Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Marcus Aurelius'un öz saygı hakkındaki yazısı

Sabahları kalkmayı canın istemedikçe şunu hatırla:
"İnsanlık görevi için kalkıyorum." Eğer bunun için doğduysam,bunun için dünyaya gönderildiysem neden huysuzlanıyorum?
Çarşaflara örtülere sarılıp kendimi ısıtayım diye mi yaratıldım? "Fakat bu daha keyifli." Öyleyse keyif çatmak için mi dünyaya geldin,
eyleme geçmek çaba harcamak için değil mi yani?
Bitkilerin,küçücük kuşların,karıncaların,örümceklerin,arıların üstlerine düşen her şeyi yaptıklarını,ellerinden geldiğince dünyanın düzenine katkıda bulunduklarını görmüyor musun? Ve sen insanların görevlerini yerine getirmesini istemiyorsun öyle mi? Kendi doğanın sana buyurduklarını yapmakta acele etmeyeceksin öyle mi?
"Fakat dinlenmem gerek." Tabii ki,benim de dinlenmem gerek. Yine de doğa yemek,içmek gibi bunun da ölçülerini ve sınırlarını belirlemiştir,oysa sen yararlı dinlenme ölçüsünü aşıyorsun.Fakat eyleme gelince gereğinden azını yapıyorsun,hatta payına düşe ölçünün altında kalıyorsun.Aslında sen kendini sevmiyorsun;sevseydin doğanı ve doğanın gereğini de severdin.İşlerini seven insanlar,çalışırken yemek yemeyi,yıkanmayı dahi unuturlar.Fakat sen kendi doğana,bir işlemecinin işlemesine,dansçının dansa,paragözün paraya,kendini beğenmiş birinin küçücük şöhrete verdiğinden daha az değer veriyorsun.Ve böyle insanlar ne olursa olsun işlerine karşı tutkulu bir sevgi beslerler;yemek yemeyi,uyumayı unuturlar ve zamanlarını harcadıkları işleri daha da ileri götürmek isterler.Toplum yararına olan işler sana daha değersiz ve daha itibarsız mı görünüyor?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8