Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İNSAN SARRAFI

1.5 ay öncesine kadar kendimi eve kapamıştım. Kitaplar, makaleler, filmler, diziler aklınıza gelecek her şeyi yapıyordum. Fakat asla hissetmiyordum.
Bilmem gereken, kabul etmem gereken bir şey vardı.
KONFOR ALANIMIN DIŞINA ÇIKMAK !

Bir iş buldum ve insanları tanımaya çalıştım. Kimi zaman çok bunalıma girdim, kimi zaman bırakacak kadar oldum. Fakat her defasında neden en başında buraya geldiğimi düşünüp pes etmeden devam ettim.
Ayaklarım şişti, gerçek acıyı tattım. Duygularım yoğunlaştı, çok şey öğrendim.
İşte o zaman anladım ki, gelişim kitaplarla veya filmlerle değil; hayatın tam içinde olmakla gerçekleşiyor.
Kafama takılan şeyler oluyordu.
İnsanlar neden ısrarla nefret ederek var oluyorlardı ?
Öğrendiğim ise; aileye verilen önem.
Fakat kendilerini kandırdıkları çok fazla konu vardı. Çok fazla kavga ettim.
İnsanlara hizmet etmek !
Müşterilere, misafirlerimiz diye hitap ediyorlar. Fakat insan misafirinden para alır mı diye karşı çıktığımda orası ayrı şey diyorlar.
İşimi çok seviyorum diyorlar.
İnsanların hayatlarında bilmedikleri yemekleri sırf artistlik olsun, elit görüneyim diye yeyip fotoğrafa çektikleri bu iş sisteminde işi sevmek?
Hizmet etmeyi sevmek?
İşte kendilerini kandırdıkları konu bu.
Bana sorduklarında; ee ne yaptın iş falan?
Abi kısacası; nefret ediyorum diyebilirim.
Oğlum, nefret edilir mi hiç? Bak insanımıza hizmet ediyoruz.
Hizmet mi?
Ulan hostes daha demin merhaba '' efendim '' hoş geldiniz dediğinde adam suratına dahi bakmadı kızın. Cevap dahi vermedi. ( Hostesi yazdım madem başka bir konu daha açacağım. )
Bu mu sizin müşteri dediğiniz insanlar?
Ben sipariş götürdüğümde suratıma dahi bakmayıp, 10 tane dedikodu yapan kadına yemek taşıyorsam, ben o işe küfrederim.
Ki...
Siz de her defasında elinizden geldikçe sövüyorsunuz zaten duyduğum ve gördüğüm kadarıyla.
İnsan sevdiğine söver mi ha?
..!
İNSAN SARRAFLIĞI, bu iş'te en çok bunu öğrendim sanırım.
İnsanlara nasıl davranılması veya davranılmaması gerektiğini.
İzlediğim dizilerden tut, okuduğum kitaplara kadar; her davranış tecrübelerimle birleşiyor.
İyi dinleyin o zaman.

1- İnsanlar ile olan ilişkilerinizi dengede tutun !
Bulunduğunuz yer de insanlar ile fazla bir samimiyette bulunmayın. Çizgiyi aşmayın. Mesafeyi her zaman koruyun. Herkese selam vermek yerine, sadece size pas atanlara cevap verin. Ben size demiyorum, ölü gibi suskun bir şekilde etrafta dolaşın. Fakat, sırf konuşmak için de konuşmayın !
Eğer ki konuşacağınız bir konu varsa konuşun. Yoksa da bakışlarınız ve kapalı dudaklarınız gözlere tercüman olsun.

2- Rahatsızlıklarınızı çekinmeden, korkmadan belirtin !
Hoşunuza gitmeyen bir davranışta mı bulunuldu ? Uyarın ! Çizgiyi mi aştı ? Bir daha yapmamasını söyleyin ! Sınırları mı gerdi ? İşte o zaman ya dövün, ya da sohbeti kesin.
Benim ismim ile lakap takıyorlardı. En nefret ettiğim şey ! Kemal diyeceklerine, bilmem babamın oğlu kemal, cemal falan bilmem neler. Elimde tepsi varsa veya yoksa hiç fark etmez. Eğer ki ismimi doğru şekilde söylemeyen olursa cevap vermiyordum. Eğer ki sorarsa neden böyle yaptın diye; benim adım kemal diye cevap veriyordum.
Hoşuma gitmeyen gevşeklikler de uyarmama rağmen hala devam ediyorsa; sohbeti kesiyordum ve ilgilenmiyordum. Beni çağırıp, kanka yaptıklarıma takılmıyorsun demi diye manipüle etmeye çalışıyordu. Asla susmayın, açık sözlü olun ve belirtin. Sonunda dayak olsa dahi ! Yumruk yemek sizi öldürmez. Kimse mike tyson veya muhammed ali değil. Onlar bile öldüremiyorken, 50 kg ergen nasıl öldürsün ?
Bir kere yumruk yeyip camdan olmadığınızı anladığınız da, işte o zaman istediğiniz kişi olmaya fazlasıyla yaklaşmış olursunuz.

3- Her zaman masumu savunun !
Bu sizi erdemli ve dürüst yapar. İnsanların gözünde değeriniz yükselir. Fakat bu değer mevzularına pek aldanmayın. Tek bir yanlışınız da kaybolup gider.
Çalıştığım yer de bir tane temizlikçi kadın vardı. Bizim komi şefi de dalga geçiyor bunun konuşması veya davranışlarıyla. Kadına çocuğun yanında; neden kendinle dalga geçtiriyorsun? Baksana sana gram değer vermiyorlar. Adam yerine dahi koymuyorlar seni. Bunları insan yerine koyma, sana nasıl davranıyorlarsa öyle davran dedim. Çocuğa çıkıştı bu kadında, çocukta kadınla tartışırken; onu insan yerine koymuyorsunuz dedim. Çocukta sen bir sussana dedi. Ben de gülüp işime döndüm.
Kadın 30 dakika sonra falan gelip, başka bir kız garsona ( eğitim için yeni gelmiş ) benim yaptığım savunmadan bahsetti ona. Dürüst ve erdemli falan dedi hakkımda. İşte doğruyu savunmaktan kastım bu'dur.
4- Umursamaz olun !
Bazı hatalarınızdan dolayı belki size gülenler olabilir. Belki de dalga geçenler. Siz de onlarla birlikte gülün. Asla umursamayın. Nefret edermişcesine dudağınızı kaldırın yukarıya doğru. Asla yakınmayın !
Komik duruma mı düştünüz? Size mi gülüyorlar? Hahahah ! Bitti ! Bu ne kadar onları sikinize takmadığınız anlamına gelir. Onlar o kadar size saygı duyar ki bu davranışınızdan dolayı, tahmin dahi edemezsiniz.
Emin olun, umursanacak sıfatlar değiller.
5- Sakin ve sabırlı olun !
Size bulaşanlara karşı her zaman olağan üstü sakinlikle cevap verin. Her zaman ince bir sırıtış yüzünüzde bulunsun. Bu korku salar çevrenize. Bağırmak ve haykırmak bir acizlik ve öz güvensizlik belirtisidir. Olaylara karşı sakin ve soğuk kanlı kalmanız sizi olgun ve çekici gösterir. Geçen hafta kadının üzerine portakal suyu döktüm. Daha sonra soğuk kanlılık ve sakinlikle kadını seyrettim. Bana döndükten sonra iyi misiniz diye sorup; bir saniye bekleyin garson yollayacağım. Size yardımcı olacak falan gibi konuştum. Tek bir mimiğim dahi oynamadı o olayda. Kadın ise sakinliğim karşısında sadece gülüyordu. Müdür de bana sakin bir şekilde; bir daha servis yapma öğrenene kadar dedi. Bakın, sakin bir şekilde diyorum. Hiç bozulmadan. Hayran oldum ! Sabırlı olmak ise, asla acele bir iş yapmayın. Davranış ve konuşmalarda bile. Duraksayın, düşünün ve bekleyin. Karşınızda ki sizi emin olun hayranlıkla bekler. Her şey de sabır önemli.
6- Açık sözlü olun !
Her durumda dediğim gibi sözünüzü sakınmayın. Açık sözlülük çekici bir şey. Eğer ki size sorulan sorunun cevabı biraz ağırsa, hiç moderleştirmeden direk yapıştırın cevabı.
Kadınlar ile konuşurken sohbet boktan mı gidiyor? Boktan olduğunu söyleyin. Karşınızda ki kişi kötü mü giyinmiş, kötü mü kokuyor? Kötü giyindiğini veya koktuğunu söyleyin. Kırıcı bir şekilde değil de, alaycı veya nazik bir şekilde. Kime dediğinize bağlı. Karşınızda ki kişi haksız mı? Sırf onu susturmak için tamam haklısın demeyin. Neden haksız olduğunu en ince ayrıntısına kadar anlatın. Asla kendinizi ezdirmeyin.
Dün spor salonunda adam, kendi eski kültürümü değil de, iskandinav kültürünü daha çok sevdiğim için taşıdığım hakkında sohbet açıldığında; laf falan etti. Ben de hiç geciktirmeden, ilk önce adamı tamamen dinleyip, sözcüklerimi düşünüp adamı susturdum. Neymiş saçın uzunmuş falan, neyse sonra biraz lafını ağzına tıkadıktan sonra; yani haklısın. Zaten peygamber efendimiz de saçını uzatıyormuş bazı zamanlar. He gördün ya amk evladı ! Kıvır hemen.
7- Her zaman bir şey yaparken nedenini sorun.
İşimi yaparken benden şunu bunu yapmamı istiyorlar. Her zaman nedenini soruyorum. Ne neden? Sana söylüyorsak yapacaksın işte.
Yok öyle bir şey, belki benim işim değil, yeniyim diye beni sikmeye çalışıyorsunuz falan. ( Asla lafımı sakınmam )
Yok her komi yapar bunu, bu yüzden vs. Yapıyorlar. Tamam o zaman mesai saatlerimin içindeyim zaten. Herhangi bir kayıp yaşamam. ;)
Müdür bilekliğimi çıkarmamı istedi çalışırken. Neden diye sordum ilk başta. Dedi kurallar öyle. Neden kurallar öyle ? Cevaplayamıyorlar amına koyim, cevap yok.
HER ZAMAN İNSANLARI MAL GİBİ BIRAKIN SORULARINIZLA. En basit sorular, en büyük karmaşalara yol açar bunu unutmayın.
Saçımı camın önünde bağlıyordum evden gelmişim. Ne yapıyorsun sen diye sordular. Saçımı bağlıyorum. Neden burada müşterilerin içinde? E lastik burada da o yüzden. Aşağı da bağlayıp gel. Neden ki? Oğlum müşterilerin için de bağlanır mı? Neden olmasın, bir mahsuru mu var? Rahatsız oluyorlar falan. İyi de dükkanda müşteri yok amına koyim PKSDFKPSDHĞKHPSDĞHSDHSD

İnsanlar her zaman böyle kasıntıdırlar arkadaş. Bu yüzden size diyorum hiçbir insanı umursamayın. İnsanlar neyi neden yaptıklarını dahi bilmiyorlar.
8- Kasıntı ve takıntılı olmayın !
Hoşunuza gitmeyen bir durumla karşılaştığınız da, orada o durumu unutun.
Telefonunuza mı çarptı arkadaşınız? Yere düştü ve hafiften üstü çizildi. Yapacak bir şey yok. O çocuğa orada laf söylerseniz çocuk sizden soğur orada.
Alt tarafı bir çizik unutmayın.
Elbisenize leke mi bulaştı? Kirlenmek güzeldir deyin geçin. Asla hiçbir konu da takıntı olmayın.
Paranız mı kayboldu? Kader de varmış deyin geçin amına koyim. Soğuk kanlı olun !

9-
Gücenmeyin !
Asla ama asla, size ithafen espri mi yapıldı, üzerinize alınmayın. Gücenmeyin. Bu sizi itici gösterir. Ne kadar çok umursamazsanız, sizi çekici ve erkek gibi gösterir. Erkek adam özelliği değildir bu.
10- Her zaman motive olun !
Gününüz her ne kadar kötü geçerse geçsin, asla dışarıya yansıtmayın. Hiçbir zaman yüzünüz asık olmasın. Çok itici bir kılığa bürünürsünüz.
Motivasyon kaynağınız kendiniz olun. Kendinize verdiğiniz telkinler ile kendinizi onarın. Youtubeden izlediğiniz telkinler size anlık dopamin verir sadece. Kendinize telkin vermek ise, bir ömür !
Her zaman güçlü durun beyler. Yenik görünmek istemeyiz !

Bazıları size; sakin ol, iyi misin, kötü görünüyorsun diye manipüle edebilir. Asla kötüyüm vs. Demeyin ! Her zaman pozitif konuşun ve bunlara aldanmayın.
11- p*ç kurusu ve tehlikeli olun !
Öyle bir davranın ki, sizin yanınızdan ayrılmak istemesinler. Her zaman sırıtın ve kahkaha atın. İnsanlar sizin düşük suratınızı dahi hatırlamayın.
Alay edin, güldürün.
Çılgın olun, size deli desinler. Normal insanlardan farkınız olsun. Dün iş çıkışı otostopta motosiklet durdu. Adama dedim ki; abi delirmek serbest mi?
Delir kardeşim.
Çığlıklar atıyorum motorun üzerinde bağırıyorum. Adam kırmızı ışıkta geçiyor benim gazımla.
Arkamda yürüyen kızlara heeyyyy assanımm, gelceniz mi diye bağırıyorum. Bunu taciz değil de, delilikten sayın. Halbuki onlar da ağlamak yerine, gülüyorlardı.

Kasıntı olmayın !
12- Kapalı kutu olun !
Bir sırrınız varsa, onu kimseye söylemeyin. Taa ki yapana kadar ! Kendinizce bir fikre mi sahipsiniz? Bir şey mi yapmak istiyorsunuz? Onu yapmaya emin olana kadar kimseye bahsetmeyin.
Başkasına da onu yapmak için fikir danışmayın. Akıl danışmayın.
Bir şey yaparken izin istemeyin.
İnsanlar sadece kendi yapamadıkları şeyler için, sizlerin de yapamayacağınızı söylerler.
Spor yaptığımı biliyorlar çalıştığım yerdekiler. Bana, ya bırak şunu ! Spor zengin işi, sana ne oluyor gibisinden.
Vücudumu gördükten sonra, spor hakkında öneriler ve sorular sormaya başladı.

Velhasıl kelam, söyleyeceklerim bu kadardır.
Kendinizi her zaman ağırdan satın. İnsanlar çıkarcı ve kibirli bir beyne sahiptir. Kimse sizden bir şey istekte bulunmayacağı dışında kibarlıkta bulunmaz. İnsanları umursamayın ve sevmeyin. Çocukları ve hayvanları sevin. Onlar doğal ve tazedirler.
Her zaman aklınızı kullanarak yaşayın.

ELİNE SAĞLIK KARDOM :) . normal hayat Rutinlerim Aw ---- bu arada madde madde yazdığın yazıların altındaki açıklama beyaz tema da gözükmüyor. Karanlık tema yaptığınızda gözüküyor beyler.

Son düzenleme:
Madde 11 spesifik bir durum bence. Bazı insan çılgındır , bazısı sakin ancak duruşu bile yeter etraftaki insanlara . Ben öyle deli dolu bir insan değilim ama insanlar bana saygı gösteriyorlar. James Bond filmlerini izlediysen veya izlersen ne demek istediğimi anlayacaksın. Kasıntı konusu ise zihinde biten bir olay . Hareketlerini serbest bırakırsan kasıntı olmazsın .

Ama genel olarak yazı başarılı.

Madde 11 spesifik bir durum bence. Bazı insan çılgındır , bazısı sakin ancak duruşu bile yeter etraftaki insanlara . Ben öyle deli dolu bir insan değilim ama insanlar bana saygı gösteriyorlar. James Bond filmlerini izlediysen veya izlersen ne demek istediğimi anlayacaksın. Kasıntı konusu ise zihinde biten bir olay . Hareketlerini serbest bırakırsan kasıntı olmazsın .

Ama genel olarak yazı başarılı.
Ben genel olarak sessiz ve sakin bir insanım. Toplum karşısında pek ses çıkarmam fakat yalnız veya bir kaç samimi, benimle aynı kafayı taşıyan varsa; işte o zaman deliririm. Fakat bir insanın duruşu yeter falan. Yok öyle bir şey hacım. Ben evvelden beridir sakin ve sessizim. Tek +sı gizem oluyor. O gizem de bir süre sonra silinip gidiyor. Akılda kalan şey, o maceralar ve çılgınlıklar oluyor. Demedi deme ! Fakat dediğin gibi, kişilik meselesi. Benim değişiklik oluyor, her gün aynı değil. Dün mesela ağlayacak gibiydim o derece yıkılmıştım hissettiklerimden '' yine '' fakat bugün iyiyim, enerjiğim. Ruh haline de bağlı bir şey.

ahahah 4 yıldır bu işte çalışıyorum anladığım kadarıyla komilik yapıyorsun. komi iken bende öyleydim ama müşteriye müşteri olduğunu hissettrimeyip onunla aranda mesafeli bir bağ kurarsan o sen ona bakmadan elini uzatır bile. bende sevmiyordum ama işim turizm oldğu için mecburdum. bir de sana not teşekkür etmeyen insana afiyet olsun deme. laf ederlerse çık restaurant yerine cafeye gir daha içli dışlı olursun. işin tek faydası artık her insanla korkmadan iletişim kuruyorsun

ahahah 4 yıldır bu işte çalışıyorum anladığım kadarıyla komilik yapıyorsun. komi iken bende öyleydim ama müşteriye müşteri olduğunu hissettrimeyip onunla aranda mesafeli bir bağ kurarsan o sen ona bakmadan elini uzatır bile. bende sevmiyordum ama işim turizm oldğu için mecburdum. bir de sana not teşekkür etmeyen insana afiyet olsun deme. laf ederlerse çık restaurant yerine cafeye gir daha içli dışlı olursun. işin tek faydası artık her insanla korkmadan iletişim kuruyorsun
Özelden konuşalım bu konuyu istersen dostum.

7. Maddeyi askerde unutun. Yaptığınız saçma şeylerin nedenini sorup durursaniz, askeriyeden dönemezsiniz benden demesi :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8