunurken uluduklarını zannediyoruz.

Eee yalnız dünya mevsimler yaşanırken kilometrelerce yakınlaşıp uzaklaşıyor ve ben yandığımı hissetmedim ayrıca evrende büyük bir kaos hakim biz şanslı olanlardanız diyebilirim

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi