• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Koşullanma Ve Çağrışım

Versay

Üye
Katılım
27 Haziran 2018
Mesajlar
434
Şehir
İstanbul
Şartlı Refleks Oluşturulabilir mi Veya Yok Edilebilir mi?

Ivan PAVLOV köpeklerde sindirim ve salya salgılanması üzerinde durdu. Her Yemeği gördüklerin köpeklerin Salya Salgıladığını Gördü. Ardından Yemek Veren Beyaz Önlük Giyen Adamı Gördüğünde Aynı Salgı Miktarının Salgılandığını Gördü. Adamdaki Önlüğü Çıkarıp Tekrar Odaya Girdiğinde Köpeklerde Hiç Bir Tık Yoktu. Ardından Başka Bir Adama Aynı Beyaz Önlük Giydirildiğinde Köpeklerin Tepki Verdiğini Gördü. Tıpkı Yemek Verirken Salgıladığı Salya Miktarını Beyaz Gömleği Gördüklerinde de Salgıladığını Gördü.

İlerleyen Zamanda Bu Deneyin Doğruluğunu Kanıtlamak İçin Bir Fareyi Kafese Koyuyorlar. Her önündeki düğmeye bastığında ödüllendirilir. Fare Sürekli ödülünü yedikten sonra düğmeye basmaktadır.
Peki Bu Düğme= Ödül Denklemi Değiştirilebilir mi İllaki Ödül mü olmalı sonu bir kurtuluş Olamaz mı?

Bu Ödül pekiştirildikten sonra Yeni bir düzeneğe konulan fareye elektrik vermeye başlarlar. Fare çırpındıktan sonra tekrar düğmeye basar ve elektrik durur. Bu hareket tekrar edilir. Bunu öğrenen fare artık bu düğme kurtuluş düğmesidir diye kafasında yer edinir.

Peki Bu Düğme Ödül veya Kurtuluş Yerini Aldığına göre Düğmeyi Farenin aklındaki yerini Değiştirebilir miyiz? Ya Düğme sonunda Bir ceza getiriyorsa?

Elektrikten kurtulmak için düğmeye basan fareyi bir başka kafese koyarlar. Bu sefer uzun süre elektrik verilmeyen fare sonunda ödül alacağı mantığıyla düğmeye basar ve ödül yerine elektrik çarpar. Bu Durumu pekiştirdikten sonra fare artık düğmeye basmaz. Uzun Süre Beklenir ve Artık Farenin Düğme=Ödül denklemi kafasında Düğme=Ceza denklemine dönmüştür.

Peki Bir başka Fareye İlk Başta Ödül Verilse Sonra Başka Bir Kafese Konulup Düğmenin Hiçbir İşlevi Olmasa Farenin Tepkisi Ne Olur?
Yeni Bir kobay faresini Alırlar. Düğme=Ödül Denklemini öğretirler. Yeni bir kafese konulduğunda Düğmeye her bastığında hiçbir karşılık almayan farenin artık bir zaman sonra vazgeçeceğini düşünsekte öyle olmuyor. Fare işin sonunda ödülünü almasa bile bu hareketi tekrarlıyor.

Artık Bu Deneyde Ne Çıkarım Yaparsanız Kendinize!

Saygılarımla Versay
 
Üst