• Kendi makalenin yüzlerce kişiye ulaşmasını ister misin? Cevabın evetse en güzel makaleni gönder ve blogda senin adına yayınlayalım.

Kitap Okuma Etkinliği: Bye Bye Türkçe

Tam olarak ne açıdan beğenmediğinizi inanın hiç anlayamadım. Az önce başladım ve 20 sayfa civarında okudum ve hem utandım hem de oldukça etkilendim.

Yazar oldukça ironik bir dille bizi eleştirmiş. Amerika'yı sanki Türkler içten içe fethetmiş gibi göstermiş. Halbuki durum bunun tam tersi, her yerde İngilizce levhalar, okullar ve dahası. Tren meselesi özellikle "40 yıl önce burada bir tren vardı ne oldu?" diyor. Oradaki genç ise "Trenin eskidiğini, yerini otomobillerin aldığını ve onlara ihtiyaç kalmadığını söylediği için Türkler trenleri kaldırttı" diyor. Tabi bu sadece okuduğum ilk sayfalarda bahsettikleri devamının da güzel olduğuna inanıyorum. Bence tekrardan bir okuyun. Hangi kitabı okursanız okuyun 2. seferde daha çok anlam çıkartırsınız. Çünkü o gün okuduğunuz kafa yapınızla sonraki okumanızda kafa yapınız aynı olmayacaktır. Bu nedenle 2. sefer daha çok anlamlı gelecektir.
Oktay Sinanoğlunun yaşantısı ile kitap uyumlu gelmedi.
Sen git Amerikaya oranın en iyi okullarında oku, bunları öğrendiğin İngilizce ile yap,tüm Dünyanın konuştuğu ortak dile laf söyle, ama o dili kullanarak yüksel ama ne zaman ki bilimsel anlamda pilin bitti, Türkiyeye yerleş ve hobi olarak böyle bir kitap yaz. Eleştirdiğim bu.
Kitapta yazanlar içerik olarak doğru, verilen mesaj doğru ama yazarın verdiği mesaj ile yaşantısı arasındaki farktan dolayı beğenmedim.

Ben yurt dışına gidenlerin, eğer maddi-manevi o ülke için çalışıyorlarsa; Türkiye ile ilgili dil ya da başka konulardaki yazılarını ego tatmini olarak görüyorum. Türkiyeyi seven, en verimli çağlarında her türlü zorluğa rağmen Türkiye için çalışır. Yani yaşam tarzın ile düşüncelerin çelişmemeli.

Bunu Amerikadaki profesör olan akrabalarıma da diyordum. M.I.T de, Princeton da öğretim üyesi olan akrabalarım oldu. Ki bunlar Dünyanın tepe üniversiteleri. Oradan Türkiye ile ilgili birşey dediklerinde diyordum ki, teoriyi boşverin, gelin ülkeniz için çalışın. Hem oranın ekmeğini ye ve oraya hizmet et, hem de orayı kötüle. Sonra da laf kalabalığı-ya da gerçeklerle ile ego tatmini yap.
Bu yüzden bana darılan akrabalarım oldu hatta beni hayatından çıkaran konuşmayan akrabalarım oldu ama dobra olmak gerekiyor bazen.

Düşünce ile yaşam tarzının uygun olması gerektiğini düşünüyorum.

Kişilerle değil, bilgilerle ilgilenmek gerekli bence. Adam karaktersiz olabilir, bu onun verdiği bilginin de karaktersiz olacağı anlamına gelmez. Bilginin sahibi yoktur, söyleyeni ve doğruluğu vardır. Benim eleştirdiğin yönlerin vardır mesela, ben sana bilgi versem herhangi bir konu hakkında be bu bilgi doğru olsa sen o bilgiyi kullanıp kendini geliştirmezmiydin yoksa o bilgiyi ben söyledim diye, doğru olduğu halde kabul etmezmiydin.

Söyleyeni önemli değil bana göre, doğruysa, aklıma yattıysa, mantıklı geldiyse alırım o bilgiyi. Sikimde olmaz bilgiyi kimin söylediği eğer doğruysa.

Merhaba.

İlk kitabımızın ismi Bye Bye Türkçe

Özellikle bu kitabı seçtim çünkü Türkçe'yi bitirdik. El birliğiyle yaptık bunu, bu yüzden hatamızı telafi edebilmek amacıyla bu kitabı seçtim. Sırf yabancı özentisi olduğumuzdan dilimizi bitirdik, dilimizden utanır olduk. İngilizce kelime kullanınca havalı olduğumuzu düşündük. İngilizce biliyor musun sorusuna pişkin pişkin "yauv ben daha Türkçe'yi tam bilmiyom " diyoruz. Suçluyuz hepimiz. Bu yüzden birlikte düzelteceğiz bu durumu.

Kitap sayfa sayısı: 390

Etkinlik başlangıç tarihi: 07 Eylül 2018

Etkinlik bitiş tarihi: 17 Eylül 2018

Kitabı satın alma imkanı olan arkadaşlar ısrarla söylüyorum lütfen satın alın, eğer imkanınız yoksa PDF halini indirip okuyun.

PDF hali: Bye Bye Türkçe Oktay Sinanoğlu.pdf

Etkinliğe katılanlar yorumda belirtsinler. 10 gün sonra konuyu güncelleyeceğim, kitap hakkında münakaşa yapacağız.

Özellikle belirtiyorum okumayacak olanlar katılıyorum yazmasın.

Katılıyorum :)