Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Namaz ve Kuran

Benim inancım var, namaz aslında bir yoga türü aynı zamanda. Kuranı Kerim'i Türkçe okudum yarısına kadar, bir ara devam edeceğim. Efe Aydal'ı izledim ama dinden çıkmadım, çünkü dini sadece doğduğumuz zaman bir organ veya uzuv gibi gören ve geliştirmeyen yobaz insanlar var. Din kötü değil, günümüzde ülkemizde dahil olmak üzere en fazla Araplar, dini yanlış yansıtıyorlar. İnsanlar ve özellikle gençler bundan dolayı dinden çıkıyor. Din adamı altında gezen çok, diyanete ayrılan bütçe fazla. Gereksiz İmam Hatipler de dahil. Ben dindarım ama kötü değilim bence. Önceleri o kadar iyiydim herhalde insanları geçiştirir, ezdirirdim kendimi, ama şimdi iflahını s*kerim sonuna kadar yakasındayım :D Ondan yeter ulan deyip buralara geldim. Okuduüum bir RedPill yazısında MEVLANA OLMAYIN demişti.

Herkes kendi dinini yaşamakta özgür. Bana tarikatlar vb. Çok saçma geliyor, dinini yaşamak istiyorsa da git adam akıllı ibadetini yap. O tür yerlere girmeye gerek yok.

herhangi bir dini inancım yok müslüman bir insan için gereklidir namaz ha doğmatik bir müslümansa siknide olmaz
islamı felsefi olarak araştırıp bilimsel desteklerle onayladıysa o namazı adam zaten farz olarak gördüğü için kılar çevresi gram umrunda olmamalı kızları mı soğutuyo dini inanç? ama farz kardeşim yoksa allah *****
ha ben müslüman değilim camiilere karşıyım vs vs

ayrıca dini sorularda yardımcı olabilirim

Her zamanki gibi "Efe Aydal"ı öneriyorum. Hayır ben tek başıma düşünüp yolumu bulmak istiyorum dersen üstünde durman gereken soru: Neden eski-yeni, tek tanrılı-çok tanrılı yüzlerce din(hadi mucizevi güçleri olduğunu iddia eden insanların kurduğu minik tarikatları bile dahil etmeyelim) sahte de benim inandığım kitap ve din(ve tabii ki de din kurucusunun mucizeleri) doğru?

Son düzenleme:
Dini bir ritüel, sadece islamda değil neredeyse çoğu dinde bu ve buna benzer dini ritüeller bulunuyor. Daha fazla açıklama yapardım ama konu dışına sapar.

kuran için,
sümer kalıntıları
sammi din geleneği ve kültürü
bakabilirsiniz. benim kanımca kuran sammi din ailesinin son ferdidir. bu aile 3 semavi dinin ortak noktasıdır. ve her biri diğer kitaptan kaynak alarak ortaya konur. bu yüzden tevratta mantıklı açıklamaları bulunan görüşler, kuranda mantıksız birer motif olarak kalır. örneğin cennetten kovulma, tek dil, büyük tufan gibi olaylar ve daha nicesi..
namaz bir ritüeldir, -ilk elden okumaları henüz yapmasam da- zerdüşizm- o dönemde ve öncesinde iran coğrafyasındaki kült dini görüş- den birebir kopyalanmıştır. nitekim yine aynı sistemdeki ahura mazda- tanrı- , allah olarak islamiyete de geçmiştir. ek olarak aklma gelmişken söyleyeyim
ALLAH, EL ve İLAH kelimelerinden köken aldığını düşünüyoruz. el ismin önüne gelerek onu kutsallaştırır, ilah ise yaratıcı anlamı taşır. nitekim eğer mevcut yaratıcı kendisini yeniden daha yüksek bir mertebeye taşıyorsa, kendi gücünü pekiştiriyorsa rekabet ettiği tanrılar olabilir. bunun içince kabenin tarihine ve islam öncesi arabistan pagan din kültürüne bakabilirsiniz.

Öncelikle saçma soru diyen arkadaşa selam çakıyorum ve yazıma devam ediyorum.
Kur-an'ın ben gerçek bir kitap olduğu kanaatindeyim. Ha okudun mu dersen, bir kere okuyup dedeme artistlik yapmak için bitirmiştim. Fakat bir şey anlamadım. Dediğim gibi bilirsin dede torun ilişkilerini.
Daha sonra araştırıp, çok daha okuyunca; kur-an'ı ayet ayet araştırarak okumaya karar verdim. Gerçekten de tek bir ayeti bile insanı etkilemeye yetiyor.
Bkz; Hani! Bir zamanlar Rabb'in, meleklere: "Ben yeryüzünde bir* halife* tayin* edeceğim." demişti. Melekler: "Seni övgü ile yüceltip kutsayan bizler dururken orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birisini mi yönetici yapacaksın?" dediler. Allah da: "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

Bu ayet bile insan elinden çıkmayacak kadar muntazam bir ayet olduğunu görebilirsin. Fakat bunu o kibirli kalbinle değil de, masum; çocuksu yüreğinle bakmalısın.
Bir çok ayeti de okuyup, vay amına koyim diyebileceğin yazılar ile karşılaşa bilirsin. Açıkçası ben dedim.

Namaz olarak da; namaz gerçekten nasıl bir ibadet aracıdır gerçekten bilmiyorum. Eski mısır çizimlerine bakarsan, diz çökmüş ve namaz kılarmış gibi tapma ritüelleri görebilirsin. Belki de böyle geçti bize bilmiyorum. En doğrusu nasıl gerçekten bilmiyorum.
Allah hüşu ile kılın diyor. Hüşu ile beni anın diyor. Bizimkiler de, ula gavur, Allah nemazini gabul etmez. Üstün de resim var, git adam agıllı şeyler giy der.
O yüzden en doğrusu nedir gerçekten bilemeyiz. Fakat benim düşüncem ; namaz bir övgü ve bir vakit ayırma ritüeli'dir. Allahı unutmadığın ve ona göstediğin bağlılığa ithafen bir ritüeldir.
Bilmiyorum, bilmediğimiz çok şey var. Öyle bir dönemdeyiz ki, düşünmek için vaktimiz yok. En doğrusunu bulmak için ben zamana bıraktım hayatımı. Artık kasmıyorum. Kalbimin sesini dinliyorum.
Duygular ön planda oluyor zaten inançta.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8