Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

KONUŞMAYI SÜRDÜREBİLMEK

Sevgili arkaşlar herkese merhaba...
ÖÖncelikle şunu söylemeliyim ki kelimelerden çok nasıl söylediğinize odaklanmanız gerekiyor. Bunları başlıca ele alırsak Beden Dili,Ses Tonu,Vurgu yapabilmek,Göz teması vb.
Sizlere başlangıç için 2 tane egzersiz vereceğim ama şunu söylemeden de geçmek istemiyorum konuşurken sonrasında ne düşüneceğinizi düşünmeyin tamamen karşı tarafı analiz edin eğer konuştuğunuz konudan sıkıldığını farkedersiniz direk başka konuya geçin.Fazla uzun tutmamak için 2 egzersiz önereceğim zamanla diğerlerini de paylaşacağım
İlk egzersiz:Kelime çağrışımı
Bu egzersizde bir kelime seçiyorsunuz mesela yazmak,sonrasında aklınıza bununla ilgili ne geliyorsa 2-3 dakika boyunca sıralayın örneğin kağıt, kalem, kurşun, silah, namlu,nişan,vurmak gibi devam ettirin
İkinci egzersiz:Hikaye anlatma
Bu egzersizde ise bi kelime seçip onun hakkında hikaye uyduruyorsun,istediğiniz kadar saçmalayabilirsiniz
Mesela kalem ile başlayayım...
Yine aynı vakitte çalışma masama oturdum ve uzun süre düşündüm birden aklıma gelen kelimeleri kağıda döktüm,aslında KALEM bu yüzyılın en büyük icatlarından birisidir

Güzel konu fakat etkili anlatamamışsın. Ne olduğunu bilmeyen birisi; bu ne amk ! Der geçer.

Konuya tamamen hakim olmayan arkadaşlara şunu şöyle bir açmayı denesek?
Bu egzersizler bir nevi sizin hayal gücünüzü, doğaçlama yeteneğinizi, olayları,durumları,kelimeler ve fikirleri bir biriyle bağdaştırmanızı kolaylaştırıyor. Yani birisiyle konuşurken artık bir şey dediğinde ve ya dediğinizde onunla ilgili beyniniz en kısa sürede en olası cevabı geliştiriyor. Beyin kas gibidir, belli bir bölgesini ne kadar çalıştırırsanız o bölge o kadar gelişir. Birileriyle yeni yeni tanışırken bizim en çok ihtiyacımız olan kas gruplarından birisi de bu. Bir çoğu insan günlük hayatında kalıplaşmış cümle ve kelimeleri kullanır. 24 saat içinde çoğu zaman kullandığımız kelimelerin yarısından fazlası 'Merhaba, nasılsın, iyiyim teşekkürler,havalarda soğudu' tarzı ezber cümleler ve ya türevleridir. bu yüzden bu yeteneğimiz zamanla paslanır ve törpülenir. yeni tanıştığımız birisiyle konuşurken bu kalıplaşmış muhabbetlerin bitmesi en fazla 15 saniye alır. Zamana ve mekana göre yeni şeyler üretmeniz, kızın dediği şeylere en olası şekilde tepki vermeniz gerekmektedir. Bu egzersizlerse sizi günlük hayatta kullandığınız ezber cümlelerin dışına çıkarıp bu yeteneğinizi geliştirmektedir. Bu arada benim de tavsiye ettiğim ve uyguladığım benzeri bir antrenman türünü paylaşmak isterim. Sokakta giderken ya da evde otururken kolayca yapıla biliyor ve çoğu zaman eğlenceli oluyor. Sahilde yürürken görmüş olduğunuz nesnelerden hikaye oluşturmak. Atıyorum giderken boş bir bira şişesi mi gördünüz, onunla ilgili bir hikaye kurmaya başlayın öncesi ve ya sonrası için Örneğin: Genç bir üniversite öğrencisi, mavi hırkalı ve yeşil gözlü, annesiyle konuşurken annesi ona bu sabah pazarda eski sevgilisini gördüğünden bahsetmiş. Çocuk sevgilisinden ayrıldığı gece içtiği bira markasının aynısını almış. Birayı içerken arkadaşı onu aramış ve bilardo oynamaya çağırmış, çocuk ilk başta gelmek istemese de arkadaşı ısrarcı davranınca kabul etmiş.' Buradaki amaç bu özelliğimizi geliştirmek için hikayeyi ola bildiğince ayrıntılı (Abartmadan tabi,Çocuğun tc no su şuydu şuydu demeden) ve uzun tuta bilmek. Yardımcı olacaktır fakat elbette bu sahada çalışmanın verdiği etkiyi vermez. Sahaya çıkmadığınız sürece ne kadar alıştırma yaparsanız yapın ilk başlardaki tökezlemeleri yaşayacaksınız, bu yüzden konuşmayı sürdüremem korkunuzu aşın ve sahaya çıkın. Yapamazsanız ala bileceğiniz en kötü sonuç 'Beyefendi defolup gider misiniz lütfen' fakat en iyi bile demiyorum, orta iyilikte bir sonuçsa beğendiğiniz kızla güzel bir randevu, iyi anılar, sekstir. Kaybedeceklerimiz ve Kazanacaklarımızı göz önüne alırsak, bu riske girmeye değer ha?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8