Korku Korkaktır

Bugün karşımda dünyanın gelmiş geçmiş en özgüvensiz adamının dahi okuduktan sonra özgüven sağlayacağı bir makale ile karşınızdayım.

Öncelikle temel düşünceyi söylüyorum: Özgüvenin dostu cesaret, düşmanı korkudur. Korkularından kurtulan insan zincirlerini kırmış ve asıl özgürlüğe kavuşmuş insandır. Aslında bir çok eylemi yapmaktan korkularımız nedeniyle kaçınırız, fakat bunu kendimize -benliğimize- yediremediğimizden, egomuz yapmak istemediğimizi veya sevmediğimizi sanmamıza neden olur.

Adım Adım Eziklikten Kurtulma Rehberi, isimli yazdığım makalede; kendiniz olmaktan korkmayın ve içinizden geleni yapın tavsiyesini vermiştim. Çoğu cemiyet üyesi tarafından, içsel oyunlarına bu makalenin büyük katkı yaptığı geri bildirimini aldım. İçsel oyun için katkı sağlayacak yeni bir makalenin yazılması gerektiğini düşündüm.

Okuduğum kişisel gelişim kitaplarında insanları gaza getiren ve kısa süreli birçok teknik okudum, fakat asıl gelişimin özüne indiğime karşıma çıkan en büyük etkenin korku olduğunu gördüm.

Kimisi set açmaktan korkar, kimisi sosyal ortama girmekten... Hep beraber korku kavramına göz atalım. Daha önce hiç fark ettiniz mi?

• Korku insanın potansiyelini kullanmasına engel olur.
  • Korku insanı çekingen yapar.
  • Korku özgüvenin düşmanıdır.
  • Korku hayatımızdaki bilinmezliğin bize hükmetmesi demektir.
  • Korku isteklerimizi bastırır ve bizi mutsuzluğa sürükler.
  • Korku, biz tırmandığımız dağın zirvesine çıkmak isterken, bizi yamaçlarında korkak, mutsuz ve hayatından memnun olmayan bireyler haline getirir.
  • Korku, fark yaratmak isteyen fakat o farkı yaratamayan, insanı kendisine köle eden bir kavramdır.
  • Korku insanı büyük düşünmekten uzaklaştırıp küçük olanı düşünmesine sebep olur ve küçük düşünceleri olan insanlar asla büyük olamazlar.
  • Korku motivasyonun düşmanıdır.
  • Korkunun aşırısı psikolojik bir hastalıktır, insanın kendisini kötü hissetmesine neden olur. Hatta panik atak hastaları korkunun yarattığı şüphe nedeniyle, ilaç kullanırlar.
Peki işin komik ve ironik kısmı nedir? Var olmayan bir şeyden korkmak komiktir.

KORKU ASLINDA YOKTUR. ONU SEN BESLER VE BÜYÜTÜRSÜN. ASLINDA KORKU BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR!

Neden bazı insanlar daha girişken bir yapıya sahipken, bazıları daha çekingendir?

Peki kendini gerçekleştirme yolunda hiç kendi kendine : "Hemen hemen herşeyi öğrendim ve okudum, ama hala içimde yapacak gücü bulamıyorum." dediğin zamanlar oluyor mu?

Kimi zaman "güç" ve "alfa" kavramlarını düşünüp, nasıl vakıf olacağını bilemediğin ve daha zamanım var dediğin oluyor mu? Ya da özgüven denildiği zaman, kendine güven kavramını düşünüp, kendime daha fazla güvenmeliyim diyor musun?

Zamanında bu kavramların her bir detayını düşünüp yola çıkmıştım.Yolculuğum sırasında birçok makale okudum. Kişisel gelişim kitaplarına
baktım, psikoloji ve NLP ile ilgilendim. Bu sayede derin bir birikim sahibi oldum. Gelişimin aşamalı ve daha da derinine inildiğinde katmanlı bir süreçtir. Belli bir konuyla ilgili okunan veya dinlenen motivasyon konuşmaları insana o konuya ilişkin bir enerji verir; bu yadsınamaz bir gerçektir,
fakat insan bu enerjiyi belli bir süre kullandıktan sonra o güç etkisini yitirmeye başlar ve ortadan kaybolur.

Neden mi?

Çünkü dışarıdan sağlanan bütün motivasyonlar geçicidir. İnsanın kendi içerisinde bulduğu güç ise, hem devamlıdır hem de özgüveni arttırır.
Şimdi kararı sen ver, gücün bittikçe dışarıdan enerji mi sağlamak istersin yoksa kendi enerjini kendin mi üretmek istersin?
Ortada duran yanılsamanın farkına varmalı ilk önce; insanı yapacağı eylemden alıkoyan en büyük faktörün ne olduğu görmeli, onu tanımalı,
gözlemlemeli ve ortadan kaldırarak özgürleşmeli insan.

Cesurlar alfa iken korkaklar beta olmaya mahkumdur. Hiç daha önce sahip olmak isteyip veya başarmak isteyip de başaramadığın hususların korkuların nedeniyle olduğunun farkına vardın mı?

Bunu bilen düşünürlerin korku ile ilgili sözleriyle de daha önce karşılaşmışsınızdır:

KORKARAK YAŞIYORSAN HAYATI YALNIZCA SEYREDERSİN. (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

KORKU KAPIYI ÇALDI. CESARET AÇTI. KAPIDA KİMSE YOKTU. (Prof. Stefano D'Anna)

KORKU KORKAKTIR. ÜZERİNE GİDERSEN O SENDEN KAÇAR!

HAYATINA SEN Mİ HAKİM OLACAKSIN YOKSA YİNE SENİN YARATMIŞ OLDUĞUN KORKULARIN MI? (BerkiaNo)

Eyleme geçirebildiğin kadar başarılı olacaksın bana güven
[/URL]

BerkiaNo

Çok doğru bir yazı. En kötü ne olabilir ki sorusuna ölüm diye cevap verebilmeli insan. Zaten korkarak yaşamanın ölümden ne farkı var ki

Zaten en fazla 100 yıl yaşıyoruz. Abanın korkanın çocugu olmaz.