Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Müslümanlık sizden ne götürür

Dini yaşayanların yanlış yaşaması inandıkları dinin yanlış olduğu anlamına gelmez.Keza sadece tek bir din için değil birçok din için böyledir ve bağnazlık din ile değil kişi ile bağlantılı bir şeydir.Cehaletle herhangi bir dini bağdaştırıp aşağılamak sadece seni küçük düşürür.Bunu bir dini savunmak veya bir kesimi kötülemek anlamına söylemiyorum fakat herhangi bir topluluğu "Bunlar cahil veya bağnaz,hepsinin ta a*k "dersen bağnaz dediğin kişilerden hiçbir farkın kalmaz.Forumda bile hiçbir bilgisi yokken yada bir ideolojiye körü körüne inanmışken buraya gelip bir şeyler öğrenmek isteyen veya fikirlerini savunmak isteyenler var ; E şimdi biz onları dışlayıp veya aşağılayıp forumdan soyutlamaya çalışırsak ne elde ederiz biraz da bunu düşünmek lazım.Daha fazla bir şey söylememe gerek yok sanırsam...
Allah apacık indiriyor kurani ve nedense onu anlayan ve uygulayan bir topluluk asla cıkmıyor dine inanalar yanlis kitap dogru oluyor cok komik

Allah apacık indiriyor kurani ve nedense onu anlayan ve uygulayan bir topluluk asla cıkmıyor dine inanalar yanlis kitap dogru oluyor cok komik
Kitap topluluğa değil insanlığa indirilimiştir ve kitabın ayetlerinin sesleniş biçiminin ey müslümanlar olmasının nedeni imanın ilk şartının kelime-i şehadet olması yani İslam dinine inanması ve kitabın kurallarına göre yaşamasıdır.Buna bir topluluğun uymaması o kitabın yanlış olduğunu değil senin sadece bunu arkasına saklanılacak bir neden olarak görmeni sağlar.Yapılacak olan bir sınava sınıftan kimsenin çalışmaması o sınavın saçma veya yapılmaması gerektiğini göstermez :)

Senin yalan olarak düşündüğün şeyler? (Zaman kazanmaya çalışma :) )
Simdi biraz degineyim sacmaliklara
Allah once melekleri yaratiyor ve onlara allaha secde etmesini emrediyor sonrada ademi yaratiyor ve meleklere ademe secde etmesini emrediyor yani allah meleklerle tassak geciyor sonrada seytan karsi geliyor ve onu cezalandiriyor.
Ama bir dakika bunlarin hepsini allah yaratiyor ve hepsinin olacaganin zaten biliyor yani allah kendi capinda egleniyor.
Birde suna bakalim kirmizi baslikli kiz babannesine gidiyor ve kurt ondan once babannesine gidip babannesini yiyor ve kirmizi baslikli kiz kurdu babannesi saniyor.
Ilk masal ve ikinci masal arasinda bir fark goruyorsan o senin hayal dunyan.
Gercek dunya boyle islemez.

Simdi biraz degineyim sacmaliklara
Allah once melekleri yaratiyor ve onlara allaha secde etmesini emrediyor sonrada ademi yaratiyor ve meleklere ademe secde etmesini emrediyor yani allah meleklerle tassak geciyor sonrada seytan karsi geliyor ve onu cezalandiriyor.
Ama bir dakika bunlarin hepsini allah yaratiyor ve hepsinin olacaganin zaten biliyor yani allah kendi capinda egleniyor.
Birde suna bakalim kirmizi baslikli kiz babannesine gidiyor ve kurt ondan once babannesine gidip babannesini yiyor ve kirmizi baslikli kiz kurdu babannesi saniyor.
Ilk masal ve ikinci masal arasinda bir fark goruyorsan o senin hayal dunyan.
Gercek dunya boyle islemez.
Peki gerçek dünya nasıl işler bilgilendirir misin?

Bu söylediğin ülkemizin cahil tatlı su müslümanlarıdır. Ben bu tiplerin yaşadığı duruma öğrenilmiş müslümanlık diyorum ve ben Yaratıcı olsam bu insanların inancını kabul etmezdim çünkü bu devirde büyük bir çoğunluk Allahı severek değil Allahtan korkarak yetiştiriyorlar. Buna rağmen birçoğu büyük günahlar işliyorlar çünkü korkuyla büyütülüyorlar ve dini ahlak sanıyolar. Örneğin benim çevremde kapalı olup da büyü yaptırmaya (gerçekliği tartışılır tabii ki ama dine göre 7 büyük günahtandı sanırım. ) giden kadınlar var.

Gerçek Müslüman şöyle olur böyle olur edebiyatı da yapmıcam. Kısaca Müslümanlıkla yobazlığı karıştırmışsın.

Bütün bunların bana göre iki temel sebebi var bizi yetiştiren nesillerin eğitim seviyesinin düşük olması ve korku dayalı din eğitimi gerçi ona eğitim değil beyin yıkamak denmesi daha uygun olabilir. Çünkü yaratıcı - eğer var ise - düşünülerek ulaşılması gereken bir şeydir. Küçük yaşlarda çocuğun bilinci ve düşünme kabiliyeti yeterince gelişmediğinden ne söylenirse kabul eder ve hayatının temelini oluşturur. Bu durum da insanın hayatında en çok sorgulaması gereken varoluş sebebini sorgulayamamasına sebep olur.

Son olarak bir de bu tatlı su müslümanlarının baskısı sonucu dayanamayıp karşı tahriklerde bulunan inanmayan bir grup vardır ki onlardan çok da yukarıda seviyede değillerdir.

Herkes kendi işine baksa kimse ona buna dil uzatmasa bu ortamlar daha yaşanılabilir olabilirdi.

Bu arada ben bu yolda
Felsefe okuyorum
ek olarak psikoloji ve sinir bilimine göz attıktan sonra beyni biraz araştıracağım. Daha sonra dini kaynaklara geçmeyi düşünüyorum, tavsiyeniz varsa alırım.

Açtığın başlığa son olarak şöyle kanıtlı bir yazı bırakıyorum kendi kalemimden.Artık mantıkla mı bakarsın yoksa başka bir şey mi bilemem gerisi sana kalmış fakat yanlış düşünceleri birilerinin bu forumda öğrenip etrafta anlatması ağrıma gider :)
1. Her seyi allaha ve kitaba baglayarak medeniyetten ve gelismislikten uzak kalirlar. (Bunu yapan kesim dini gerektiği gibi yaşamayıp annesinden babasından gelen gelenek dinini yaşayan kesimdir fakat ayette bak ne diyor)
1-87. Sure (Ala) 14. ayetteقَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّىٰ; Kendini geliştiren ise umduğuna kavuşacaktır
2. Her seyin kaynagini allah olarak gordukleri icin basina gelen her olayi allah yapti kismaetim kaderim buydu diyerek kendi hatalarini goremezler ve gelisemezler.
2-Andolsun ki biz Musa'ya Tevrat'ı vermiştik de onda ihtilafa düşmüşlerdi. Eğer Rabbin tarafından azabın ertelenmesine dair bir söz geçmeseydi mutlaka aralarında hüküm verilirdi. Gerçekten onlar Kur'ân hakkında bir şüphe ve tereddüt içindedirler. (Ayette kader bizim elimizdedir fakat söz verdiğimiz üzere kıyamet gününe kadar iradenizde özgürsünüzdür denmektedir.)
3. Garip davranislara sahiptirler her seyi iyi veya kotu diye siniflandirirlar ve bu siniflandirmanin gercekte bir karsiligi olmadigi icin surekli gercekten uzak kalirlar. (Bu söylediğinin zaten başlıbaşına bir anlamı yok ve tamamen araya metin atmak için yazılmış bir önyargıdan ibaret)
4. Bir amaca ve bir hedefe ulasmak icin harekete gecmek ve gerekeni yapmak yerine allaha siginip ondan yardim beklerler ve bu yardim asla gelmez.
4+Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz
5-5. Kendileri gibi dusunmeyenleri etiketleyip onlara kotu seytan felan diye komik lakaplar takarlar ve bu insanlari dislarlar. (Senin yaptığın genelleme ile arada fark göremedim pek ama)
6. Hiçbir bilgileri ve nitelikleri olmasa bil bir sey biliyormuscasina davranir ve fikirlerini cok dogru olduklarini dusunerek ölümüne savunurlar. (Araştırmadan bu başlığı açman da bu olayla aynı şey ama ayeti de yazayım sana)
6-Onlar ki, yalan yere şahitlik etmezler; boş sözlerle karşılaştıkları zaman, yüz çevirip vakarla geçerler.” (Furkan Suresi, 72)

Bu söylediğin ülkemizin cahil tatlı su müslümanlarıdır. Ben bu tiplerin yaşadığı duruma öğrenilmiş müslümanlık diyorum ve ben Yaratıcı olsam bu insanların inancını kabul etmezdim çünkü bu devirde büyük bir çoğunluk Allahı severek değil Allahtan korkarak yetiştiriyorlar. Buna rağmen birçoğu büyük günahlar işliyorlar çünkü korkuyla büyütülüyorlar ve dini ahlak sanıyolar. Örneğin benim çevremde kapalı olup da büyü yaptırmaya (gerçekliği tartışılır tabii ki ama dine göre 7 büyük günahtandı sanırım. ) giden kadınlar var.

Gerçek Müslüman şöyle olur böyle olur edebiyatı da yapmıcam. Kısaca Müslümanlıkla yobazlığı karıştırmışsın.

Bütün bunların bana göre iki temel sebebi var bizi yetiştiren nesillerin eğitim seviyesinin düşük olması ve korku dayalı din eğitimi gerçi ona eğitim değil beyin yıkamak denmesi daha uygun olabilir. Çünkü yaratıcı - eğer var ise - düşünülerek ulaşılması gereken bir şeydir. Küçük yaşlarda çocuğun bilinci ve düşünme kabiliyeti yeterince gelişmediğinden ne söylenirse kabul eder ve hayatının temelini oluşturur. Bu durum da insanın hayatında en çok sorgulaması gereken varoluş sebebini sorgulayamamasına sebep olur.

Son olarak bir de bu tatlı su müslümanlarının baskısı sonucu dayanamayıp karşı tahriklerde bulunan inanmayan bir grup vardır ki onlardan çok da yukarıda seviyede değillerdir.

Herkes kendi işine baksa kimse ona buna dil uzatmasa bu ortamlar daha yaşanılabilir olabilirdi.

Bu arada ben bu yolda
Felsefe okuyorum
ek olarak psikoloji ve sinir bilimine göz attıktan sonra beyni biraz araştıracağım. Daha sonra dini kaynaklara geçmeyi düşünüyorum, tavsiyeniz varsa alırım.
Turan dursunun eserlerini din basligi altinda okuyabilirsin celal sengorun kitaplarini da tavsiye ediyorum bilim basligi altinda okuyabilirsin eger dini hayatinin merkezine koymazsan zaten dusunme gudunle gercegin farkina varirsin bir tanrinin dedikleri senin aklinin onune gecemez.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8