• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Motivasyonla İlgili Düşüncelerim

morp.owl

Üye
Motivasyona inanmıyorum demek istemiyorum ama motivasyonun sisteminin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

Bu motivasyon olayları bence şöyle çalışıyor.
Okuduğum bir kitabın kapağında, "Aslında sizler istediğiniz şeyi yapıyorsunuz." gibisinden bir şey yazıyordu. Aklıma ilk görünce çok takılmıştı. Acaba gerçekten bazı şeyleri yap(a?)mamamın sebebi onları gerçekten istemeyişim miydi?

Motivasyonla ilgili şeyler okuruz. Ya da bizi bazı şeyler motive eder. Mesela bizden yüksek bir karakter gördüğümüzde de motive oluruz, ona özeniriz değil mi? Ben kimseye özenmem fncmfmxmxm. Şaka bi yana özeniriz tabi. Bizde bazı istekler uyandırır. Onun gibi olabilme, onun gücüne ulaşabilme gibi istekler...

Bir şeyi arzulamamız, ona karşı isteğimiz çoğaldığı zaman o işi yapmaya karşı koyma gücümüz azalır. Yani motivasyon dediğimiz şey budur.

Yani demek istediğim motive olurken sizin yapmanız gereken şey, bir şeye hep bahaneler buluyorsanız o işi yapmayı GERÇEKTEN İSTİYOR MUSUNUZ? Sorun bunu kendinize. Kafanız böyle çalışıyor. İstemeye başladığınızda kafanızda, bir irade oluşturmayıp o işi yapıyorsunuz. Oluşturmak da kendi kararınız oluyor.

Not: yanlış konu başlığına koymuş olabilirim ama emin değilim. böyle bir konu var mı bilmiyorum görmedim ama yazmak istedim, saygılar türk pualar.

theturker

Üye
Sevmediğimiz bir işi yaparken seviyor gibi yaparsak veya sevmeye çalışırsak motivasyona ihtiyacağımız olmayacağını mı söylüyorsun

morp.owl

Üye
Sevmediğimiz bir işi yaparken seviyor gibi yaparsak veya sevmeye çalışırsak motivasyona ihtiyacağımız olmayacağını mı söylüyorsun
Hayır. Seviyormuş gibi yaparak bir anda kendini kandırabilir, onu sevmeni sağlayabilir misin?
Bahsettiğim şey motivasyona ihtiyacın olmaman değil, motivasyonun sistemi ve istekle bağlantısı.

theturker

Üye
Hayır. Seviyormuş gibi yaparak bir anda kendini kandırabilir, onu sevmeni sağlayabilir misin?
Bahsettiğim şey motivasyona ihtiyacın olmaman değil, motivasyonun sistemi ve istekle bağlantısı.
Aslında sağlayabilirsin kitap okumaktan örnek verelim kitap okumak zor geliyor sıkılıyosun vs vs onu sevmeye çalıştığını düşün odaklandığını deki ben kitap okumaktan çok zevk alıyorum o zaman farkı gör bilinç altıyla ilgili bir mesele sanırım uyuyup kendine şu saatte kalkacağım diyip alarm kurmadan beyninin seni kaldırması gibi

morp.owl

Üye
Aslında sağlayabilirsin kitap okumaktan örnek verelim kitap okumak zor geliyor sıkılıyosun vs vs onu sevmeye çalıştığını düşün odaklandığını deki ben kitap okumaktan çok zevk alıyorum o zaman farkı gör bilinç altıyla ilgili bir mesele sanırım uyuyup kendine şu saatte kalkacağım diyip alarm kurmadan beyninin seni kaldırması gibi
Evet sağlayabilirsin, aksini söylemedim. Sadece bu bir saniyede olmaz. Forumda hatta olana kadar hayal et diye bir başlık vardı galiba.

ustura

Üye
Dostum bu motivasyon konusu hakkında çok kafa patlattım. Herkeste olduğu gibi bende bir şeyler okuyup özeniyor sonrasında o işe başlayıp birkaç gün sonra bırakıyordum. Aslında başlaman bile o işi istediğinin bir belirtisi. Sonra o işi bırakıyordum. Üzerinden 1-2 ay geçiyor ve o işi hiç düşünmeden yapmaya başladığımı farkettim. Örnek olarak yazılıma başladım(bilgisayar mühendisliği okuyorum) üniversiteye girmeden önce 1 hafta çalıştıktan sonra bırakmıştım. Ertesi ay her gün düzenli olarak çalıştığımı gözlemledim. Bu kesinlikle "hadi bu işi yapmam gerekiyor" gibi motivasyon cümleleriyle olmuyordu. Otomatikman beynim ve bedenim bir bütün halinde çalışarak o işe odaklanıyordum.

Bunun sebebini şöyle yorumluyorum kendimce:
Beyin bir işi neden yapması gerektiğine kendini ikna etmesi lazım. Mesela spora başlayacaksın. Ama neden ? Güzel bir vücut için, sonra beyin buna karşı argümanlar üretmeye başlıyor. Mesela "Ulan o kadar yorgunluğa paraya değer mi?" yada "Ona ayıracağım vakite ders çalışırım" gibi bahaneler üretiyor. Sonra beyni nadasa bırakıyorsun. Bir süre sonra durumu içselleştirip farkına varıyorsun ki gerçekten Sporun sadece güzel bir vücut için değil, sağlık , özgüven gibi çok fazla alana etki ettiğini görüyorsun. Yani motivasyon bir nevi beyne bir olayın gerekli olduğuna inandırma çabası. Bu hemen olmuyor. Zamanla , kendini çok kasma ve zaman tanı bu sırada o işi neden yapman gerektiğini tek tek kendine anlat. Pozitif ve negatif yönlerini ortaya koy. Zihin haritası çıkar.

theturker

Üye
Dostum bu motivasyon konusu hakkında çok kafa patlattım. Herkeste olduğu gibi bende bir şeyler okuyup özeniyor sonrasında o işe başlayıp birkaç gün sonra bırakıyordum. Aslında başlaman bile o işi istediğinin bir belirtisi. Sonra o işi bırakıyordum. Üzerinden 1-2 ay geçiyor ve o işi hiç düşünmeden yapmaya başladığımı farkettim. Örnek olarak yazılıma başladım(bilgisayar mühendisliği okuyorum) üniversiteye girmeden önce 1 hafta çalıştıktan sonra bırakmıştım. Ertesi ay her gün düzenli olarak çalıştığımı gözlemledim. Bu kesinlikle "hadi bu işi yapmam gerekiyor" gibi motivasyon cümleleriyle olmuyordu. Otomatikman beynim ve bedenim bir bütün halinde çalışarak o işe odaklanıyordum.

Beyin bir işi neden yapması gerektiğine kendini ikna etmesi lazım. Mesela spora başlayacaksın. Ama neden ? Güzel bir vücut için, sonra beyin buna karşı argümanlar üretmeye başlıyor. Mesela "Ulan o kadar yorgunluğa paraya değer mi?" yada "Ona ayıracağım vakite ders çalışırım" gibi bahaneler üretiyor. Sonra beyni nadasa bırakıyorsun. Bir süre sonra durumu içselleştirip farkına varıyorsun ki gerçekten Sporun sadece güzel bir vücut için değil, sağlık , özgüven gibi çok fazla alana etki ettiğini görüyorsun. Yani motivasyon bir nevi beyne bir olayın gerekli olduğuna inandırma çabası. Bu hemen olmuyor. Zamanla , kendini çok kasma ve zaman tanı bu sırada o işi neden yapman gerektiğini tek tek kendine anlat. Pozitif ve negatif yönlerini ortaya koy. Zihin haritası çıkar.
Diyosun ki beynine çalışması için bir sebep ver

morp.owl

Üye

Evet katılıyorum. Bir işi düşünüyorsan içinde bir istek vardır. Bilinçaltı yapılmayan işi yapmamaya devam etmek için, eylemsizlik için öyle çaba sarf eder ki. Bazı insanlar bunu kırabilir. 3 saniye kuralı vs...
Bunlar sadece buna da bağlı değil sabah ne yediğinizden ne kadar uyuduğunuza sabah kimle konuştuğunuzdan taharetin düzgün çalışıp çalışmadığına kadar günlük faktör ve ortada sizi etkileyen bir bilinçaltınız vardır. Siz de haksız değilsiniz bu konuda ama o dediğimden farklı. İstemediğimiz şeyleri yapmayız diye bir şey de yok ortada. İstek arttıkça karşı koyma olasılığın azalır.

ustura

Üye
Motivasyon ise bir işi istemek için gerekli olan ikna mekanizmasıdır. Aslında biz bir işi yapmak değil , o işi kendi irademizle ve benliğimizle istemek için motive oluyoruz. Yani motivasyonu harekete geçirici bir mekanizma gibi düşün. Amacın orada o işi yapmak değil , zihnine o işi yapmak istediğini anlatmak ve o işi hayatına entegre etmek istediğini söylemek.