Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kültürlü nasıl olabilirim?

Kültürlü erkek veya dişi deyince aklınıza farklı farklı şeyler gelebilir ya da bende eskiden olduğu gibi hiçbir şey gelmeyebilir.

İlk ve en önemli olan dil. Kitaplarda okuduğunuz bize saçma sapan Arapça,Farsça,Fransızca kökenli kelimelerdir. Ama sizi kültürlü gösterecek en önemli konudur.

Fazla uzatmadan ve sıkmadan, bunu nasıl geliştirebilirim diyenler için başlayalım.

Pratik
1- Kitap okuyun demiyorum zaten okuyorsunuzdur. Kitapta gördüğünüz garip ve bilmediğiniz kelimeleri TDK sitesinden anlamına bakın.
2-Bir kağıt ve kalem alın (yazmak, unutmamanın ve kolay öğrenmenin en iyi yoludur)
3-Kağıda, kelimeyi ve anlamını yazın daha sonra bunu farklı cümleler içinde kullanın.

Not; Eğer isterseniz kökenlerini de ezberleyebilirsiniz. Ummadığınız anda karşınıza çıkabilir ve ödülünüzü alırsınız :):

Daha iyi anlamanız için örnekler içinde vereceğim.

Örnekler
Kelime: Mezbaha
Anlamı: Kasaplık hayvanların veteriner denetiminde kesilip yüzüldüğü özel yer. Basit halde söylenimi 'KESİMEVİ'
Cümle içinde kullanımı: — Burası Mezbaha gibi kokuyor
— Burası Mezbahaya dönmüş — (kanlı bir olay geçmek.) — Birisinin elinin kesildiğini gördüğünüzü düşünün. O anki durumlara göre düşünün.

Kelime: Nedamet
Anlamı: Pişmanlık
Cümle içinde kullanımı: — Bunu yaparken hiç Nedamet duymadın mı?
— En ufak Nedamet duymadan söyledi.
— Yaptıktan sonra Nedamet duydum. Kendimi iyi hissetmiyorum

Sizin de içinizden söylediğiniz gibi çok basit bir pratik ve düzenli çalışır ve insanlar üzerinde pratik yaparsanız ekmeğiniz yersiniz.

KRİTİK NOT: BUNU SÖYLERKEN KESİNLİKLE DÜZ BİR ŞEKİLDE SÖYLEMEYİN!!! Olayın durumuna göre beden dilinizi ve duygularınızı kullanarak söyleyin.

Herkese İyi Forumlar.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8