Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Müzik Bağımlılığımdan Nasıl Kurtulabilirim?

Merhaba. Bazen günde saatlerce müzik dinliyorum,artık zevk de almıyorum. Başım çatlamak üzere.
Aylardır böyleyim,bazen ara verip hiç dinlemiyorum,bazen günde en fazla bir saat dinliyorum ama bazen, şuan da olduğu gibi, günde 3 saate yakın dinliyorumdur. Yaptığım işleri erteliyorum,bir şey yaparken verimimi düşürüyor. Bu satırları yazarken kafamda gitar sesi çalıyor.
Müziğin yerine başka bir haz mı bulmam gerek acaba?
Siz neler önerirsiniz?

Eğer gerçekten kaliteli müzikler dinliyorsan (Türkçe Pop ya da kalitesiz rap parçaları gibi kalitesiz bir şeyler dinlemiyorsan) falan dert etmene gerek yok. Eğer kaliteli bir şey dinliyorsan fakat verimin düşüyorsa o işi müzik dinlemeden yapmaya çalış ve zamanla alışırsın

yukardaki arkadaşın dediği gibi kaliteli parçalar dinliyorsan , hele hele sadece enstrümantal dinliyorsan ve üstüne üstlük gitar çalma hobin varsa , dinlediklerini kafana kazıyıp bunları birleştirip kendi kendine parçalar ortaya çıkarabilirsin , kafandaki melodiler müzik ruhunla harmanlayıp yepyeni bi şeyler ortaya çıkarabilirsin
dediğim gibi dinlediğin parçalar kaliteliyse olur bu , öylesine müzik dinleyenlerin aksine sen müziğin içindeki bateriyi gitarı arka plandaki gitarı piyanosunu bas gitarını bu enstrümanları fark edebilirsin dezavantaj değil avantaj bu durum senin için

Dostum bence bunu bir sorun olarak görmeni gerektiren hiçbir şey yok. Zaten yeteri kadar dinlersen sigara misali bi yerden sonra zevk vermez ve bu senin için sorun olmaktan çıkar. Ayrıca bunu çok büyük bir takıntı haline getirmemen için umursamamanı tavsiye ederim.

Eğer gerçekten kaliteli müzikler dinliyorsan (Türkçe Pop ya da kalitesiz rap parçaları gibi kalitesiz bir şeyler dinlemiyorsan) falan dert etmene gerek yok. Eğer kaliteli bir şey dinliyorsan fakat verimin düşüyorsa o işi müzik dinlemeden yapmaya çalış ve zamanla alışırsın
Her zaman kaliteli müzik dinlemiyorum. Bazen Türkçe pop (Seçkin kişiler, Tarkan, Sezen Aksu...) bile dinlediğim oluyor. Uygulayacağım teşekkürler

yukardaki arkadaşın dediği gibi kaliteli parçalar dinliyorsan , hele hele sadece enstrümantal dinliyorsan ve üstüne üstlük gitar çalma hobin varsa , dinlediklerini kafana kazıyıp bunları birleştirip kendi kendine parçalar ortaya çıkarabilirsin , kafandaki melodiler müzik ruhunla harmanlayıp yepyeni bi şeyler ortaya çıkarabilirsin
dediğim gibi dinlediğin parçalar kaliteliyse olur bu , öylesine müzik dinleyenlerin aksine sen müziğin içindeki bateriyi gitarı arka plandaki gitarı piyanosunu bas gitarını bu enstrümanları fark edebilirsin dezavantaj değil avantaj bu durum senin için
Halbuki ürettiğim bir şey de yok. Sadece dinliyorum. Müzikal olarak olmasa da bazen bir parça veya içindeki söz beni hikaye veya şiir yazmaya itiyor. Teşekkürler

Dostum bence bunu bir sorun olarak görmeni gerektiren hiçbir şey yok. Zaten yeteri kadar dinlersen sigara misali bi yerden sonra zevk vermez ve bu senin için sorun olmaktan çıkar. Ayrıca bunu çok büyük bir takıntı haline getirmemen için umursamamanı tavsiye ederim.
Fazla umursamamaya çalışacağım sağol. Başımı ağrıtıyor şuan o büyük bir sorun çünkü hiç zevk almadan dinliyorum bu aralar

Ben gitar çalmaya başladıktan 6 7 ay sonra müziklerin sözlerine dikkat etmemeye ve her duyduğum şeyi kendim de çalmaya çalışıyordum. Bir süre sonra tabiki bütün şarkıları çalamadığım için daha az ilgilenmeye daha az müzik dinlemeye başladım. Sen de deneyebilirsin bende böyle bir etki bıraktı gitar çalmak. Düzgünce kendimi müziğe bırakıp saatlerce dinleyesim gelmiyor, hemen tabını açıp ne kadar karışık olduğuna karar verip çalmaya çalışıyorum maalesef

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8