Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Ne için yaşarız?

Dostlar düşünüyordum bir sorayım dedim. Ne için yaşarız doğduk büyüdük ve öldük. Önemli olan ne sizce zevkin dibine vurmak mı ? Ahirete inanıyorsan onu sağlama almak mı nedir düşünceleriniz merak ediyorum. Bana soracak olursanız ben dinlere inanmam ateistim bu yüzden ahiret için çalışmada sikimde değil açıkçası iyi bir insanım onurlu bir hayat düşünüyorum ve istiyorum. Zevk ise suyunu çıkarmadan zaman zaman . Ama benim için en önemli olan bir şey kendimi geliştirmek şu anda 17 yaşımdayım ve 2 yıldır beynimi kullandığımı düşünüyorum diğer yıllar çöp aptalmışım diyorum kendime bildiğiniz at gözlüğü takmışım ve milletin suflörlüklerine kulak asıp hareket etmişim. Ben daima kendimi geliştirmek için yaşamak istiyorum ölmeden önce yine en sevdiğim kitabı okumak istiyorum. Sürekli durmadan yavaş hızlı fark etmeden üstüne birşeyler katarak hayatımı ilerletmeyi düşünüyorum ve şu anda bazı dedelere yaşlı teyzelere sorulan sorular vardır . Dedecim çocuk olmak istermiydin gibi ? Evet diyorlar ya hani Ben hep bu dünyayı yaşadık artık ölmem gerek kafasında olurum diye düşünüyorum çünkü çocuk olmak isteyen o dede hayatında hiç bir zaman bir başkalarına okumaları için eser bıraktığını bir düşünce sistemi oluşturduğunu düşünmem ama ben kendim ölmeden önce geride bir eser bırakmak isterim Kitap mitap değil gerçekten önemli bir şey Atatürk'ün bize bıraktığı vatan gibi vb. Büyük işler yapmak istiyorum ben bir Türküm ve bu benim kanımda var. Ve en önemlisi kendime inanıyorum ve ölene kadarda bu inancımdan vazgeçeceğimi düşünmüyorum . İnsanlar kendilerini küçük görür senide küçük sanar ve seni dibe çekmeye çalışırlar dibi görmüş insanlar zirvelere çıkar fakat önemli olan burada ne kadar dibi gördüğümüz değil gördüğümüz o dipteki olaylardan ders çıkarıp zirvede bunu insanlara ders niteliğinde bırakmaktır. Ben dibi görmedim ama yaklaştım ve ders çıkardım yaşadıklarımdan 2 yıldır beynini kullanan birine göre de iyi ilerlediğimi düşünüyorum hersene kendime bişi katarsam eğer ilerde büyük işler başaracağımada canı gönülden inanıyorum umarım sizde potansiyelinizin farkına varır ve büyük işler yapma peşine düşersiniz. Yaşınız kaçsa kaçtır umrumda değil belki önünüzde 20 yıllık 30 yıllık hayat vardır sikimde değil belki kansersinizdir 1 yıl sonra ölçeksinizdir sikimde değil ama sen eğer 1 yıl içinde öleceğini bilmene rağmen arkanda bir eser bırakıyorsan sen benim saygı duyduğum ve bilgilerini okuyup öğrendiğim biri olacaksın. Belki önemsizdir birinin size saygı duyması fakat ben herşeyi saygıya bağlarım düşmanın bile saygısı önemlidir benim için önemli olan budur. ve potansiyelinizin farkına vardığınızda bu dünyadan giderken huzur gideceğinizi temin ederim.
Düşünmeden içimi döktüm mantık hatası varmı sikimde değil açıkçası düşüncemi anladınız Sizin düşünceniz nedir ?

Ben ahiret inancına sahibim ama o inancı ne kadar güçlü tutuyorum tartışılır bu zamanda çok zor çünkü. Ben her zaman yazılım okumak istemişimdir ve kendim gta5, god of war, uncharted 4 tarzı bir oyun çıkarmak istiyorum piyasaya. Ben öldükten sonra bile o oyun onanacak ve her zaman akılda kalacak. Ya da tekrar yazılım alanından herhangi bir marka sahibi olmak isterim. Boş yaşamak kadar kötü bir şey yoktur bence ve sana katılıyorum boş yaşayan insanda en önemli yapı taşlarından biri olan saygı yoktur. Sevgiden önce saygı. Herkes bir gün ölecek önemli hayatta olduğumuz zamanın kıymetini bilip hep daha fazlası için çalışmak. Sonrası zaten huzur.

Herkes kendi geleceğini yazar;ahiret inancı güçlü olan cenneti garantiye almaya çalışır,yolo yaşayan yaşamını olabildiğince haz dolu geçirmeye çalışır,kimisi ikisini eşit götürmeye çalışır,kimisi de hayatta bişeyler başarmaya çalışır ve kimisi de yaşama dair bi gayesi olmaksızın fotosentez yaparak yaşamaya çalışır.Açıkçası kendimi haz ve başarma odaklı görüyorum benim önceliklerim de bunlar.

Ahirete inanıyorsan onu sağlama almak mı nedir düşünceleriniz merak ediyorum.
Bro açıkçası ahiret inancına karşı değilim. Lakin ahirette saçma gelmeye başladı son zamanlarda.
İnsanoğlu olarak doyumsuz bir varlığız. Düşünsene, öldün ve ahirettesin. Sonsuzluğun içine girdin. Her şeyi yapıp her şeyi tadabiliyorsun. Bunun bir sınırı illa ki olacaktır. Ömrün sınırsız olacak ve sınırsız olduğu takdirde her şeyin tadına bakabilmek için sınırsız vaktin olacak. Her şeyin tadına baktıktan sonra ne olacak?
Düşün bakalım. Her şeyi denedin tattın peki ya sonra? İnsan boşluğa düşer ve sonsuz bir mutsuzluğun içine düşer.

Ya insandaki doyumsuzluk duygusunu ortadan kaldırıp eldeki ile tatmin olacağız. Ya da her şeyi tattıktan sonra sonsuza kadar mutsuz kalacağız.

Bu bağlamda bana ahiret inancı saçma gelmeye başladı.

17 yaşımdayım ve 2 yıldır beynimi kullandığımı düşünüyorum diğer yıllar çöp aptalmışım diyorum kendime bildiğiniz at gözlüğü takmışım

Bu yaşadığın şey gayet normal. Ki 30 yaşına geldiğinde 20'li yıllarını beğenmeyeceksin. 40'a geldiğinde 30'lu yıllarını beğenmeyeceksin. Bu kısır döngü aslında. Bunun da sebebi tecrübeden kaynaklanıyor.

ben de yakın zamanda ahiret inancımı kaybettim. yani maksimum yetmiş civarı yılım var. yaşadığım sürece yapabileceğim her şeyi yapmak ve bu dünyada iz bırakmak istiyorum.

Bro açıkçası ahiret inancına karşı değilim. Lakin ahirette saçma gelmeye başladı son zamanlarda.
İnsanoğlu olarak doyumsuz bir varlığız. Düşünsene, öldün ve ahirettesin. Sonsuzluğun içine girdin. Her şeyi yapıp her şeyi tadabiliyorsun. Bunun bir sınırı illa ki olacaktır. Ömrün sınırsız olacak ve sınırsız olduğu takdirde her şeyin tadına bakabilmek için sınırsız vaktin olacak. Her şeyin tadına baktıktan sonra ne olacak?
Düşün bakalım. Her şeyi denedin tattın peki ya sonra? İnsan boşluğa düşer ve sonsuz bir mutsuzluğun içine düşer.

Ya insandaki doyumsuzluk duygusunu ortadan kaldırıp eldeki ile tatmin olacağız. Ya da her şeyi tattıktan sonra sonsuza kadar mutsuz kalacağız.

Bu bağlamda bana ahiret inancı saçma gelmeye başladı.

Bu yaşadığın şey gayet normal. Ki 30 yaşına geldiğinde 20'li yıllarını beğenmeyeceksin. 40'a geldiğinde 30'lu yıllarını beğenmeyeceksin. Bu kısır döngü aslında. Bunun da sebebi tecrübeden kaynaklanıyor.
Tecrübe her şey bir hatam olunca fazla üzülmem bir tecrübe daha derim iyi aksamlar...

ben de yakın zamanda ahiret inancımı kaybettim. yani maksimum yetmiş civarı yılım var. yaşadığım sürece yapabileceğim her şeyi yapmak ve bu dünyada iz bırakmak istiyorum.
Umarım dostum hayallerini gerçekleştirir ve kendinle gurur duyarsın.

Ben ahiret inancına sahibim ama o inancı ne kadar güçlü tutuyorum tartışılır bu zamanda çok zor çünkü. Ben her zaman yazılım okumak istemişimdir ve kendim gta5, god of war, uncharted 4 tarzı bir oyun çıkarmak istiyorum piyasaya. Ben öldükten sonra bile o oyun onanacak ve her zaman akılda kalacak. Ya da tekrar yazılım alanından herhangi bir marka sahibi olmak isterim. Boş yaşamak kadar kötü bir şey yoktur bence ve sana katılıyorum boş yaşayan insanda en önemli yapı taşlarından biri olan saygı yoktur. Sevgiden önce saygı. Herkes bir gün ölecek önemli hayatta olduğumuz zamanın kıymetini bilip hep daha fazlası için çalışmak. Sonrası zaten huzur.
Sıkı çalış bro meyvesini alcağına inanıyorum iyi aksamlar .

Herkes kendi geleceğini yazar;ahiret inancı güçlü olan cenneti garantiye almaya çalışır,yolo yaşayan yaşamını olabildiğince haz dolu geçirmeye çalışır,kimisi ikisini eşit götürmeye çalışır,kimisi de hayatta bişeyler başarmaya çalışır ve kimisi de yaşama dair bi gayesi olmaksızın fotosentez yaparak yaşamaya çalışır.Açıkçası kendimi haz ve başarma odaklı görüyorum benim önceliklerim de bunlar.
Yorumun için saol iyi aksamlar...

Ahiret inancımı 8.sınıfta bırakmıştım sanırım eskiden telefon vs yokken(kendime ait cep telefonu)kendimi sadece düşünmeye verirdim hatta lise zamanlarında yolu uzatıp yol boyu felsefi olsun psikoloji hakkında olsun düşünür dururdum sanırım bu düşünce seanslarının en büyük katkısı din ve etikden soyutlanmak makyavelist bir yaşam tarzına dönmek oldu .

Sana şu konuda katılmıyorum eser bırakmak vs. Öldükden sonra beni tanrı dahi yapsalar (kendilerince) beni ilgilendirmez sonuçta ben dünyaya gelmeden hitler yahudileri yakarken umrumda değildi olanların farkında bile değildim aynı şeyler ben dünyadan gittiğimde de olucak. Eser vs. İnsanların işine yarayacak şeyler yerine 70 yıla sığdırabildiğin kadar dopamin sığdır günlük tut hatıralarını sakla ve bu hayatı doruklarında yaşa.

İyi forumlar...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8