Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

KEŞFETMEYİ SEVEN BEYNİMİZ

Sağ elinize mi yatkınsınız, sol elinize mi yatkınsınız?

• Kullanılan toplam oy
    66
Gitar çalmayı öğrenirken zorlanmamın sebebi de sol elimi nadir kullanmam dolayısıyla de sağ beyni kullanmam. Müzikle ilgilenen insanların daha doğal ve eğlenceli olması bundan kaynaklanıyor. S*ktiğimin eğitim sistemi o kadar saçma ki elime gitar almadım 2 ay öncesine kadar, onu da aylık 300 lira verip öğreniyorum :D
Müzik aleti çalmayı öğrenmek, resim yapmak, akıldan matematik işlemleri yapmakta sağ beyni geliştirir.

Solağım ama espri yeteneğimin gelişmiş olduğu pek söylenemez :D Kuzenim de solak o da benim gibi.
Burada iki beynin birlikte çalışması önemli. Sağ elinle yazı yazmakta zorlanıyorsan onu yapabilirsin ama bunu kendi üzerimde denemediğim için önermem pek doğru olmaz. Sadece sağ beynin çalışması değil genel kültürde var. Genel kültürüm de iyi diyorsan iki beynini çalıştırabilecek egzersiz bir müzik aleti çalmayı öğrenmek olacaktır.

Dostum saçma geldi. Faydalandığın kaynakları paylaşırmısın ?
Faydalandığım kaynak evrensel olan biyolojidir. Biyolojik çalışmalar kanıtlıyor ki bizim yaptığımız her hareket beynin farklı bir bölümüne hitap ediyor. Sağ tarafımızla yaptığımız herhangi bir hareket nöronlarla sol beyine, sol tarafımızla yaptığımız herhangi bir hareket sağ beyine gönderiliyor. Nöronların görevi büyük.

Çok faydalı bir yazı teşekkürler.
Zamanında bunla ilgili çok makale okumuştum, sikik eğitim sistemi bizi hep sol beyni kullanmaya, mantıklı olmaya yönelttiği için doğal, içgüdüsel ve duygusal olan sağ beynimiz hep geride kalıyordu.

Bu tavsiyeler ile sağ beyni daha güçlendirebilir ve insan ilişkilerinde ezber ve taktiklere ihtiyaç duymadan daha doğal olabiliriz.

Ayrıca sağ beyni en çok geliştiren resim çizmek ve müzik çalmaktır.

Çok faydalı bir yazı teşekkürler.
Zamanında bunla ilgili çok makale okumuştum, sikik eğitim sistemi bizi hep sol beyni kullanmaya, mantıklı olmaya yönelttiği için doğal, içgüdüsel ve duygusal olan sağ beynimiz hep geride kalıyordu.

Bu tavsiyeler ile sağ beyni daha güçlendirebilir ve insan ilişkilerinde ezber ve taktiklere ihtiyaç duymadan daha doğal olabiliriz.

Ayrıca sağ beyni en çok geliştiren resim çizmek ve müzik çalmaktır.
Aynen öyle sanata yönelmek sağ beynimizi inanılmaz geliştirir. En güzel örneklerden biri Tolga Çeviktir. Birçok konuda yetenekli ve gerçekten doğal hazır cevaplar verebilen birisi.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8