Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Manipülasyon 1 - Truva atı

Konuya tam olarak girmeden önce manüpilasyon nedir ne değildir onu bir öğrenelim :)
Manipülasyon; İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme işlemine denilmektedir.
Manipülatör, manipüle eden kişiye denir. Kurban ise manipülasyona maaruz kalan kimselere denir. Bu gün size anlatacağım teknik
fazlasıyla masum olup insanların sizi biraz daha sevmesini sağlayacak.

Not: Bu tekniğin özel bir adı var mıdır bilmiyorum ancak ben amaçları aynı olduğu için ve aslında fake msajlar gönderdiğimiz için "Truva Atı" diyorum sizin isme takılmanıza gerek yok.

İnsanların zevk ve ilgi alanlarına hitap et. İnsanların sevdiği spor dalları, müzikler, siyasi görüşler onları tanımanızı sağlar. Mesela futbol seven biriyle basketbol konuşman aranızda ki muhabbeti sıkıcı yapar haliyle konuştuğunuz kişinin aklında çokta iyi bir yer kazanamazsınız ama futbol hakkında konuşursanız ve muhabbeti sürdürebilecek futbol deneyiminiz varsa kısa sürede konuştuğunuz kişinin size karşı daha rahat bir beden dili kullandığını göreceksiniz. Ancak ettiğiniz sohbet şu olmasın.
adam fenerbahçelidir siz galatasaraylısınızdır adama "koyduk mu la ibina :S" demeyin. Adamın duymak istediği şey bu değil. koyduk mu cümlesinin yerine "Aslında fenerbahçe de kazanabilir dengeli transferler yaptı bu sezon. Peki sen hiç altyapı da oynadın mı ?" derseniz hem takım kavgasından uzaklaşırsınız - ki en gereksiz kavgalardan biridir takım kavgası - hemde kendisini açmasını sağlarsınız. Eğer bir futbol takımında oynamışsa da onu destekleyici yorumlar yapabilirsiniz tabii abartmadan ( Abartmanız durumunda dışarıya ben bir yalakayım mesajı verirsiniz.).

Başka bir örnek vereyim. Bir adam düşünün bu adam fazlasıyla fanatik bir x partili. iktidar olan y partisini hiç sevmiyor ve iktidar olan y partisinin yaptığı şeylerin yanlış olduğunu savunuyor. Burada x partili bile olsanız "hayır ya sen yanlışsın !" kelimesini kullanmayın - zaten sen yanlışsın kelimesini hiç kimseye kullanmayın insanlar bu kelimeye tahamül edemez ve tehditkar bir beden dili kullanırlar- onun yerine ona duymak istediği şeyi söyleyin "evet haklısın x partisi gerçekten burada yanlış yapmış, haklısın bro güzel tespit" derseniz bu fanatik abimiz de size karşı daha rahat beden dili sergileyecektir.

Aslında olayı anladığınızı düşünüyorum. İnsanlara duymak istediği şeyi verin.

Not: Bunu her zaman yapmanız durumunda insanlar sizi kendi fikri olmayan biri olarak görücektir. Bu duruma düşmek istemiyorsanız bunu sadece ilk tanıştığınız biri ile samimiyet kurmak için kullanabilirsiniz böylece o insanla tartışmayıp onun güvenlik duvarına "Aslında ikimizde aynı şeyi savıunuyoruz öyleyse aynı yolun yolcusyuz, kardeşlik, gökkuşağı" filan yolluyorsunuz :D

Bu sayede hem karşınızdaki insanı rahatlatmış ve ona "korkma seni sikmeyecem" demiş olup onun güvenini kazanıyor hemiidehh onun konuşmalarda biraz daha açık olmasını sağlayıp onun hakkında daha fazla bilgi elde edebiliyorsunuz. Edindiğiniz bilgileri yorumlayıp kullanmak size kalmış.

Edindiğiniz bilgileri keyfinize göre kullanın İyi günler dilerim :)

- Naguhty A.

Yazı güzel olmus ellerine sağlık. Bu bildiğimiz bağ kurma mevzusu ornekler güzel olmus. Yazılarının devamını dilerim.
"koyduk mu la ibina :S" demeyin
Ben Trabzonspor luyum.
Misal Ts nin ve Fb nın macı var ve Ts yenerse karsımdaki fenerliye "ananızı nasıl siktik ama ahahsjja" (kriz yaratıp, samimi arkadasıma) tartısır ve arkasından muhabbeti sakınlestiririm... Aslında fenerde is yapan oyuncular var... Sans onemli aga diyip tatlıya bağlıyom:)

Yazı güzel olmus ellerine sağlık. Bu bildiğimiz bağ kurma mevzusu ornekler güzel olmus. Yazılarının devamını dilerim.

Ben Trabzonspor luyum.
Misal Ts nin ve Fb nın macı var ve Ts yenerse karsımdaki fenerliye "ananızı nasıl siktik ama ahahsjja" (kriz yaratıp, samimi arkadasıma) tartısır ve arkasından muhabbeti sakınlestiririm... Aslında fenerde is yapan oyuncular var... Sans onemli aga diyip tatlıya bağlıyom:)

Teşekkür ederim devam etmeyi düşünüyorum en azından burada belirli bir kitleye hitap etmek istiyorum.
Verdiğin örnek samimi arkadaşınla zaten o yüzden bu tekniğe ihtiyacın yok. Bu tekniğin amacı hedef kişinin zevklerine hitap ederek onunla samimi bir sohbet başlatmak ve onun hakkında bilgi edinmek. Genellikle hiç bağ kurulmamış kişilerde uygulanır. Ama senin kaos yaratmayı da deneyeceğim :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8