• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

MÜZİK BAĞIMLILIK MI?

ONEMEGAS

Üye
Katılım
13 Nisan 2019
Mesajlar
19
Yaş
18
Şehir
İstanbul
NOT : Özellikle sınavlara hazırlanan kişiler okusunlar.

Hepimizin dinlemekten zevk aldığı müzik türleri, sanatçıları ve şarkıları mevcuttur. Kimisi müzik dinlerken dans eder, kimisi sevdiğini hatırlar, kimisi bir meyhanede içerek arabesk dinleyip acı çeker... Bu böylece uzayıp gider.

Peki biz müzik dinlerken beynimizde neler oluyor ? Hayatımız kötü etkileniyormu ? Müzik masum bir şey mi ? Bu soruların cevaplarını vereceğim. Düşünüp yorumlamak size kalmış.

1.) FAZLACA DOPAMİN SALGILATTIRMASI


Kanada'nın McGill Üniversitesinden bilim adamları, dopaminin müzik dinlemek gibi yaşamak için doğrudan zorunlu olmayan soyut bir haz ile olan ilişkisini araştırdı.

Araştırmaya, 19-24 yaşındaki "sevdikleri müziği dinlerken çok zevk" aldıklarını söyleyen 217 gönüllü katıldı. Farklı beyin görüntüleme cihazlarını kullanan bilim adamları, salgılanan dopamini ve beynin hareketini inceledi.

Araştırmada, sevdikleri müziği dinlediklerinde katılımcıların dopamin seviyesinin yüzde 9 arttığı tespit edildi.

2.) CİNSEL DÜRTÜLERİ TETİKLEYİP, ARTTIRMASI


McGill Üniversitesi Nöropsikoloji Bölümü’nden Anne Blood ve Robert Zatorre PET taramalarından yararlanarak müziğin uyandırdığı duygusal ‘titreşimin’ beyinde devinime geçirdiği bölgelerle yemek, cinsellik ve uyarıcı maddeler gibi coşku uyandıran başka dürtülerle etkilenen bölgelerin aynı olduğunu ortaya koydular.

Buna ek olarak müzik videolarınıda düşünürsek müziğin cinsel dürtüleri tahrik edici olduğu kanısına varabiliriz.

3.) MÜZİĞİN İNSANI APTALLAŞTIRMASI


Bir kişi dinlenirken ve hiçbirşey yapmazken beyinde pek çok anlamlı aktivite meydana gelmektedir. Zihniniz dinlenmedeyken, bir sandalyede sessizce dalıp giderken, diyelim ki bir yatakta uyurken dağılmış beyin bölgelerinin birbirleriyle gevezelik ettikleri ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere kandaki glikoz ( enerji ) miktarının günlük %40 beyin kullanıyor. Beyinde oluşan her düşünce, hafıza, eğitim, irade, muhakeme davranışlarında hücreler daha çok glikoz tüketir. Buna beynin karanlık enerjisi denir. Fakat fazla müzik dinleyen kişiler de bu fonksiyonlarda azalma gözlenir. Çünkü beyindeki hücreler gürültüye maruz kaldığı için işlevlerini tam olarak yerine getiremezler.

Çoğumuz rahatlamak için dinlendirici müzikler dinleriz; ancak yapılan çalışmalar, sessizliğin tansiyonu düşürmek ve beyne giden kan akışını arttırmak konusunda çok daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Belirli saatlerini sessizliğe ayıran kişilerde farkındalığın geliştiğini ve bu insanların hayatlarıyla ilgili daha sağlıklı kararlar alabildiğini ortaya koymuştur.

4.) AGRESİFLEŞTİRMESİ


Uzun süre gürültüye maruz kalmak, vücudumuzda bulunan kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarının salınımını arttırmaktadır. 2006 yılında Heart isimli dergide yayımlanan bir çalışma, yalnızca iki dakika boyunca sessizliğe maruz kalmanın stres seviyesinde önemli bir düşüş sağladığını ortaya koymuştur.

Müzik dinleyen kişilerde duyguların işlendiği limbik sistem daha fazla aktivite gösterdiği için bu kişilerin daha çabuk ve fazla sinirlendiği ortaya çıkmıştır. Zaten dikkat ederseniz etrafımızdaki sinirli kişiler daha çok agresif tarz müzikler dinlemektedirler. Uzmanlara göre bu tarzda yüksek sesli müzikler insanın duygularını arttırmaktadır.

Ayrıca bir deneyde sürekli yüksek sesle tahrik edici müzik dinletilen Yunus balıklarının kendilerini karaya attığı gözlemlenmiştir.

5.) UNUTKANLIĞA SEBEP OLMASI


Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda müzik dinlemenin beyinde saklanan bilgileri unutturduğu açığa çıktı. Ne kadar çok şarkı dinlenirse o kadar unutkanlığa yol açıyormuş. Bunun sebebinin salgılanan dopamin hormonundan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Beynin yapısı ve fonksiyonu üzerine 2013 yılında yürütülen bir çalışma, iki saat boyunca sessizliğe maruz kalmanın beynin hafızadan sorumlu kısımlarında yeni hücrelerin oluşumunu tetiklediğini ortaya koymuştur. Yani sessizlik hafızayı yeniliyor. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan gençler bence müziği azaltın veya tamamen bırakın.

6.) DİKKAT DAĞINIKLIĞI YAPMASI


Müzik dinlemenin dikkat dağınıklığı ve algılamayı azalttığı tespit edilmiştir.

Bu, son derece açık bir bilgidir : Sessiz bir ortamda çalışmak insanın yaptığı işe daha iyi odaklanmasını sağlar. Bunun özellikle belirtilmesinin sebebi ise, son zamanlarda müziklerin büyük popülerlik kazanmış olmasıdır.

Bilim ise bunun aksini söylüyor: Dinlediğiniz müzik her ne olursa olsun, sessizlik daha büyük fayda sağlayacaktır.

7.) HAYALPEREST YAPMASI


Müziği zevk için dinleyen bir insanın aldığı en büyük zararlardan biri hayalperestliktir.

Müzik dinlerken gerçeklerden daha fazla koparız. Bunun sebepleri ise gerçek hayatın sıkıcılığını ve stresini yok etmek veya oluşturamayacağımız karakterleri müziğin yardımıyla hayal aleminde kurgulayabilmemizdir.

Hayatımızın kötü gidişatından bir an kurtulmak için müzik-hayal karışımını tercih etmemeliyiz. Motivasyonumuzu Müziğe ve hayallere harcamadan gerçek hayatımızın olumsuz gidişatıyla yüzleşerek onu değiştirmeliyiz.

8.) DUYGU DURUM BOZUKLUĞU YAPMASI


Müzik duygusal durumumuzu etkileyerek duyguların stabilizesini anlık olarak değiştirir. Örneğin arabesk dinleyen bir insan mazoşizme, Emre aydın dinleyen biri melankolik depresyona ve EDM dinleyen biri ise hedonizme duygusal eğilim gösterir.

Alışkanlığın devam ettirilmesi kronik olarak duyguları olumsuz etkileyeceğinden fizyolojik ve psikolojik olumsuzluklara neden olacaktır.

9.) DEPRESYON SÜRESİNİ UZATMASIMüzik duygusal bellek ile ilgili bir aktivitedir. ve bu bellekte geçmişte yaşanan kötü anılar ve insanlar kaydedilir.

Bu belleğin fazla çalışması bu anı ve insanların sürekli hatırlanmasına neden olacak ve ekstra stres kaynağına dönüşecektir. Bize acı veren şeylerin acısızlaşması için müzik dinlemeyi kesinlikle bırakmalıyız.

10.) BİLİNÇ ALTI KONTROLÜ YAPMASI


Müzik ses frekanslarından oluşan bir tür elektrik akımıdır. Yani bazı ses frekansları beyinde yapacağı uyarımlar sonucu farklı mesajlar verebilir. Bu enerjiyi kullanarak insanların algısını değiştirebilir, istediğiniz komutla hareket etmesini sağlayabilirsiniz..”

Ses teknolojisinin en önemli alt dallarından biri ise subliminal mesaj. Müziğin veya şarkının içine insanın algı sınırının dışında bir frekansta söylenmiş mesaj yerleştiriliyor, bu üst bellek tarafından tanımlanamıyor ama alt belleğe gidiyor.

MÜZİK DİNLEMENİN DİĞER ZARARLARI


● Sersemleme/baş dönmesi
● Oföri
● Mutsuzluk
● Hiperaktivite
● Aşırı rüya görme (hoş olmayan, geçmişe dönük)
● Kalp zorlanması (ani tansiyon değişimleri, ritim bozukluğu, fazla yorma)
● Bacaklarda huzursuzluk, halsizlik
● İştah kaybı
● Manik ataklar
● Değişken duygulanım
● Düşünce eksikliği
● Aşırı müzik isteği
● Karmakaşa
● Duygusal küntlük (müzik sonrası)
● Cansızlık (müzik sonrası)
● Enerji azalması
● Motivasyon eksikliği
● Uyku bozukluğu
● Hayattan zevk alamamak
● Tatminsizlik
 

neyapacas

Üye
Katılım
7 Mayıs 2019
Mesajlar
1
Yaş
26
Şehir
Eskişehir
Yani çok enterasan bir durum. Ve kısmen de katılıyorum. Günümüz sarkilarinin enerji frekansları dengemizi bozmakta
 

spartageo1

Üye
Katılım
7 Mart 2019
Mesajlar
1
Yaş
20
Şehir
İstanbul
Müzik üreten ve müziğe aşık bir kişi olarak hayatımda müziğin yeri bir kadından çok çok daha öndedir. Sırf kadınlar konusunda veya herhangi bir konuda başarılı olacağız diye kendimizi bu kadar kısıtlarsak büyük bir depresyon sürecinin içine gireriz. Yemek yerken de dopamin salgılıyoruz o zaman yemek de yemeyelim.
 

ONEMEGAS

Üye
Katılım
13 Nisan 2019
Mesajlar
19
Yaş
18
Şehir
İstanbul
Sadece Kadınlar konusunda değil daha kaliteli bir insan olmak için bunları yapmak zorundayız müziğe aşık bir insanım diyorsun demekki müzik sende aşırı bir bağımlılık yapmış ayrıca benden sana bir tavsiye herhangi bir şeyi,alışkanlığı vb. Bırakmada çok zorlanıyorsan o şey sana gerçekten zarar veriyor demektir.
 

FromendD

Üye
Katılım
9 Temmuz 2018
Mesajlar
419
Şehir
Antalya
Müzik üreten ve müziğe aşık bir kişi olarak hayatımda müziğin yeri bir kadından çok çok daha öndedir. Sırf kadınlar konusunda veya herhangi bir konuda başarılı olacağız diye kendimizi bu kadar kısıtlarsak büyük bir depresyon sürecinin içine gireriz. Yemek yerken de dopamin salgılıyoruz o zaman yemek de yemeyelim.
Uyuşturucu kulllanırken de dopamin salgılıyoruz o zaman dopamin salgılamak ta sıkıntı yok mu birde bu dopamin işi kız tavlamaktan tamamen bağımsız
 

ONEMEGAS

Üye
Katılım
13 Nisan 2019
Mesajlar
19
Yaş
18
Şehir
İstanbul
Dopamin salgılamak insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir(yemek, içmek gibi) ancak bunu fazla salgılattırırsan çok zararı olur. İstek olursa ayrıca bu dopamin hakkında yazı yazmayı düşünebilirim
 
Üst