Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kavga Psikolojisi.. Kavga korkusu yüzünden bir şey yapamamak.

Arkadaşlar gelelim günümüz sorunlarından biri olan KAVGA PSİKOLOJİSİNE. Kimisi sırf kavga korkusu yüzünden saha yapamıyor,kimisi bunu kullanarak dışarı çıkmaya korkuyor,kimisi de hakkını savunamıyor...

Öncelikle şunu söyleyeyim havlayan it ısırmaz. Hepimizin karşılaştığı sürekli olum döveriz lan,bak düzgün konuş seni giberim diyen tipler olur. İşte bu tipler, insanlar arasında en korkak olanıdır arkadaşlar. Çünkü sürekli kendisini kanıtlama çabasında. Özgüven eksikliği olduğu için bağırıp çağırarak kendisini göstermeye çalışıyor ama bilin ki bunların üzerine giderseniz ANINDA süt görmüş kediye dönerler. Hatta abi bile çekebilirler.

Gerçekten kendisine güvenen insan sakin kalır ve hakkını küfür ederek bağırarak değil çözüm yolu arayarak alır. Arkadaşlar, size şunu söyleyeyim insanların %90 değil %99.9'unda kavga korkusu vardır. Nasıl siz korkuyorsanız insanlar da aynı şekilde korkuyorlar. Bakmayın öyle artist artist konuştuklarına. Karşılarına kendinden taviz vermeyen insanlar çıktığında anında kendilerine bir çıkış yolu ararlar.

Gelelim bir başka türüne: Arkasına güvenmek. Arkadaşlar işte bu tipler de kendisine güvenmeye aciz olduğu için sürekli arkasına güvenir. Bir gün arkası çekip gittiğindeyse hiç beklenmedik bir anda Küçük Emraha dönüşürler. Bu arka dediğimiz kısım, herkes grubun başına güvenir. Grubun başına kafa tuttuğunuzda koyun sürüsü gibi dağılırlar. (Kafa tutmak demişken, dövüşmek değil sesinizi çıkarabilmek, hak ettiğini gösterebilmek) Şimdi size bir örnek vereceğim. Bundan birkaç yıl önce tayfa halinde dolaşan 7-8 kişilik grup vardı. Bunlardan biri başı diğerleriyse koyun sürüsüydü. Koyun sürüleri de çobanlarına güvenerek sürekli millete sataşıp giberiz,döveriz,parçalarız gibi kendini kanıtlama çabası gösteren sözler söylerlerdi. Bir gün bana da sataşacak oldular. Karşıma çobanı aldım. Aklınıza gelebilecek her şeyi söyledim.( Bakın kesinlikle kavga değil, laf sokmak, hak ettiğini söylemek) Çobanları da bana laf sokuyor, ufak bir laf dalaşına girdik. En sonunda p*ç gülüşü attım, boş yapmanın bir alemi yok, sıkıntın varsa söyle, yoksa erkek gibi duralım dedim. O da senle sıkıntım yok dedi. Anlaştık ve o günden sonra ne kendisi ne de koyun sürüsü bana sataşabildi. Hatta koyun sürüsü her gördüğünde selam vermeye başladı, el üstünde tuttular.

Size diyeceğim KARAKTERİNİZDEN TAVİZ VERMEYİN,HAKKINIZI SONUNA KADAR SAVUNUN. Emin olun böyle birisini gördüklerinde hiç kimsenin kavga etmeye bir yerleri yemez. İsterse en keko, en belalı insan olsun. Bunu bizzat tecrübe ettim. Ama siz korkak davranırsanız, yapılan haksızlıklara sesiniz çıkmazsa değil dövmek sizi dayak manyağı yaparlar. Haa ben size birisi size bir şey dediğinde gidin diklenin sövün demiyorum. Sakin kalın ve içinizden ne geliyorsa onu söyleyin. Hiç kimse olum ellerin cebinde hayırdır? Düzgün yürü diyemez. Eğer siz taviz vermezseniz. İsterse grup olsunlar, onların da yapmacık erkekliği bir yere kadar. Gerçekten erkek olsalardı güçleri süt çocuklarına değil kendinden güçlü,yapılı ya da üst makam insanlarına da yeterdi. Ancak kendisini korumaya aciz insanlara güçleri yeter. Ama siz böyle olmayacaksınız.

Şu da bir gerçek günümüzde kavga etmek gerçekten kolay değil arkadaşlar, her yerde polis var, bu işin mahkemesi var. Bizzat kendim sordum ve gözlemledim, genelde bu tür cevaplar aldım. Yemiyor arkadaşlar o yüzden boşuna korkmayın, erkek olun sadece. Aynı zamanda Kavga,acizliktir. Konuşarak anlaşamayan cahil insanların başvurduğu yöntemdir ki bu forumda bu tür insanların olduğunu zannetmiyorum. Kavga, kendini kanıtlama çabasıdır,özgüven eksikliğinin bir numaralı belirtilerinden biridir, gösteriştir arkadaşlar. Nasıl insanlar çok pahalı bir araba aldıklarında şov yapmaya muhtaç kalıyorlarsa bu da öyledir. Fark ettiyseniz gerçekten kendine güvenen insanlar, boksörler,dövüşçüler normal insanlarla uğraşmazlar. Çünkü biliyorlar ki karşılarındaki şov peşinde, acizlik peşinde. Bunun yerine hukuki yollara,polise başvuruyorlar. Halbuki korktukları için mi? Hayır onlar gibi aciz hale gelmemek için. Hatta yeri gelince sakin kalıp rahatlığını bozmayarak ilerlemeye devam ediyorlar.

Birisi size laf attığında hemen saldırmanıza, hayırdır lan bilmem ne çocuğu demenize gerek yok. Bu da sizde özgüven eksikliği olduğunun göstergesidir. p*ç gülüşü atıp teşekkür ederim deyin, ya da gene p*ç gülüşü atıp aklınıza gelen ilk şeyi söyleyin. Emin olun daha fazla sizin üstünüze gelemeyecektir, çünkü amacı sizi kışkırtmak ama baktı ki siz taviz vermiyorsunuz hatta siz de eğleniyorsunuz sonunda pes edecektir. Haa kardeşim ben sinirlerime hakim olamıyorum,kavgacı biriyim diyorsanız kesinlikle ama kesinlikle dövüş sporuna yazılın. Orda kavganın ne kadar aptalca olduğunu öğreneceksiniz ve öfke kontrolüne hakim olacaksınız.

Yanlış anlaşılan konulardan biriyse kızların kendisini koruyan insanlara güvenip aşık olmasıdır. Arkadaşlar burada kendisini korumak derken kavgacı,yırtıcı olun demek istenmiyor. Hakkını savunan, gerektiği yerde ağzının payını veren erkeklerden bahsediliyor. İşte gerçek özsaygı budur. Özgüven budur. Kızlar işte bu tip erkeklere aşık olup gidiyorlar, işte bu tip erkeklerin yanında kendilerini güvende hissediyorlar. Sizin tek yapmanız gereken duruşunuzu,davranışınızı bozmayın, sakin kalın,hakkınızı alın ve o anın tadını çıkarmaya bakın :) Bu konuyla alakalı itirazı olan varsa buyursun,denesin ondan sonra bu gönderinin altına yorumunu yapsın. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Dostum bu işler genelde senin zannettiğin gibi olmuyor. Çok ani bir şekilde gelişiyor ve iş gerçekten de topluca sataşma daha güçlü olanın direk müdahale etmesi şeklinde oluyor. Yani acizliktir odur budur diye düşünsekte dayağı yersin sonra ben döveyim desen adamın arkası daha çok olur bişey yapamazsın. Polis mahkeme falan ilerisi bunun o aşamaya gelse kaçı ceza alacak? Okulda olan arkadaşlar diyelim kavga oldu yediğin dayakla kalıyorsun müdürü öğretmeni napacak? Hiç bir şey. En fazla uyarıyor.

Dostum bu işler genelde senin zannettiğin gibi olmuyor. Çok ani bir şekilde gelişiyor ve iş gerçekten de topluca sataşma daha güçlü olanın direk müdahale etmesi şeklinde oluyor. Yani acizliktir odur budur diye düşünsekte dayağı yersin sonra ben döveyim desen adamın arkası daha çok olur bişey yapamazsın. Polis mahkeme falan ilerisi bunun o aşamaya gelse kaçı ceza alacak? Okulda olan arkadaşlar diyelim kavga oldu yediğin dayakla kalıyorsun müdürü öğretmeni napacak? Hiç bir şey. En fazla uyarıyor.
dostum ani gelişmesi konusunda haklısın fakat dayak atsan da yesen de acizliğin tanımını değiştirmiyor. Kavgaya gelirsek fark ettiysen hiç kimse kendisinden güçlü insana sataşamıyor. Kavga genelde ya iki geri kafalı insan ya da biri geri kafalı diğeri süt çocuğu türünde insanlar arasında gerçekleşiyor. Neden okulda kimse öğretmeni,müdürü dövemiyor? Neden kimse ünlü insanları dövemiyor? Çünkü işin içinde kavgadan çok korku var. Ya o beni döverse? Ya onu dövdüğümde okul hayatım,kariyerim biterse? ya da neden kimse kavgayı ayırmaya gelen fit vücutlu abiye diklenemiyorlar? Zaten önemli olan kavga öncesi değil kavga anında sakin kalabilmek, bunları yapabilmek. Zaten sen sakin kaldığında ve hakkını aramaya kalktığında karşı tarafa özgüven mesajı veriyorsun ki karşı taraf bu mesajı alıyor ve istemsizce etkileniyor. Bunu sokağa çıktığında çok rahat fark edebilirsin. 2. olarak dostum sana katılmıyorum, tamam cidden bazen çok büyük haksızlıklar oluyor fakat yeri gelince de cezasını çekiyorlar, gerek parayla gerek cezaevi ile. Her şeyi geçtim bir kere mahkemeye verme cesareti göstermen bile uyanık ve özsaygılı bir insan olduğunun göstergesi. Sırf olum zaten ne yapacaklar boşveer denildiği için haksızlıklara karşı baş kaldırılamıyor. İnsanlar bastırılıyor. Ne demek istediğini anladım fakat elinden gelen her şeyi yaptığını zannetmiyorum.

Bende senin demek isteğini anladım ama biz kendimiz her ne kadar sakin kalsakta karşıda olan kişi durmayabiliyor. Diyelim bir kavga olacak önce topluluğa güvenerek üstüne 5 kişi saldırıyolar. Cezası kavga esnasında falan sakin kalmak evet dediklerin önemli ama bir de dediğim bu durum var.

Yani bu iş güçlü olma işidir. Tamam dik duralım özgüvenli olalım da bu kişisel duruşla alakalı ya toplumsal statü ve saygınlığımız??

Arkadaşlar gelelim günümüz sorunlarından biri olan KAVGA PSİKOLOJİSİNE. Kimisi sırf kavga korkusu yüzünden saha yapamıyor,kimisi bunu kullanarak dışarı çıkmaya korkuyor,kimisi de hakkını savunamıyor... Öncelikle şunu söyleyeyim havlayan it ısırmaz. Hepimizin karşılaştığı sürekli olum döveriz lan,bak düzgün konuş seni giberim diyen tipler olur. İşte bu tipler, insanlar arasında en korkak olanıdır arkadaşlar. Çünkü sürekli kendisini kanıtlama çabasında. Özgüven eksikliği olduğu için bağırıp çağırarak kendisini göstermeye çalışıyor ama bilin ki bunların üzerine giderseniz ANINDA süt görmüş kediye dönerler. Hatta abi bile çekebilirler. Gerçekten kendisine güvenen insan sakin kalır ve hakkını küfür ederek bağırarak değil çözüm yolu arayarak alır. Arkadaşlar, size şunu söyleyeyim insanların %90 değil %99.9'unda kavga korkusu vardır. Nasıl siz korkuyorsanız insanlar da aynı şekilde korkuyorlar. Bakmayın öyle artist artist konuştuklarına. Karşılarına kendinden taviz vermeyen insanlar çıktığında anında kendilerine bir çıkış yolu ararlar. Gelelim bir başka türüne: Arkasına güvenmek. Arkadaşlar işte bu tipler de kendisine güvenmeye aciz olduğu için sürekli arkasına güvenir. Bir gün arkası çekip gittiğindeyse hiç beklenmedik bir anda Küçük Emraha dönüşürler. Bu arka dediğimiz kısım, herkes grubun başına güvenir. Grubun başına kafa tuttuğunuzda koyun sürüsü gibi dağılırlar. (Kafa tutmak demişken, dövüşmek değil sesinizi çıkarabilmek, hak ettiğini gösterebilmek) Şimdi size bir örnek vereceğim. Bundan birkaç yıl önce tayfa halinde dolaşan 7-8 kişilik grup vardı. Bunlardan biri başı diğerleriyse koyun sürüsüydü. Koyun sürüleri de çobanlarına güvenerek sürekli millete sataşıp giberiz,döveriz,parçalarız gibi kendini kanıtlama çabası gösteren sözler söylerlerdi. Bir gün bana da sataşacak oldular. Karşıma çobanı aldım. Aklınıza gelebilecek her şeyi söyledim.( Bakın kesinlikle kavga değil, laf sokmak, hak ettiğini söylemek) Çobanları da bana laf sokuyor, ufak bir laf dalaşına girdik. En sonunda pç gülüşü attım, boş yapmanın bir alemi yok, sıkıntın varsa söyle, yoksa erkek gibi duralım dedim. O da senle sıkıntım yok dedi. Anlaştık ve o günden sonra ne kendisi ne de koyun sürüsü bana sataşabildi. Hatta koyun sürüsü her gördüğünde selam vermeye başladı, el üstünde tuttular. Size diyeceğim KARAKTERİNİZDEN TAVİZ VERMEYİN,HAKKINIZI SONUNA KADAR SAVUNUN. Emin olun böyle birisini gördüklerinde hiç kimsenin kavga etmeye bir yerleri yemez. İsterse en keko, en belalı insan olsun. Bunu bizzat tecrübe ettim. Ama siz korkak davranırsanız, yapılan haksızlıklara sesiniz çıkmazsa değil dövmek sizi dayak manyağı yaparlar. Haa ben size birisi size bir şey dediğinde gidin diklenin sövün demiyorum. Sakin kalın ve içinizden ne geliyorsa onu söyleyin. Hiç kimse olum ellerin cebinde hayırdır? Düzgün yürü diyemez. Eğer siz taviz vermezseniz. İsterse grup olsunlar, onların da yapmacık erkekliği bir yere kadar. Gerçekten erkek olsalardı güçleri süt çocuklarına değil kendinden güçlü,yapılı ya da üst makam insanlarına da yeterdi. Ancak kendisini korumaya aciz insanlara güçleri yeter. Ama siz böyle olmayacaksınız. Şu da bir gerçek günümüzde kavga etmek gerçekten kolay değil arkadaşlar, her yerde polis var, bu işin mahkemesi var. Bizzat kendim sordum ve gözlemledim, genelde bu tür cevaplar aldım. Yemiyor arkadaşlar o yüzden boşuna korkmayın, erkek olun sadece. Aynı zamanda Kavga,acizliktir. Konuşarak anlaşamayan cahil insanların başvurduğu yöntemdir ki bu forumda bu tür insanların olduğunu zannetmiyorum. Kavga, kendini kanıtlama çabasıdır,özgüven eksikliğinin bir numaralı belirtilerinden biridir, gösteriştir arkadaşlar. Nasıl insanlar çok pahalı bir araba aldıklarında şov yapmaya muhtaç kalıyorlarsa bu da öyledir. Fark ettiyseniz gerçekten kendine güvenen insanlar, boksörler,dövüşçüler normal insanlarla uğraşmazlar. Çünkü biliyorlar ki karşılarındaki şov peşinde, acizlik peşinde. Bunun yerine hukuki yollara,polise başvuruyorlar. Halbuki korktukları için mi? Hayır onlar gibi aciz hale gelmemek için. Hatta yeri gelince sakin kalıp rahatlığını bozmayarak ilerlemeye devam ediyorlar. Birisi size laf attığında hemen saldırmanıza, hayırdır lan bilmem ne çocuğu demenize gerek yok. Bu da sizde özgüven eksikliği olduğunun göstergesidir. pç gülüşü atıp teşekkür ederim deyin, ya da gene p*ç gülüşü atıp aklınıza gelen ilk şeyi söyleyin. Emin olun daha fazla sizin üstünüze gelemeyecektir, çünkü amacı sizi kışkırtmak ama baktı ki siz taviz vermiyorsunuz hatta siz de eğleniyorsunuz sonunda pes edecektir. Haa kardeşim ben sinirlerime hakim olamıyorum,kavgacı biriyim diyorsanız kesinlikle ama kesinlikle dövüş sporuna yazılın. Orda kavganın ne kadar aptalca olduğunu öğreneceksiniz ve öfke kontrolüne hakim olacaksınız.

Yanlış anlaşılan konulardan biriyse kızların kendisini koruyan insanlara güvenip aşık olmasıdır. Arkadaşlar burada kendisini korumak derken kavgacı,yırtıcı olun demek istenmiyor. Hakkını savunan, gerektiği yerde ağzının payını veren erkeklerden bahsediliyor. İşte gerçek özsaygı budur. Özgüven budur. Kızlar işte bu tip erkeklere aşık olup gidiyorlar, işte bu tip erkeklerin yanında kendilerini güvende hissediyorlar. Sizin tek yapmanız gereken duruşunuzu,davranışınızı bozmayın, sakin kalın,hakkınızı alın ve o anın tadını çıkarmaya bakın :) Bu konuyla alakalı itirazı olan varsa buyursun,denesin ondan sonra bu gönderinin altına yorumunu yapsın. İyi forumlar.
Kardeşim ENTER tuşu var biliyorsun umarım. Ona basta yazıyı okunur hale getir. Okunmuyor, ama yazdıkların doğru.

Dostum emeğine saygı ama ya anime dünyasında yaşıyordun ya da sitenin basketbol sahasındaki kıvırcık saçlı eleman senin düşündüğün o belalı ve keko herif değil. sen hayatında hiç polisin giremediği bir mahallede bulundun mu ? İsterden yuri boyka ol orada tanıdığın birisi yoksa belanı sikerler kimsede hesap soramaz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8