Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Film Joker (Spoilersız)

Dün vizyona giren Joker filmini uzun süredir bekliyodum. Hatta "o anı" yaşamak için fragmanları bile izlemedim. Ve şunu söylebilirim dostlarım. GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ JOKERLE KARŞI KARŞIYAYIZ. Heath Ledger abimiz jokeri farklı bir yere koymuştu ki daha iyisi olamaz deniyordu. Ama Joaquin Phoenix bize öyle bir gösteri izletiyor ki hayran kalmamak elde değil. Ama şunu da söylemen gerekiyor ikisi de Joker'i oynasa bile Heath Ledger olgunlaşmış Joker'i, Joaquin Phoenix ise Joker'in ortaya çıkışını anlattığı için karşılaştırmak doğru olmayabilir diyebilirsiniz.
Dc sinematik evrende Marvel'ın hep gerisinde kaldı. Bu yüzden de süper kahraman filmelerini hep marveldan izledik. Bir kaç film hariç karakter gelişimi üstünkörü anlatılan, durmadan aksiyon olan, "bunu aile izleyecek biraz daha az şiddet olsun" diye nerdeyse birbirlerini sözlerle rencide ederek "savaşan" süper kahraman izledik. Ama Joker filmi kimseyi kırmayalım kafasından çıkıp, "madem kötü karakter görmek istiyosunuz alın size gerçek Joker" diyor. Bu yüzden Marvel filmleri gibi bir film bekliyosanız büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Filmin ilk yarısı tamamen Arthur Fleck'in Joker'e olan yolculuğunu anlatıyor. Eğer dram dizilerini sevmiyorsanız sıkılmanız muhtemel ama kendi adıma konuşursam Joaquin reis öyle bir oynamış ki kendinimi kaptırmıştım izlerken. Şunu da eklemeden geçmiyeyim bazı sahneler sizi gerebilir, rahatsız edebilir, karışık duygular yaşamanıza sebep olabilir ama istenen de sizin Arthur Fleck ile bağ kurmanız olduğu için yönetmen bunu başarıyla uygulamış diyebiliriz. İkinci bölümde ise beklediğimiz aksiyon başlıyor. Gerilim asla eksilmiyor, sizi koltuğunuza yapıştıracak sahneler devam ediyor. Konuştuğum çoğu kişi ilk bölümün sonlarına doğru çıkmayı düşündüklerini söyledi. Ama ikinci bölümde filmin ivme kazandığını söyleyip filmi öve öve bitiremediler.
Özetlemek gerekirse son 5 yıl içinde izlediğim en iyi film. Rahatsız edici sahneler var insanların dediği gibi aşırı şidset sahneleri de var ama beklediğimiz ve olması gereken Joker de bu zaten(En azından benim için). Ve şunu söylemek istiyorum param yok kanka evde izlerim diyenlere seesleniyorum, sakın bu hataya düşmeyin. Sinemada izlemek apayrı bir deneyim, o gerilimi iliklerinize kadar hissetmelisiniz. Benim bu filme puanım(hangi sıfatla veriyorsam xd): normalde 9 du ama son sahnede çalan "White Room" şarkısı için 10 veriyorum. Yazımı bitirirken sanki Joaquin Phoenix'i yeterince övmemişim gibi bir his var. Adam MÜKEMMEL OYNAMIŞ. İNANILMAZ BİR OYUNCULUK, BÜYÜKSÜN KRAL. Mutlaka izleyin bu filmi. İyi seyirler.

Tl;dr köşesi:
- Film, Marvel severler için- özellikle ilk bölümde- yavaş akabilir. Ama ikinci bölümde beklentilerinizi karşılayacak.
-Karakter gelişimi üzerinde durulması sizin için sıkıcı gelebilir belki ama bizi öyle bir alıştırdılar ki süper kahraman filmlerine olması gerekeni unuttuk.
-Şiddet sahnelerinden rahatsız oluyorsanız eğer sizi zorlayacak sahneler mevcut. Kesinlikle +18 bir film
-Sert bir film, psikolojik olarak da sizi zorlayacak bir film.
-Artık Joker denince aklımızda beliren imge Heath Ledger Joker'i olmayacak gibi.
-Alt metinlere dikkat ederseniz eğer çok güzel konulara değinilmiş.
-KESİNLİKLE SİNEMADA İZLEYİN. EVDE AYNI HİSLERİ ALAMAZSINIZ.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Ağa sağ ol ön bildirim için. Ben böyle hayatı eleştiren filmlere bayılıyorum. Normal de dün gidecektim de eniştemle para yoktu ona pazartesi gideceğiz.
Ben fragmanın da gördüğüm üzere pek zararlı bir filme benzemiyordu fakat herhalde göstemrediler.

Ağa sağ ol ön bildirim için. Ben böyle hayatı eleştiren filmlere bayılıyorum. Normal de dün gidecektim de eniştemle para yoktu ona pazartesi gideceğiz.
Ben fragmanın da gördüğüm üzere pek zararlı bir filme benzemiyordu fakat herhalde göstemrediler.
Açıkçası bana göre de şiddeti fazla değildi ama Amerika'da şiddetin fazla olduğunu söyleyen insanlar vardı ve büyük tepki gösterdiler. Yanlış bilmiyorsam eğer polis de ek güvenlik önlemleri aldı. 9gag'de de baya yazılıp çizildi bunla alakalı. Fragmana da her sahneyi koynuyolar zaten insanlardan tepki almamak için. Umarım filmden zevk alırsın.

Açıkçası bana göre de şiddeti fazla değildi ama Amerika'da şiddetin fazla olduğunu söyleyen insanlar vardı ve büyük tepki gösterdiler. Yanlış bilmiyorsam eğer polis de ek güvenlik önlemleri aldı. 9gag'de de baya yazılıp çizildi bunla alakalı. Fragmana da her sahneyi koynuyolar zaten insanlardan tepki almamak için. Umarım filmden zevk alırsın.
Tahminimce muhtemelen çoğu başyapıtta olduğu gibi kişilik bölünmesi yaşayıp, yeni bir kişiliğe bürüneceğim filmden sonra. :)

Yazı güzel fakat alt satıra geçseydin okurken kör olmazdık

Yazı güzel fakat alt satıra geçseydin okurken kör olmazdık
Teşekkür ederim ama alt satırı anlamadım, eğer sıkışık diyorsan düz yazı yazıyorum yani şiir falan değil. Eğer takip etmede sıkıntı varsa kitap okumak düzeltebilir bu durumu.

Teşekkür ederim ama alt satırı anlamadım, eğer sıkışık diyorsan düz yazı yazıyorum yani şiir falan değil. Eğer takip etmede sıkıntı varsa kitap okumak düzeltebilir bu durumu.

Kitap okuyorsan ordada farketmişsindir, paragraf düzeni denilen bir şey var. Bu sadece şiirde geçerli değil, okuyucuya kolaylık sağlamak içindir. Sanırım sen çok şiir kitabı okumuşsun, arada başka şeyler oku kültürlenmek için

Kelimeleri çok dip dibe yazmışsın ve insanın gözünü yoran bir görüntüsü var. Kafayı da zorlayan. Bundan bahsetmiş.

Kitap okuyorsan ordada farketmişsindir, paragraf düzeni denilen bir şey var. Bu sadece şiirde geçerli değil, okuyucuya kolaylık sağlamak içindir. Sanırım sen çok şiir kitabı okumuşsun, arada başka şeyler oku kültürlenmek için
Şiirde zaten paragraf olmaz. Ama dikkat ederim diğer yazılarımda.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8