mevlevilik ve mevlana hk. (kısaca)

Evet arkadaşlar bu konuyu açma sebebim çok yakın zamanda bilgi sahibi olduğum bir konuda bilgisi olmayan birinin bilinçsiz bir şekilde konuşması, şunuda belirtmek istiyorum konunun amacı kesinlikle dini bir paylaşım yapmak istemem değil genel kültürle alakalı.

Yolda filanca ile yürürken mevlevi osman ağa camii adında bir camii gördük ve ikimizinde dikkatini çekti , ona mevleviliğin ne olduğunu bilip bilmediğini sordum oda bilmediğini söyledi bunun üzerine mevlanayı sorduğumda çok sevdiğini saygı duyulması gereken büyük bir insan olduğunu söyleyince mevleviliğin mevlana celalledin rumi'nin kurduğu bir tarikat olduğunu söylediğimde şaşırarak mevlanayı sevdiğini fakat kurduğu tarikatın yanlış olduğunu falan zırvaladı :)

Burada da genel kültürümüz devreye giriyor,

O na bundan asırlar önce yi bugünü ele alarak değerlendirdiğini söyledim.

Şöyle ki

Mevlevilik felsefesi
Mevlana’nının tasavvufu, sırf mistik ve idealist bir tasavvuf olmayıp mahdut varlıktan, ferdiyetten ve ferdi ihtiraslardan tamamiyle sıyrılmak ve halka, topluluğa yayılmak suretiyle tecelli eden ve sosyal hayatta hudutsuz bir sevgi, insani bir görüş ve mutlak bir birlik halinde, moral sahadaysa herkesin kendisini, bir kamile uymak suretiyle ıslahı ve umumi olarak hayra, güzele ve iyiye doğru bir gidiş, insani bir terbiye halinde tezahür eden ve böylece de realitede ameli karaktere sahip olan bir tasavvuftur.(alıntı'dır)

Şeklinde açıklayınca doğal olarak şaşırdı ve daha önce hiç böyle düşünmediğini söyledi.

insanlar bilgisi olmadığı konularda kolayca yorum yapabiliyor.

Bilginiz olduğunu düşündüğünüz herhangi bir konu da bilinçsiz yapılan yorumları es geçmeyerek bilginizi paylaşarak karşı tarafa fikrini sorun bu onları etkileyecektir.

Mevlanayla ilgili. Elif şafak. Aşk. Romanını okumuştum. Kesinlikle çok farklı bir tarzda roman. Hayatını nasıl Mevlana olarak aydınlanma yaşadığını anlatıyor. Tavsiye ederim.

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Tarikatlar içinde bir Mevlevileri bir de Bektaşileri severim. İkisi de diğerlerinin aksine dünya işine bulaşmaz, diğerleri gibi 1 metre sakalla-cübbeyle elaleme şeriat öğütleri vermeye kalkışmaz, iyi ve sevimli insanlardır, kendi hallerinde takılırlar. Üstelik tarikat olduklarına da bakmamak gerek, tarikat üyelerinin çoğunluğu gayet modern ve bilgili insanlardır. Bir kere İstanbul'da bir Mevlevihane'ye konuk olmuştum, kibar-bilgili ve modern insanlardı. Ayriyeten sohbetleri de çok derin, beyninin yanacağını düşünen bulaşmasın :)

Beyin bilgi ateşinde yanarsa çok güzel pişer , buram buram bilgi kokar bence, mantık süzgecinden geçirilip öyle servis edildiğinde de tadından yenmez mantık süzgeçide doğru kaynaklardan doğru şekilde araştırma yapmakla mümkün fikrimce, tabi bu işin bencesi 😊

Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar kitabını öneririm. Mevlana ve Şemsi Tebriziyi güzel anlatıyor.