Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Ne Kadar Alfasın?

Onedio başlığımı attıktan sonra yazıma keyifle başlayabilirim.
Forumunuza dün üye oldum. Nihai hedefim milletin ağzına sakız gibi
yapışmış bazı terimlerin açıklamasını yapmaktı. Bildiğim, öğrendiğim ve
dilimin döndüğü kadar veforumda birkaç tane benle aynı düşüncede
olanları görünce ne kadar sevindim bilemezsiniz.

Alfa-Beta Nedir?

Biliyorsunuz ki kelimeler zaman içerisinde anlam değiştirir.(Yeteri kadar Türkçe bildiğinizi
düşünüyorum. Anlam konusunu araştırın istersiniz.)
Bu zamana kadar bir kelimenin bu kadar anlam değiştirdiğini görmedim.
Şimdi kelimemiz iki eksen üzerinde değişiyor.
1) Karakterdir.
2) Davranıştır.
3) "Alışkanlıklar, karaktere dönüşür." Gandhi

3. olanı çok sık görmesemde denk geldiğim için yazmak istedim.
Bu camiya da ilk başta bu laf bir davranış olarak çıktığını düşünüyorum.
Yani kararlı davranan, atik olabilen kişileri kastettiğini anlamıştım. Nasıl yani
bir ortama hızlıca adapte olup eğlenen ve eğlendirebilen olmak. Nabza göre
şerbet dağıtmayı bilmek. Daha sonra buna bir işi hemen bağlayabilen, işteki
sorunu hemen çözebilmek de alfalıktır, diye bir şey eklendi. Sonra döndü dolandı.
Efendiler bu iş sandığınız gibi değil alfa karakterdir, dedi bazı kimseler.
Bakınız Atatürk, Elon Musk... Kısaca birçok iş adamı ve tarihi kişiler.
Sonra düşünce zamanla evrimleşti dediler ki yav bu adamlar zaman zaman eğilmiş
bak beta davranışları da var ayrıca insanlar zaman içerisinde iyi olduğu zamanlar ve
kötü olduğu zamanlar var, her zaman ayakta kalamıyor kimse
deyip döndü dolandı bu iş biraz daha insancıl bir tanıma döndü. Açıkçası iyide oldu.
Şu 3. tanımı ise sosyal mecralarda ve günlük hayatta bir kaç kişiyle konuşurken
bir kaç kişi şunu savundu. Davranışlar alışkanlıklara, alışkanlıklar karaktere dönüşüyor.
Alfa olmak veya beta olmak bu yüzden karakterdir çıkışını verdiler. O küçük çerçeveden
bakınca dedikleri doğru.
Kanımca buradaki kirliliği oluşturan asıl sorun kişisel gelişimci tayfa. Kişinin kendisini
geliştirecek şeyler yapması iyidir ve bunları diğer insanlara aktarmakta önemlidir
ancak bunları bilinçli insanlara bırakmanız en iyisidir.

Oyun tanımı ilk yapıldığında bunun için jargon oluşturmak belki çok havalı bir fikirdi.
Ancak bu terimler arasında kaybolmanız beni üzüyor. Yıllardır varan olan şeyi altın
madeni bulmuş gibi davranmayı kesmenizi rica ediyorum.
Kıyafetlerinizin temiz olması, parfüm kullanmanız, cild bakımınızı yapmanız, saçınızı
yıkmanız ve taramanız, düşündüklerinizi ve duygularınızı karşıya aktarabilmeniz, ilk başta yeterlidir.
Sosyal olacağım, ortamı domine edeceğim derken maymuna dönmeyin.
Zaman içerisinde ortama göre eksikliğini hissettiğiniz şey neyse ona yönelirsiniz.

Sorumuz şu "yahu bu alfa hangi karakter özelliklerine sahip birader?"
Burada karakter özelliklerinden bahsediyorum. Aklınıza gelenleri yazmanızı istiyorum.
İşte disiplinlidir efendim yok işte atılgandır ve bunları yazarken de birkaç kelimeyle açıklamanızı
istiyorum.
("Bilader bu forum zaten bunu anlatmak için var git yazılanları oku." Lütfen başını alıp çıksın.)

Çok tecrübe edinin.
Barbar.

Bir önceki yazım: Barbar'a Selamını Ver!

*Not:Evet daha açıklanması gereken çok şey var. Soru soruyu açtıkça fikirlerimiz çatışacak ve görmediğimiz
noktaları görüp daha ayakları yere basan düşüncelerle hayata devam etmek dileğiyle... Bunun için geldim buraya.

**Not: Kişisel gelişime karşı değilim. Ancak bu toplulukta bulunan insanların bir kısmı olayı çok
farklı yerlerden anlıyorlar.

Kişinin kendisine bir yaşam düzeni oluşturmasıyla özetlenebilir

Dostum haklı olduğun yönler var. Herkes farklı tanımlarla çıkıyor karşımıza. Kimisi kız tavlayabilene diyor, kimisi hayatını bir disiplin içerisinde sürdürene, kimisi labirentten çıkıp kendisini kurtarmış insanlara diyor.. Kimisine göre de tamamen mantıkla hareket edip, yaşamını duygusuz bir şekilde sürdürene diyor. İster istemez bizlerin de kafası allak pullak oluyor.

Dostum özellikle bir çok kişinin farklı yerlerden anlaması olayını katılıyorum. Ama alfanın klasik bir tanımı olduğunu düşünmüyorum. Her alfanın karakteri , özellikleri farklıdır. Ve hiç kimse her alanda alfa değildir mutlaka ezildiği , boyun eğdiği bir şeyler olur.(verdiğin örnekler buna uygun) Kişisel gelişimdir bakımdır bunlar zaten alfa olmasan bile kendine katman , yapman gereken şeyler o yüzden alfa özellikleri arasına katmıyorum.
Doğada vahşi hayatta alfanın özellikleri nettir bellidir. Fakat modern toplumda alfa tanımının bir netliği yok , olamazda. İnsanların düştüğü en büyük hata birilerine benzemeye çalışmak. Onun gibi olduğu zaman alfa olacağını düşünmek. Fakat her insanın kendine özeldir alfalığı. Onun gibi giyinmek , ses tonunun ona benzemesi veya hareketlerini örnek almak çok yanlış geliyor. Hareketleri taklit ederek , alışkanlık haline getirerek bir şeyleri değiştirebileceğinizi sanmıyorum.Özellikle de alfa kişiliğinizi.

Çok uzun zaman önce bende bunları düşünmeye başlamıştım çünkü bir problem vardı.

İnsan, dibe düşmüş vaziyette iken gördükleri her dala tutunmaya çalışıyor.
-Payildor​

Evet, forum sakinleri, bir çoğumuz arayış içinde iken öğrenmedik mi? Sevgilimiz neden olmuyor? Neden dışlanıyoruz? Neden eğlenmediğimizi düşünüyoruz? Neden diğer insanlar gibi olamıyoruz? gibi sorular yüzünden burada değil miyiz?

Denize düşen yılana sarılır!

Bizde düştüğümüz denizin yılanı olarak game işine başladık. Fakat kaç kişi şu soruyu kendine sordu?
Benim içgüdülerim, sadece cinsel ilişki mi istiyor?
Benim içgüdülerim, sadece sosyal başarı mı istiyor?
Bu öğrendiklerim, kısa vadede çok işe yararken acaba uzun vadede işe yarayacak mı?

Ben de dahil bu soruları bir çoğumuz sormadık, oysa dünya artık çok değişti. Sadece ve sadece yaşamak veya çok güzel konuşan kişilerin sözleriyle hareket etmek gerçekten büyük bir problem.

ALFA = Hayatını istediği şekilde yaşayabilen.

Tam olarak budur, açlık ve sefalet çekmek istiyor olabilirsin, özgürsün.
İyi bir yazılımcı olmak ve şan şöhret istiyor olabilirsin, özgürsün.
Mahallenin imamı olmak istiyor olabilirsin, özgürsün.
Jigolo olmak istiyor olabilirsin, özgürsün.
Yeteneğin olmadığı halde, ressam olmak istiyor olabilirsin, özgürsün.

Ama sonuçlarına katlanmamakta özgür değilsin, ZO-RUN-DA-SIN!

Başaracağız, son sözü söyleyen, sözü dinlenen, yön veren.
bir kaç cümlede benden olsun.

Alfayım diyen kişileri görünce gözümden aşırı derece düşüyorlar. Bazı şeyler için yaş lazım, zaman lazım.

Bazı erkekler vardır doğuştan öyle bir ailede ve ortamda yetişmiştirler ki hep ilgi odağı olmuşlardır. Kısacası p*ç, yaramaz tip.

Siz eğer bu sitelere felan düştüyseniz yukarıdaki tanımladığım erkek olmak için çabalıyorsunuz ve bu kolay bir şey değil. Bu öğretiyi benimsemek, hayatınıza geçirmek...

Gerçi ben kimsenin alfa olucağını düşünmüyorum. Sadece sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.

Örnek:

Doğuştan alfa biri gittiği mekandaki yada etkinlikteki kızları etkiler. Adam doğuştan aşırı özgüvenli, sosyal, p*ç felan filan.

Sonradan alfa olmaya çalışan biri o mekandaki hepsini etkileyemesede bazılarını etkiler.

Hiç kendini değiştirmeye çalışmamış biri kimseyi etkilemeyez, etkilesede ayrılıkla biter. (Beta yada meriç)

Aslında demek istediğim çabalayarak erkeklerin bazılarına baya baya fark atıyoruz. Ama o doğal alfa gelip kapar o kızı demedi demeyin. O yüzden alfa/beta bir süre salın gitsin. 3 kızla bile yatmış olsanız alfayım demeyin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8