• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Kitabı sessiz mi okuyalım sesli mi ?

Furkansen

Üye
Merhaba beyler bugün anlatmak istediğim konu başlıkta gördünüz zaten ^^ .
Kitabı sessiz okumanın + ları - leri neler ?
Kitabı sesli okumanın + ları - leri neler ?
Bunları özet geçip sıkmadan anlatmaya çalışacağım.

Sesli Okumanın Faydaları : 1)Okuma hızınız gelişir , telaffuzunuz gelişir ( diksiyonunuz iyileşir , kelimeleri daha net söylersiniz )
2)Okuduğunuz şeyler daha akıldı kalıcı olur , bunun nedeni : Sessiz okuduğumuzda sadece göz ve düşünceyle okuruz , sesli okuduğumuzda + bir etken gelir "Ses" artık sesli bir şekilde zihnimize daha net bir şekilde işlenir.
3)
Sesli kitap okumak zihnimizi güçlendirir , sesleri vb.. etkenleri çok fazla unutan biriysek sesli kitap okuyarak bu açığımızı kapatabiliriz.
4)Sesli kitap okumak hayal gücünüzü geliştirir , bu sayede güzel resimler çizebilir , şiir yazma yeteneğinize +lar katabilirsiniz.
5)Sesli kitap okumak sizi özgüvenleştirir , etrafınızdakiler bunu rahat bir şekilde fark ederler ^^

Sesli Okumanın Zararları : 1)Okuma hızınız gelişir dedik ama bu genel bir kavram tabii , okurken - olarak yavaşlarsınız
2) Çeneniz yorulur , kendiniz yorulursunuz , ama günlerce boş sohbet yapıyoruz kitaba da bu - mizi ayıralım ^^ .

Gelelim şimdi sessiz okumanın fayda ve zararlarına.

Sessiz kitap okumanın faydaları : 1) Okurken hızınız 1.5 katına falan çıkar . Yazıları çok daha hızlı okursunuz.
2) Yorulma kapasitesiniz minimuma iner , az yorulursunuz.
3)Kitapları daha hızlı bitirebilirsiniz.

Sessiz kitap okumanın zararları : 1)Okuduklarınız daha az aklınızda kalır , ve diksiyon geliştirme gibi şeylerden mahrum kalırsınız.

Bir de beyler araştırdığım kadarıyla kekeleyenlere de sesli okumak fayda sağlıyormuş.
Benim önerim her türlü sesli okumanız , ve en önemlisi okumanız. İyi forumlar.

Son düzenleme:

-Why-

Üye
Açacağın konu buydu sanırım? Sağol güzel tavsiye elimde çok güzel kitaplar var felsefeyle ilgili Caner Taslamanın mutlaka deniyeceğim.

Morpheus

Üye
Ortam müsait olduğu zaman yaptığım ilk iş sesli kitap/blog okumak veya sesli düşünmek oluyor.

Özellikle sesinizi kaydedip daha sonra dinlediğinizde nerelerde hata yaptığınızı görmeniz ve düzeltmeniz tavsiyemdir.

-Why-

Üye
Ben yaptım bu arada ama 7-10 civarı sayfa okudum. Cidden kelimeleri bazen okuyamadım, cümleyi anlamadım tekrar okudum. Birde boğazım acaip kurudu :D Ama güzeldi böyle yapa yapa ilerliycem.

Akrep

Üye
Yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama sesli kitap okuyunca anlama kısmı biraz daha kötü oluyor bence. Bende bazen sesli bazen sessiz okurum. Ama o kitabı anlamak istiyorsam sessiz okurum.

Furkansen

Üye
Yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama sesli kitap okuyunca anlama kısmı biraz daha kötü oluyor bence. Bende bazen sesli bazen sessiz okurum. Ama o kitabı anlamak istiyorsam sessiz okurum.
Kendi fikrine mi yoksa bilimsel araştırmalara mı güvenmek istersin :) tercih senindir.

Akrep

Üye
Tamamen kendi fikrim. İkisini de uyguladığım için dedim zaten.