Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Nasıl Tanrı Olunur B1(Telkin)

Wendell Johnson adında bir bilim adamı 1939 yılında bir deney yapmaya karar verdi. Bu deney kekemelik olarak tabir ettiğimiz konuşma probleminin aslında genetik ya da organik sebeplere ortaya çıkmadığını yalnızca olaylar ve durumlar karşısında var olabileceğini göstermek için kendi uyguladığı programlardan oluşan bir süreç barındırıyordu.
Önce 22 tane çocuğu denek olarak seçti, sonra onları iki gruba ayırdı. Bir gruptaki çocukların konuşmalarına övgüler düzerken diğerlerini "kekeme" olarak çağırdı ve kötü konuştuklarını söyledi.
Deney sonucunda ortaya çıkan netice Johnson'u haklı çıkarmıştı. "Kekeme" grubundaki 5 normal çocuk deney sonunda kekelemeye başladı. Bu 5 çocuktan 3'nün durumu kötüleşti ve kekemelik durumları ciddi boyutlara ulaştı.

Bu deney bizleri şu sonuca götürdü. "Bizler duyduğumuz kişi oluruz."

Eğer kendinizi dikkatli bir şekilde incelerseniz ben diye nitelendirdiğiniz şeyin aslında bedenden değil yalnızca beyinden ibaret olduğunu görürsünüz. Beyin ise öyle donanımlı bir mekanizmaya sahiptir ki, farkında olarak ya da olmayarak gördüğünüz,duyduğunuz ya da hissetiğiniz her şeyi bellek dahiline alır ve saklar. Bunun en basit örneği önceki yazılarımda sıkça bahsettiğim bilinçaltıdır.

Tamam iyi hoş diyorsun da bunlar bizi nereye götürecek? Diye soru sorduğunuzu duyar gibiyim.

Beyin dediğimiz et parçası inanılmaz derecede karmaşık bir algoritma dahilinde varlığını sürdürür. Eğer ona sürekli olarak ben zayıfım derseniz belli bir noktadan sonra emin olun zayıf olacaksınız. Mutsuzum derseniz mutsuz olacak, üzgünümün derseniz üzgün olacaksınız.

Peki ya beynimize istediğimiz kişi olma talimatını verirsek?

Bakın bu konu hakkında uzun bir süre konuşmayacağım o yüzden bu yazının tamamını ezberleyin, gerekirse defalarca okuyun ama sakın aklınızdan çıkarmayın. Bu aralar çok yoğunum bundan dolayı sizlere yapmanız gerekenleri söyleyip tüyeceğim.

Telkinin ne kadar önemli olduğundan daha fazla bahsetmek istemiyorum, önceki yazılarımı okuyup idrak eden bir kişi yalnızca yukarıda verdiğim deney örneğiyle bile konunun vehametini kavrayabilir.

Bundan dolayı sizlere olmak istemediğiniz gibi hitap eden insanlardan uzak durun diyeceğim ya da onlara söylemlerini değiştirmesini söyleyin.

Temiz bir kağıda sizde olmasını istediğiniz özellikleri ben ...um diyerek yazın. Beynin bilgiyi en iyi algılayacağı ve saklayacağı zamanlar uyandığınız ve hemen uyumadan önceki anlardır. Bu zamanlarda çıkarıp sesli bir şekilde okuyun.
Örnek vermek gerekirse; Aşırı özgüvenliyim, Herkes beni lider olarak görür, Alfa erkeğim, Şanslıyım, Çekiciyim.

Kendinize podcast hazırlayın. Kağıda yazdığınız kelimeleri sesli olarak kaydedin. Eğer sabah sesli olarak söylemek için imkanınız yoksa podcast'den dinleyin. Aynı şekilde gece yatarken de bunu yapabilirsiniz.

Bunları yaparken belli bir süre sonra değiştiğinizi farkedeceksiniz. Bu arada risk almaktan hayatınızdan insan çıkarmaktan çekinmeyin. 7 milyar insan var dünyada elbet sizlere yarar sağlayacak başka birini bulursunuz.
Ek olarak bu yazım yalnızca bilgi verme amaçlı yazdığım bir yazı. Devam eden seri ile alakası yok. Onu da fırsat bulduğum ilk boş zamanda yazarım herhalde.

Sanırım bu söylediğin şey pozitif NLP'nin - Nörolinguistik Programlama - ta kendisi. Bu konuyla ilk olarak TCMA'nın yazısında tanışmıştım ve o yazıda da telkinler bulunduğu için beni kısa sürede hiçbir şey yapmadan mükemmel hissettirmişti. İşin kötü yanı dediğim gibi " Hiçbir şey yapmadan " olduğu için belli bir süre sonra bu temeli olmadan kurulan bir yapı gibi ani bir çöküş yaşatmıştı. Sadece TCMA'yı okuyup değişim isteyen çoğu kişinin yaşadığı gibi. NLP harika bir nimet, bir çeşit beynini programlamakla ilgilidir. Basit bir örnekle sabah 6 ya alarm kurarsınız ve uyanıcağınızı beyninize söylersiniz ve alarm çalmadan tam 6 da uyanırsınız. Bu tabi çok ufak bir örnek. Bunu kullanmayı bilmeden şans eseri bu durumu yaşıyorsanız kullanmayı öğrenince neler olabileceğini siz düşünün. Dün NLP ana başlıklı bir kitap satın aldım. Bu konuya yükleniyorum ama aynı zamanda 3 gün önce foruma yazdığım ve sağlam bir şekilde verdiğim kararımı da sürdürüyorum. Yani temeli sağlam atıyorum. Spora gidiyorum, uykuma , beslenmeme dikkat ediyorum. Sorumluluklarımı yerine getiriyorum. NLP'yi bir çeşit doğal supplement olarak düşünebilirsiniz. Spora gitmeden istediğiniz kadar supplement alın bi işe yaramaz. Ama bunu hem spor hem dengeli beslenmeyle bir arada yaparsanız çok büyük faydasını görürsünüz. Ben yorum atmak isterken bir yazı da yazmış oldum ama olsun :) . Bu arada bu adamın yazıları bir harika dostum. <3

Kanka burada belli bir süreden kasıt ne ? Bir tahmin yapabilir misin ? Ayrıca günde kaç dakika dinlememiz gerekiyor ? Sabah akşam 1 kez dinlemek yeterli olur mu ?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8