• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Klik - Pırr Etkisi

Philliscan

Fahri Üye
İsmi ben koymadım. İkna psikolojisi kitabında yer verilmiş çok önemli konulardan birisi.
Ve insanların karar verme durumlarında olan etkisinden de bahsedeceğim.

Kitapta buna, bir şeye mekanik olarak tepki vermeye klik-pırr etkisi deniliyor.

Ben ise buna bilinçaltı tepkisi diyorum.
Bu noktaya çok kez değindim, tekrar değineceğim.
Bilinç, bilinçaltına göre çok yavaş çalışan bir sistemdir.
Buna şu örneği vereyim. Bir kadınla buluşuyorsunuz, buluşma sonrasında “lan keşke orda şöyle deseydim” diyorsunuz. Bunun sebebi o an bilinçaltınızda cevap vermeniz.

Daha sonra bilinç, ağır çalıştığı için yeni yeni devreye giriyor.
Bu yüzden bas bas bağırıyorum bilincinizi değil, bilinçaltınızı şekillendirin diye. ;) ayıks

Şimdi direk alıntı bir metin ile konuyu iyice benimseyin.

“Hindiler kokarcaları sevmez. Kurutulmuş bir kokarca yuvalarına yaklaştırıldığında, hindilerin saldırıp gagalayarak onu uzaklaştırdıkları gözlemlenmiştir. Araştırmada, kurutulmuş kokarcanın içine yavru hindilerin ‘glu glu’ sesinin kaydedildiği kasetler konulmuş. Kokarca yavru hindi seslerini çalar şekilde yuvaya yaklaştırıldığında, hindilerin, kokarcayı sevdiği ve kanatlarının altına aldığı gözlemlenmiştir. Kaset sesi kapatıldığında ise anne hindinin tekrar kokarcaya saldırıp onu dışarı attığı görülmüştür. Kendi yavrusu ‘glu glu’ sesini çıkarmıyorsa aynı sonuç onun için de geçerlidir. Yani hindilerin ‘klik- pırr’ ı ‘glu glu’ sesidir.”

Alıntı:Klik-pır – Kızılboğa Kişisel Gelişim, Eğitim ve Kurumsal Danışmanlık

Atıyorum bir mağaza sahibisiniz ve ucuz ürünleriniz satılmıyor.
Ucuz ürünlerin fiyatını yükselttiğinizde, ucuz ürünlerin satışının artış gösterdiğini göreceksiniz.

İnsan beyninde binlerce çeşit “klik-prr” var.
Bu mağaza örneğinde insan beyni “pahalı olan kalitelidir.” Yada “yüksek fiyat - yüksek değer” fikrine kapılıp onu satın almaya yönlendirecektir.

Fakat o malı alıp üstünde uzun bir araştırma yaptıktan sonra “bilinci” devreye girecek ve hata yaptığının farkında olacak.

Kitaptan son bir örnek daha vereceğim iyice kavramanız için.

- adamın arkadaşı evlenecek ve eşine güzel ve değerli bir yüzük arıyor.
Kuyumcuya gidip bir yüzük beğeniyor ve fiyatını soruyor.
Satış sorumlusu 250 dolar olduğunu söylüyor.
Adam bir anda beğenmekten vazgeçiyor ve almıyor.
Ertesi günü aynı değerdeki bir yüzüğü beğendiğinde, satış sorumlusu ona “500 dolar ama düğün hediyemiz olarak bunu 250 dolara indirebiliriz” diyor
Adam hem “pahalı-kaliteli” düşüncesine sahip oluyor, üstüne birde kuyumcunun bu *indirimine* ayrı seviniyor ve o yüzüğü satın alıyor.

Ben size konuyu anlattım. Hayatınızın neresinde kullanabileceğinizide siz bulacaksınız ulen. Size ödev! :pp