Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Müzik Kültürü ve Jim'in Şarkı Kılavuzu

Jim

Doktor Bey
Müzik kültürü ile ilgili ve beta mantalitesi içeren şarkılar ile ilgili bir yazı yazacağım. Yarın bodrum'a gidiyorum. Döndüğümde sana sözüm olsun.

Evet beyler sözümüz senettir, güzel olacağını umduğum bu rehberi yazıyorum. Belki uzun bir sürede eklemeler yaparak devam ettirebilirim.

İçerik Nasıl Olacak?
Hâkim olduğumu düşündüğüm müzik türlerini size anlatmak ve genel bir müzik kültürü oluşturmak amaçlı oluşturulmuş bir konudur, eksik gördüğünüz yerlerde eklemeler vs yapabiliriz.

Öncelikle müzik türünden bahsedeceğiz. Belli başlı sanatçılarından bahsedeceğiz. Ben beğendiğim bazı o türden şarkıları atacağım, o türden sakıncalı olabilecek şarkıları atacağım.Eğer sizinde bildikleriniz varsa yorum olarak eklemeler yapmanız beni mutlu eder.Öncelikle benim favori türüm olan klasik müzik ile başlayalım :)

Klasik Müzik
Klasik müzik dinlemek ilk başta zordur. İnsana sıkıcı gelir, insanı daraltır. Bu çok normaldir. Enstrümanları ayrı ayrı yakalayıp ahenklerini keşfettiğinizde ise klasik üziğe bağımlı olacaksınız. Yeri gelecek karanlık temalı şeyler dinleyeceksiniz yeri gelecek marşlar dinleyeceksiniz. Yeri gelecek en bilinenleri yeri gelecek en bilinmeyenleri deneyimleyeceksiniz.
Bu konuda detaylı bir şeyler öğrenmek isterseniz - İngilizceniz varsa mutlaka tavsiye ederim- BU playlisti izleyebilirsiniz. Yale üniversitesinden Craig Wright müzik dinlemek ve klasik müzik ile ilgili çok güzel bir ders serisi vermiş.

Klasik müziğe yeni başlamışsanız en bilinen eserleri kapsayan London Philarmonic Orkestrasının "50 greatest pieces of classical music" albümünü tavsiye ederim. BU linkten erişebilirsiniz ilgili çalma listesine.

Önerdiğim Müzisyenler (sırası rastgele):
  • beethoven
  • franz schubert
  • handel
  • mozart
  • chopin
  • vivaldi
  • liszt
  • bach (glenn gould efsane çalar piyanoda, kemanda itzak perlman)
  • tchaikovsky
  • eric satie
  • pachelbel
  • mahler
  • debussy
  • brahms
  • johann strauss
  • wagner
  • rachmaninoff
  • schumann
  • felix mendelssohn
  • scriabin
  • verdi
  • ravel
  • prokofiev
Psychedelic - Progressive Rock
Prog diyince akan sular durur benim için. LSD kafası muhabbeti hep yapılır bunları geçiyorum ben :D. Bu müzik türüne de kısa sürede alışamaz her insan. Dinledikçe güzelleşir şarkılar yıllandıkça güzelleşen şarap gibi. Progresif rock 1960'ların sonlarında ve 1970'lerin başlarında "ağırlıklı olarak Britanyalı grupların rock müziğini yeni sanatsal seviyelere çekme girişiminin" sonunda ortaya çıkmıştır.

• Pink Floyd
  • jehtro Tull
  • Led zeppelin
  • king crimson
  • genesis
  • msg
  • camel
  • yes
  • blue öyser cult
  • rush
  • porcupine tree
  • gentle giant
  • the doors
  • steven wilson (<3)
  • barış manço
  • l.s.d. orkestrası
Şimdi burada dikkatli davranmak lazım dostlarım çünkü çok iyi bir müzik genresi olmasına rağman beta mentalitesi içeren şarkılar da bulunuyor. Şimdi örnek ile açıklayalım olayı.

MSG'nin müzikal olarak bir baş yapıt olan Nightmares şarkısına bakalım.

Şarkı inanılmaz bir güzellikte. Solosu harika. Ancak sözlere yakından bakalım.

Kod:
Nightmare lying here in the dark
Scared like my dreams made their mark
I wonder
Dreamer always alone
Lost in a part of myself I can't find anymore
I wonder if it's gonna end tonight

I can't sleep alone anymore
I need you here with me
Even though I closed all the doors
There's somethin' holdin' me

Never Ending Nightmare
Always there instead of you
Never Ending Nightmare
No escape this time from you

Lately been around someone new
Needed to fill in the space
That once sheltered you
Still I worry, if you're gonna be alright

I can't sleep alone anymore
Need someone here with me
All I ever wanted and more
My dreams are fighting for

Never Ending Nightmare
Always there instead of you
Never Ending Nightmare
Punishing me for the things I do
Never ending Nightmare

Yani :

Kod:
Asla Bitmeyen Kabus

Kabus burada,karanlıkta yatıyor
Benim düşlerim gibi korkmuş,onların işaretini yapar
Merak ediyorum
Hayalperest herzaman yalnız
Bir parçamda kayıp,daha fazla bulamıyorum
Bu gece bitecek mi merak ediyorum
Daha fazla yalnız uyuyamam
Sana burada ihtiyacım var
Tüm kapıları kapatmış olmama rağmen
Beni tutan bir şey var
Asla bitmeyen kabus
Senin yerine her zaman burada
Asla bitmeyen kabus
Bu kez senden kaçmak yok
Son zamanlarda yeni birinin etrafındaydı
Seni bir kez barındırmış olan yerde dolmaya ihtiyacı vardı...
Hala iyi olacak mısın merak ediyorum
Daha fazla yalnız uyuyamıyorum
Benimle beraber birine ihtiyacım var
Düşlerim şu ana kadar istediğim ve daha fazlası
Asla bitmeyen kabus
Senin yerine her zaman burada
Asla bitmeyen kabus
Beni yaptıklarım için cezalandırıyor
Asla bitmeyen kabus
Bu kez senden kaçmak yok...

Şarkı uyuşturucu için yazılmış olmasına rağmen sözleri itibari ile bir aşk şarkısı. Bunu aşk şarkısı olarak dinlerseniz bir beta mentalitesi propogandası yemiş olursunuz. Unutmayın aşk şarkıları, arabesk trp mentalitesine uymaz, sizi bolluk mentalitesinde tutmaz. Bu şarkının asıl amacını bildiğinize göre artık dinleyebilirsiniz :D

Rap
Beyler rapin açılımı "rythmic american poem"dir. Sokaklardan doğmuştur, konuları aşk vs anlatmaz genelde bu sebeple çoğu şarkı maskülen bir dille işlenir.
Rap'in de alt türleri vardır bir sürü. Ben en çok 90lar amerikan tarzını ve eski türkçe rapleri dinlerim.
Sevdiğinm Sanatçılar:
2pac
Biggie Smalls
snoop dog
Eminem
Afroman (xd)
xzibit
ice cube
Eric B. & Rakim
belki dr. dre

türkçe rap çabuk başladı ve bitti bana göre. sagopa,ceza ve fuchs dinlerim sadece. BPG ve Huzur n darem en sevdiğim türke albümlerdir. Sagopanın eski hali bayağı iyidir (2008 öncesi)
Eskilerden :)
Başka bir tane

Funk
-eklenecek-
Jazz
-eklenecek-

Bu rehber bir video ile sonlandırmak istiyorum. Belki size ilham verir.

Okuduğunuz için teşekkürler dostlarım.

Son düzenleme:
reis bi açıklama yapmışsın orda. bi şarkı aşk sözleri içeriyormuş felan. zaten ingilizce bilmiyom amk benim için sıkıntı olmaz

EDM türü ve başlıca arkadaşların şarkılarını da ekle mesela Martin Garrix gibi Tiesto gibi, ve klasik için çok çok çok önemli bir isim olan Andre Rieu reyisi de ekle mutlaka kardeşim güzel bir kılavuz çıkacak ortaya :)
Rieu keman virtüözü. Haklısın iyi çalan dinlenecek isimleri de ekleyeyim. Bu arada Edm turunu pek bilmiyorum sen yazarsan ilk mesaja eklerim alta da adını ekleriz :)

Progressive Metal de çıkar gibi gözüküyor. :D

Postu yeni görüyorum teşekkürler dostum önerilerine uyacağım.

Diğer türleri de sabırsızlıkla bekliyorum.

Yarın güncelleme geliyor beyler.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8