Mastürbasyon Beni Bırakır mısın Artık ?

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Mastürbasyon, bilhassa gençlerin baş belası olarak gördükleri ama bir o kadar da vazgeçme konusunda gönülsüz oldukları bir meseledir. Bu konuda çok şey yazılıp çizildi, zararlarından ve bırakılması durumunda yaşanacak güzel gelişmelerden bahsedildi ama birçok kişi bunları bilmesine rağmen hala çavuşu tokatlamaktan vazgeçmiyor ne hikmetse.

Mastürbasyonu bırakmak istiyorsunuz, peki bu kararınızı hiç bilinçaltınıza sordunuz mu ? O ne diyor bu konuda ? Aslında, öğrenmenin yolu çok basit; eğer bıraktıysanız, bilinçaltınız sizinle aynı kararda demektir. Eğer bırakamadıysanız ve şu an bu yazıyı okumaya devam ediyorsanız, bilinçaltınızla ortak paydada buluşamamışsınız demektir. Yani, içgüdüleriniz mantığınıza ağır basıyor.

Bilinciniz, yani mantıklı olan tarafınız istediği kadar mastürbasyonun zararlarından, bırakınca yaşayacağı faydalardan bahsederse bahsetsin, sizi boş ve hazırlıksız bir anınızda yakalayan o istek her şeyi altüst etmeye yeter de artar. Kimisi buna nefs der, kimisi şeytan...

Peki bilinçaltını bu konuda terbiye etmenin bir yolu yok mu ?

Elbette var.

Üstelik bilinçaltını kendi silahıyla vurabileceğimiz bir yöntem. Aslında bunu birçoğunuz bilecektir zira bir hayli yerde bu yöntemden bahsedildi. Özellikle de kaliteli bir YouTube içerikçisi olan Barış Özcan bu yöntemi detaylıca ele aldı:

ZİNCİR YÖNTEMİ

Yöntemi hatırlayanlarınız var mı aranızda ? Muhtemelen. Hatırlamayanlar ve bilmeyenler için de kısa bir tanıtım yapalım: Zincir yöntemi, istediğiniz alışkanlığı her gün yaparak ve yaptığınız her güne birer çarpı atarak(XXXX zincire benzemesi dolayısıyla) bir zincir oluşturma ve bu zinciri bozmama esasına dayalı bir yöntemdir. Aslında, bu yöntemin bu kadar etkili olmasının tek bir nedeni var; bilinçaltı, emek verdiği şeylerden zor vazgeçer.

Hayatta her şey böyle değil midir zaten ? Küçüklüğünüzü hatırlayın. Kaçımız plaja gittiğinde kumdan kale yapardı ? Mesela ben çok severdim kumdan kale yapmayı. O yakıcı güneşin altında saatlerce kaleyi yapmak için uğraşırdım. Sonra ya dangalak bir aile efradı, arkadaş gelir kaleyi bozardı ya da moğol istilası gibi bir dalga gelir kaleyi dümdüz ederdi. İşte böyle durumlarda çok sinirim bozulurdu, muhtemelen size de öyle olmuştur. Buna benzer yaşadığınız olayları hatırlayın.

Neden böyle oluyor peki ? Çünkü bir şeylere emek ve zaman verip yatırım yapıyoruz ve bu yatırımı korumak, devam ettirmek istiyoruz.

Bu en güçlü içgüdülerimizden bir tanesidir. Eğer bir şeye emek ve zaman verirseniz içgüdüsel olarak onu sahiplenme isteği duyarsınız. Bu her şeyde böyledir. Hatta güzel ülkemizin güzel halkının güzel bir motto'su vardır; "Hele bi başlayalım da gerisi gelir."

Neden gerisi gelir ? Çünkü başlayınca ilk tuğlayı koyuyorsunuz, ve ardından diğerleri de geliyor. Her bir yeni tuğla, bir sonrakinin koyulma ihtimalini daha da arttırıyor. Yokuş aşağı yuvarlanan bir kar topu gibi düşünün; yuvarlandıkça daha da büyüyor.

Sanırım meseleyi anladınız, değil mi ?

Peki zincir yöntemini mastürbasyonu bırakmak için nasıl kullanacağız ? Çok basit, hiç detaya girmeden tekniğin özünü söylüyorum:

Sadece 7 gün boyunca kendinizi tutun ve mastürbasyon yapmayın, yapmadığınız her güne çarpı atın ve zinciri oluşuturun. Birinci haftanın sonunda artık uzamaya başlayan bir zincire sahip olmuş olacaksınız.

7.günün sonunda mastürbasyon yapabilirsiniz, keyfiniz bilir. Elbette bilgisayardan fırlayıp "Yapamazsın!" diye size engel olabilecek değilim. Ama mastürbasyon yaparsanız 7 günün emeğini heba etmiş olacaksınız. "Amaaan canım sen de, 7 gün ne ki" diyor olabilirsiniz, o halde bir de heba ettiğiniz süreye şöyle bakın:

168 saat,10080 dakika ,604800 saniye

İşte heba ettiğiniz süre tam olarak bu! Bir anlık zevk için hem zincirinizi kırmış olacaksınız hem de bu kadar vakti çöpe atmış, emeğinizi kendi ellerinizle yok etmiş olacaksınız. Bu yüzden karar sizin, zinciri uzatmaya devam etmek mi yoksa anlık zevklerin esiri olmak mı ?

Karar elbette sizin.

İyi günler...

Bu evrimsel biyolojiye karşı koymak aslında. Yani böbreküstü bezleri düzenli olarak hormon üretiyor erkekler için boşalma olduktan sonra 10 dakika kadar üretim olmuyor ve istek duymuyoruz. Uzun süre boşalma gerçekleşmeyince bilinç bunu uyurken gerçekleştiriyor. İnsan bu duruma ne kadar çok direnebilirse aslında geliştirdiği şey iradesinden başka bir şey değil. Ne yazık ki bu istek hiçbir zaman azalmıyor.

Bunun yanında aslında dünyevi zevklere olan bağlılığı azaltmak lazım. Ne kadar az bağlı kalınırsa o kadar çok mutlu olunur. Her bağımlılık kanser gibidir ve ameliyat edilip alınmalıdır 😛