• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Kitlelerin Psikolojisi

Şahruh

Üye
Katılım
16 Temmuz 2019
Mesajlar
23
Şehir
İçel
Merhabalar
Kitlelerin kendisini oluşturan insanlara istinaden kendilerine has psikolojileri vardır. Kitleleri ikna etmeye çalışan liderler, komutanlar, sanatçılar bu psikolojiyi çok iyi bilir ve buna göre konuşurlar. Kitleler ortaya çıkış itibariyle hayvani bir oluşumdur. İnsanlar tek başına yapamadıkları işleri kitleler halinde yapabildikleri için bir topluluk oluştururlar ve bundan fayda sağlarlar.
Söylediğim gibi, kitleler hayvanidir. Bir topluluğu asla fikirlerle kendi istediğinizi yaptıramazsınız. Akademisyen, doktor, mühendis vesaire gibi mesleklerden oluşan bir toplulukta dahi zeka en alt bireyinkinde eşitlenir ve kimse çıkıntılık yapmadan sürüye itaat eder. Çünkü bu cinselliğe benzer, en zeki adamda en aptal adam da aynı şeyi yapmak zorundadır bu zekadan bağımsızdır, hayvanidir. Kitle içinde insanın davranışları tamamen değişir; inanmayan çok yakından tanıdığı biriyle onun desteklediği partinin bir mitingine gitsin ve sadece onu izlesin, bambaşka birine dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Fikrin doğru veya yanlış, mantıklı veya mantıksız oluşu hiç önemli değildir. Münazaraları düşünelim, bir münazarada sütün siyah olduğunu savunan ekip beyaz olduğunu savunan ekibi defalarca yenmiştir. Başka deyişle ilk ekip seyirciyi sütün siyah olduğuna ikna etmiştir. Demek ki fikrin doğruluğunun ve yanlışlığının hiç önemi yoktur.
Peki önemli olan nedir? Cevap, Duygudur. Kitleyi duygular yönetir. Öfke, mutluluk, vatan sevgisi, dindarlık… Siyasetçilerin bunları mutfak bezi gibi kullandığını hepimiz görebiliyoruz zaten, özellikle günümüzde. Değerli bir fikri çöpe atmak istiyorsanız onu kitlelere sunun. Kaç siyasetçi gördünüz halk önünde felsefi bir sorunu tartışan? Asla yapmazlar bunu. Halkın beynini zorlayacak şeyler söylemezler, bir çocuğun dahi anlayacağı daha doğrusu insan olduğu için hissedeceği şeyler söylerler. Hiç ülkenin gençlerini “Gençler, ülkemiz savaş halindedir, hepimizin çıkarlarına katkı sağlamak için ordumuza katılın bla bla” şeklinde savaşa çağıran bir lider gördünüz mü ? “Şanlı vatanımıza düşmanın pis pençelerini geçirmesini engellemek için kahraman ordumuza katılm…” hep bu minvalde olur. Eğer toplulukta gerekli heyecanı oluşturursanız 2+2’ nin 5 ettiğine dahi inandırabilirsiniz. Tek bir adam tüm bu dediklerimi onaylar niteliktedir o da Hitler. Her konuşmasında nefret kusar, halkını güç sarhoşluğuna itekler, asla savunduğu şeyleri mantıklı bir zemine oturtma ihtiyacı duymaz, bu yüzden de ölene kadar lider kalmıştır. Kitleler düşünmez hisseder.
Elbette bizler bu adamlar gibi milyonlara hitap etmiyoruz. Fakat her 3 kişi bir topluluktur, zaman zaman hepimiz 5-10 kişilik bir grubu ikna etmek durumunda kalabiliyoruz bazılarımız daima bunu yaşayabiliyor. Bu gruplarda bazen gerçekten de en zeki olan siz olduğunuz için insanlar sizi anlamayabilir. İnsanların zekası eş değildir. Ama herkes en az bizim kadar hayvandır ( biyolojik olarak 😄 ). Hayvani yönlere temas edersek ıskalama şansımız yoktur. Hepimizde aynı içgüdü aynı duygular vardır. Bunlara dikkat etmek yararımıza olur.
 
Üst