Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

(KİBARLIK)Kızların gözdesi olan SALON ADAMI

Yeni gelenlere,forumun müdavimlerine,tanıyanlara,tanımayanlara,moderatörlerimize falan hepsine böyle topluca selam olsun.Bugün biraz kibarlık ve centilmenlik üzerine konuşacağız.Bakalım kim neler düşünüyor veya neleri yanlış/doğru biliyor bununla ilgili düşüncelerinizi yazın ki gelen geçen faydalansın. :)
Evet kibar olmak yerinde ve dozunda olduğunda kişiye daima avantaj sağlar.Kişilerin sizler hakkında düşüncelerini ve size karşı davranışlarını büyük ölçüde etkiler ve bu da bizler için çok önemlidir.Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve daima insanlarla etkileşim halinde olduğundan bir takım sosyal beceriler geliştirerek öne çıkmaya çalışması teee asırlar öncesinden süregelen bir çabaya dayanır.Misal Osmanlı dediğimiz devasa inparatorluğunun bu kadar dillere düşen cariyelerinin hikayesinin altın anahtarı sadece güzellikleri değildi herhalde.Sarayda o kadar köklü bir adap dersi veriliyordu ki cariyelerin çocuklara davranış biçimleri bile bir hususa yönelik yapılmaktaydı.Ancak kibarlık kavramı sadece bu kanıya bakılarak değil halk arasında ki iletişimin de göz önüne alındığı bir raddede incelenmesi daha doğru olacaktır.Yani kibarlık ve centilmenlik kavramı sosyal statülere,mekana,zamana,kişiye göre çok farklılık gösteren bir durumdur.Peki bu durumlar nelerdir Emincim açıkla bakalım diyenlere gelsin burası ;)
Kibarlık dediğimiz kavram bilinmesi ve öğrenilmesi gereken bir yenetek olup gerektiği yerlerde kullanılmalıdır.Oyunlarda ki karakter skillleri gibi düşünebiliriz bunu.Örneğin güzel bir kızın elini centilmen bir erkek olarak öpmek farklıdır,yaşlı bir teyzenin elini öpmek farklıdır.Bunlardan birisi kibarlıkken birisi saygı normudur.Veya siz gittiğiniz bir yemekte kibarlık yaparak bir kızın sandalyesini çekerseniz bu kız tarafından kibarlık olarak algılanır fakat berber Ahmet abiyle yemek yerken böyle bir hamlede bulunursanız ya Ahmet abi "Bana iş mi koyuyon"deyip ağız burun dağıtır veya diğer seçeneği hayal bile etmeyin .d
Tabi bu örnekler çok uçurum ve bariz örnekler olduğu için "E bunu anlamayan da eri pişirmeden yiyordur kardeşim" diyebilirsiniz ki haklısınız da.Sizlere daha ince çizgilerden örnekler göstereyim
Bazı insanlar vardır kibarlık ve nezaketten yoksun,hiç görmemiş olduğu için kendisine böyle davranıldığında bunu tuhaf karşılar ve durumu kontrolden çıkaracak hale getirir.Şöyle bir örnek vereyim ; şu anda bu yazıyı şehirlerarası seyahat eden bir otobüsten yazıyorum ve otobüse binerken valizimi vermek için muavine yaklaştım tipinden belliydi hanzo bir tip olduğu ancak önyargılı olmayayım diye "Kardeşim esenler otogarına gidecektim sana zahmet şu valizi bir ayarlayabilirsen iyi olur " diyerek gayet mülayim bir tavırlar ricada bulundum ve şimdi aldığım tepkiye bakın "Bileti ver bileti(!) (SERT VE ÖFKELİ BİR TAVIRLA).Neyse gösterdik bileti bindik otobüse orada dedim anlaşıldı uğraşacağız bununla.Otobüs kalktıktan 5 dakika sonra otobüsün arkasından önüne doğru bakıp muavine el işaretiyle buraya bak yaptım ve bi su gönder deyince tabi hemen getiriyorumcuya döndü eleman.Şimdi burada amacım kesinlikle kimseyi aşağılamak veya hor görmek değil.Anlatmak istediğim göstereceğiniz nezaketi kime gösterdiğinize dikkat edin yoksa sizi küçük düşürür.Bu örnekten yola çıkarakta her önünüze gelene hanzo gibi de davranmayın ha.Buna binaen gelin zıt bir örnekli daha vereyim kendimden sizlere.
Akşam saatlerinde markete girdim ve birkaç bir şet alıp kasaya yaklaşırken kasasa benden max 2-3 yaş büyük bir kız kasiyer kasada yorgun görünür bir biçimde son müşteri beni bekliyordu.Eşyaları bankete yerleştirirken gülerek "Yoruldunuz galiba"dedim.Tabi kız pek müşterilerle etkileşimde olmadığından ilk başta tuhaf karşıladı ve biraz duraksadı sonrasında aa bana mı dediniz diyerek "Evet biraz uzun çalıştık bugün" diye cevap verdi sonrasında eşyaları aldım kolay gelsin iyi akşamlar derken kız o esnada bir kutuyu forklifte yüklemrye hazırlanıyordu ve bana "Çom teşekkür ederim iyi akşamlar (halinden memnun gülümser bir şekilde) diye karşışık verdi.O esnada yardım edeyim dedim ve kutuyu forklifye yükleynce kız çok sevinirim çok teşekkür ederim gerçekten diye bir tepki verdi.Gördüğünüz üzere yapılan kibarlık farklı kişilerde farklı etkiler yaratıyor.Peki bunu nasıl kullanmalıyız ?
Öncelikle birine davranış biçiminizi belirlemeden önce önyargılı olmak değil de ön görülü olarak bir karakter analizi yapın.Zaten kişilerin görünüşlerinden belli olur bu.Ha bu arada cinsiyet gözetmeciliği yapmak da ayrı bir yanlış.Yani kızlara kibar davranayım erkeklerin dümbürüne ayağım girsin derseniz sizi çok üzerler.Genelleme yapmamak lazım çünkü kızların bazıları da çok hanzo olabiliyorken erkeklerin bazılarıda bu çizgiyi çok güzel ayırt edebiliyor.İşte kibarlığınızı yemeğin suyu gibi kullanacaksınız ; ne çok sulu ne çok katı.
Diyelim ki elinde poşetler olan birisi karşıdan geliyor siz ne yapmalısınız kapıyı tutmalısınuz ha size teşekkür eder etmez orası ayrı ama siz centilmenliğinizi yaptınız.Ancak arkadaşlarla kızlı erkekli yemeğe gittiniz kapıdan gireceksiniz ve gidip insanlar umursamaz tavırlara içeri girirken siz insanlara kapıyı tutarsanız bu da sizi uşak konumuna düşürür bunu da unutmayın.Kızlarla iletişiminize gelirsek.Burada kızın karakteri çok önemli.Ben bunları iki türe ayırıyorum ; 1-Köylü güzeli 2-Salon Kadını
Sosyal faktörler gereği her kız kapı açma sandalye tutma jestlerinden hoşlanır çünkü bunlar kişiyi özel hissettirir.Ancak bazı özel jestler vardır ki bunlar bazı kızlarda sizi cincon bazılarında salon adamı olarak gösterir.Mesela köklü bir adap eğitimi almış bir kadınla yemek yerken çatal bıçağı kuralına göre kullanmanız artı puandır fakat geleneksel bir ailede yetişmiş yada halk kültürünü benimseyen biriyle yemek yerken ekmek banmazsanız tüy konumuna dülebilirsiniz(Yemekten bayağı örnek verdin 😀 acıktım ben galiba)
Son olarak sizlere tavsiyem adap kurallarını öğrenin fakat çok nüans durumlarda ve çok sade biçimlerde kullanın.

DUYDUĞUM KADARIYLA FORUMDA Kİ BAZI KÖSTEBEKLER YAZILARIMI ALIP KENDİ YAZILARIYMIŞ GİBİ BAŞKA PLATFORMLARDA PAYLAŞIYORMUŞ.BAKIN BEN BU FORUMDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM BU YÜZDEN BURAYA VEFA BORCUM VAR VE GELİP SİZLERE HİKAYELEŞTİRMEDEN ÖRNEKLEMEYE KADAR TÜM FAKTÖRLERİ KULLANARAK AKICI VE SİZİ TOPLUMDA ÖNE ÇIKARACAK YAZILAR YAZMAK İÇİN KAFA YORUYORUM .SİZLERSE KOPYALA YAPIŞTIRLA BUNDAN MENFAAT ELDE EDİYORSUNUZ E NE DİYEYİM Kİ YANİ. YAZIK BUNU YAPANLARA /
Tüm Pua yolunda ilerleyen arkadaşlara selamlar.Kendinize iyi bakın

Dostum ben rahatlıkla ve alayla(şaka) karışık kibarlıktan yanayım. Yani hem kibar olacaksın bir o kadar da rahat.. Nasıl mı? Diyelim ki karşıdan arkadaşın geliyor güler yüzle,kibarca ''Hoşgeldin kardeşim, dur bırak poşetleri ben yardım edeyim sana.'' dediğini farz edelim. Ve bunu dengelemek için de ne ekstradan gülümseyerek dersin ki: ''Oğlum,çanta senden ağır. Buralara kadar nasıl geldin sen?'' Bak ne kadar samimi,rahat bir tavır. Sürekli kibar olursan da bu sefer enayi gözüyle bakmaya başlarlar.Burada rahatlığın konumu da önemli.

Ya da kibar olacağım derken yapılan birkaç hata var bana göre. Kısık sesle konuşmak,konuşurken yüzüne bakmamak... Mesela bir tane kasaba girdiniz. Kısık sesle,sanki korkarmışçasına ''Abi şurdan bana 1 kilo et verir misin?'' cümlesi mi daha etkili yoksa GÜR SESLE, kendinden emin bir şekilde kibarca ''Abi bana şurdan 1 kilo et verir misin'' demek mi daha etkili? Ne söylediğin değil nasıl söylediğin önemli :)

Ya da bazen insanlar kibarlıktan dolayı da haksızlığa uğruyorlar. Ama sebebi belli, korkarmışçasına kısık sesle konuşmak, sırf kibar olmak adına hakkını savunmaya tenezzül etmemek, sırf karşı taraf kırılmasın diye kasıntı davranmak..

Kibar olduğun için karşı taraf seni ezmeye kalktığında ''Kardeşim,haddini aşma istersen.'' ''Abi müşterini tınlasaydın iyiydi hani.'' ya da bir anda gözlerinin içine bakarak çekip gitmek gibi tepkileri koyun bakalım. Bir daha o tavrı sergiler mi :)

Dostum ben rahatlıkla ve alayla(şaka) karışık kibarlıktan yanayım. Yani hem kibar olacaksın bir o kadar da rahat.. Nasıl mı? Diyelim ki karşıdan arkadaşın geliyor güler yüzle,kibarca ''Hoşgeldin kardeşim, dur bırak poşetleri ben yardım edeyim sana.'' dediğini farz edelim. Ve bunu dengelemek için de ne ekstradan gülümseyerek dersin ki: ''Oğlum,çanta senden ağır. Buralara kadar nasıl geldin sen?'' Bak ne kadar samimi,rahat bir tavır. Sürekli kibar olursan da bu sefer enayi gözüyle bakmaya başlarlar.Burada rahatlığın konumu da önemli.

Ya da kibar olacağım derken yapılan birkaç hata var bana göre. Kısık sesle konuşmak,konuşurken yüzüne bakmamak... Mesela bir tane kasaba girdiniz. Kısık sesle,sanki korkarmışçasına ''Abi şurdan bana 1 kilo et verir misin?'' cümlesi mi daha etkili yoksa GÜR SESLE, kendinden emin bir şekilde kibarca ''Abi bana şurdan 1 kilo et verir misin'' demek mi daha etkili? Ne söylediğin değil nasıl söylediğin önemli :)

Ya da bazen insanlar kibarlıktan dolayı da haksızlığa uğruyorlar. Ama sebebi belli, korkarmışçasına kısık sesle konuşmak, sırf kibar olmak adına hakkını savunmaya tenezzül etmemek, sırf karşı taraf kırılmasın diye kasıntı davranmak..

Kibar olduğun için karşı taraf seni ezmeye kalktığında ''Kardeşim,haddini aşma istersen.'' ''Abi müşterini tınlasaydın iyiydi hani.'' ya da bir anda gözlerinin içine bakarak çekip gitmek gibi tepkileri koyun bakalım. Bir daha o tavrı sergiler mi :)
Tabi ki kasmamak gerekir.İhi ihi şeklinde davranırdanız sıkıntı.Dediğin gibi özgüven olmazsa kibarlığın bir anlamı olmaz :)

Şimdi kibarlığın dereceleri de var tabiki ama bunu sadece kadınlar için kadınlar varken yapmaya çalışan erkekler var.
Buda çok saçma.
Bir kadına benim fikrine göre hani normal bir durumda kapı açılmaz. Her filmde dizi de bu dayatılır gösterilir fakat bu çok saçma bir hareket.
Mesela kibar bir şekilde sandalyesi çekilebilir ama kibar olmam lazım deyip kılıbıklığa geçiş yapıyorlar . Meselaaa :

Aşkım öyle söyleme lütfen tartışmayalım. Sen beni çok yanlış anlıyorsun. ( Sizce siz bir kadın olsanız bu tipi mi sexi, güçlü otoriter bulursunuz )

Ayşe , lütfen bak seni uyarıyorum.
Tartışmak istemiyorum. Beni yanlış anlıyorsun. ( Sizce hangisi daha erkeksi )

Kibarlık tuz gibidir genç adamlarrr.
Çok güzel tat verir fakat fazla atarsanız yemeğin ...... Na koyarsınız

Başlığı açan arkadaşın olayı özümsediği belli. Okurken genel bir iç rahatlığı hissettim.
Kibarlığı uygulayacağınız doğru kişiyi seçme sezgisini ve sadeliği oranında kullanma becerisini geliştirdiniz mi hayat gerçekten güzelleşiyor. Yukarıda bahsettigim iç rahatlığının bir kaç katını deşarj olmuş bir şekilde hissedersiniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8