• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

İlyada & Odysseia

Gölgevari

Üye
Katılım
1 Ocak 2019
Mesajlar
32
Şehir
Muğla
Selam dostlarım,
Okumanızı istediğim bu eserler hakkında biraz konuşalım istedim.
Öncelikle eserlerin derleyeni Şair Homeros'un MÖ 7. ya da 8. yüzyılda yaşadığı eserini de bu yüzyıllarda yazmış olduğu düşünülmektedir. Dünya edebiyatında çok saygın ve önemli bir yere sahiptir. (Böyle biri gerçekten yaşadı mı yaşamadı mı bilmiyoruz bile tabi.) Öyle ya da böyle bu destanlar günümüzdeki halini aldı.

İlyada, Yunan mitolojisi ve edebiyatında çok büyük öneme sahip bir savaşı anlatır. Savaş, Truvalı Paris'in Sparta kralı Menelaos'un karısı Helen'i kaçırmasıyla(Helen'in de gönlü var.) artık kaçınılmaz hale gelir. Bu kaçırılma olaylarının ardından Menelaos çok büyük bir ordu kurar ordunun başına da kardeşi Mykene kralı Agamemnon'u getirir. Velhasıl ordu Truva kıyılarına gelir ve savaş resmen başlar. Tabi bu noktada dönemin en büyük savaşçısı Akhilleus'dan bahsetmesek olmaz.
Annesi su tanrıçası Thetis, babası ise bir ölümlü olan Peleus. Haliyle Akhilleus bir yarı tanrı ve ün kazanmak için bu savaşta. Agamemnon'la aralarındaki kişisel çatışmalardan dolayı savaşta çok git-gellere sebep olmuştur İlyada'nın baş karakteri denebilir.
İlyada'nın 10 yıl süren Troya savaşının sadece 51 günlük bir kısmını anlattığını da ekleyeyim.

Odysseia ise Troya savaşında çok zekice stratejiler üretmiş(örnek:Truva atı) ve yiğitçe savaşmış Ithaka kralı Odysseus'un yurduna dönerken yaşadıklarını, çektiği çileleri ve o yokken yurdunda olanları konu alır.

Kesinlikle okunması gereken insana hem genel kültür hem öz itibariyle çok şey katacağını düşündüğüm bir eser. Okurken karakterlerin kişilik analizlerini yapmanızı da öneririm ayrıca kahramanlara atfedilen sıfatlar da benim çok hoşuma gitmekteydi. Okumadan önce Yunan mitolojisi konusunda bilgi sahibi olmanızı öneririm yoksa bazı şeylerin neden olduğunu anlamayabilirsiniz.
Troya filmini de tavsiye ederim 🙃
 
Üst