Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Konuşma tıkandı ne yapmalı?/Konuşmayı yönlendirmek

Öncelikle ilk yazımı yazdığım için biraz mutluyum ve içimde biraz endişe var eğer ki yazdıklarımda yanlış bir yer görürseniz lütfen aşağıda belirtin ki insanlar yanlış yolda yürümesin.
Asıl konumuza gelecek olursak;
Konuşurken takıldığımız veya ne diyeceğimizi bilmediğimiz anlar olabiliyor. Evet o takılıp kaldığımız anlar, bunun içinse "5N 1K" yöntemini kullanabiliriz. 5N 1K'nın ne olduğunu bilmeyenler için ufak bir bilgilendirme nerede, ne zaman, niçin, nasıl, neden ve kim sorularıdır ve bu soruları sorduktan sonra karşıdaki kişinin söylediği cümlelerde anahtar kelimeler olacak ve bunlar konuyu devam ettirmek/yönlendirmek için bize çok büyük yardımcı unsurlar olacak.
Ufak bir örneklendirme ile konuyu pekiştirmek gerekirse;
Uzun zamandır görmediğiniz bir x kişisine "Seni gördüğüme sevindim" diyerek "Neler yaptın?" sorusunu yönelttiniz, o da size "Tatilden döndüm" diyecektir, anahtar kelimemiz burada devreye giriyor. "Tatil" söylenenin ana teması anahtar kelimemiz bu, buradan devam edelim: "Nereye gittin?" , "Kiminle gittin?" , "Güzel bir anını anlatsana." gibi cümleler kullandığınız sürece konuşacaklarınız bitmez.
Ve kişiyi daha çok tanımayı yani hakkında daha çok bilgi edinmeyi sağlar.
"X yerinde gitar çalmayı seviyor musun?" dediğinizde karşının diyeceği şey evet olacaktır ya da daha uzun(!) bir cümle olarak evet,seviyorum olacaktır bunun yerine "X yerine neden katıldın?" diyebilirsiniz veya "Kedin olduğu için mutlu musun?" demek yerine "Neden scottish sahiplendin?(satın almayın sahiplenin:))" diyerek tek kelimeli cümlelerden kaçabilirsiniz ve bu da sizin için daha çok konu seçeneği sunar.
Eskiden okuduğum bir kitaptan aklıma esti hatırladığım kadar doğru yazmaya çalıştım.
Hatam olabilir, alfa abilerim sert çıkışmazsa sevinirim yeniyim bu konularda sonuçta..

"En büyük suç umutsuzluktur."
-
Napoléon Bonapart

3 yorum 1 soru şeklinde ilerlenmesini tavsiye ederim.
Arka arkaya soru sormak kesinlikle yanlıştır. Yukarıdaki methodu yapacaksanızda buna uymaya çalışarak yapın.
Hatta yapabiliyorsanız karşınızdaki hatun anlatsın sürekli bir şeyleri.

3 yorum 1 soru şeklinde ilerlenmesini tavsiye ederim.
Arka arkaya soru sormak kesinlikle yanlıştır. Yukarıdaki methodu yapacaksanızda buna uymaya çalışarak yapın.
Hatta yapabiliyorsanız karşınızdaki hatun anlatsın sürekli bir şeyleri.
Yukarıda pek detaylandırmamışım, dediğin gibi bu metot ile sürekli karşıdakini konuşturabiliyorsun, sorular sadece konuyu sürdürmek ve yönlendirmek için dediğin şeye değinecektim fakat yapmadım senin demen güzel bir ek oldu. teşekkür ederim

Efendim kesinlikle katılmıyorum. Eğer bir muhabbet açılacaksa bile bunun sorgu hissiyatı yaratması kesinlikle yanlıştır

Beyler yanlış yapıyorsunuz..Ben size sırrı verdim dinleyen yok! Alacaksın eline kağıt kalem 250 tane soru yazacaksın , tıkandın mı HOOP! Açacaksın defteri kardeşim sorun kökten çözüldü , bu sırada kıza " Bir dakika aşkilaatooğğmm " diyip arkanızı dönmeyi unutmayın he! Yoksa sizin böyle bir ultra gerizakalı olduğunuzu anlar falan mazallah...

Beyler yanlış yapıyorsunuz..Ben size sırrı verdim dinleyen yok! Alacaksın eline kağıt kalem 250 tane soru yazacaksın , tıkandın mı HOOP! Açacaksın defteri kardeşim sorun kökten çözüldü , bu sırada kıza " Bir dakika aşkilaatooğğmm " diyip arkanızı dönmeyi unutmayın he! Yoksa sizin böyle bir ultra gerizakalı olduğunuzu anlar falan mazallah...
tam olarak okuduğunu düşünmüyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8