Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Öğrendikçe çok daha bilgisiz olduğum konusu ( Yardımınıza İhtiyacım Var )

Herkese merhaba,

Ortaokul mezunu bir insan olarak, ilk olarak nereden başlamalıyım ?
Okumak ve öğrenmek, hep içimde dert ama bunu yalnız başıma yapmak istiyorum.
Çokça sorgulama sürecinden geçtikten sonra Red Pill felsefesi ve diğer bölümlere ilgim arttı.
Öğrenme ve ders çalışma konusunda bir gününüzün nasıl geçtiği ve tecrübelerinizden mütevellit tespitlerinize ihtiyacım var. Temelim çok vasat olduğu için kendimi çok kötü hissedebiliyorum diye buradan yardım isteme ihtiyacı hissettim.

Çokça haber ve blogları gezip fikirlerden yararlandığımı biliyorsunuzdur.
Aramızda okuyan, üniversite sınavlarına hazırlanan çok fazla arkadaşımız olduğunu düşünüyorum.
O yüzden detaylı bir programa ihtiyacımız var...

Nasıl bir ders programı hazırlamam gerekiyor ?
Okul ya da yks-ayt sıkıntım olmadığından dolayı ( zaman ve sınav kaygım yok ) acelem yok.
Hayat boyu öğrenmek peşindeyim.

Nasıl bir program hazırlanmalı ?
Bu durumda, ortaokul mezunu bir insan olarak kaçıncı sınıftan başlamalı öğrenmeye ?

Ortaokul dersleriyle mi başlamalıyım ? Çünkü temelim baya eksikmiş onu anladım. Yani ortaokul derslerinden başlasam, sonrasında nasıl gidebilirim ? Yks - Ayt gibi müfredatlarla ilerlesem sağlıklı olur mu ? Lise, Üniversiteye hazırlık, Kpss bu levellerde aynı konuların etrafında mı dönülüyor ? Benim için hard level olmasını istemem. Genel olarak dersler hep aynı mı ? Dikkat edilmesi gereken bir şey var mıdır ? Yeni veya eski müfredat olması bir şeyi değiştirir mi ? Bence, şuradan başla ya da şöyle yap dediğiniz şeyler elbette vardır. Sizden yardım bekliyorum Alfalar...

Bir derse kaç saat ve günde kaç tane ders çalışmalı, zamanı derslere nasıl bölmeli ?
En çok merak ettiğim ise bu çalışılan konu ya da derslerin, testlerin tekrarı nasıl olmalı ?
Eminim çoğu kişi aynı şekilde çalışıyor ama gerçekten uygulayıp sonuç alabilen arkadaşlar rica ediyorum fikirlerinizi ve önerilerinizi benimle paylaşır mısınız ?

Günlük mü ? Haftalık MI ? Aylık mı ?

Hangi derse kaç saat ayırmalı ve günde maksimum kaç derse ağırlık verilmeli ?
En önemlisi de gün içerisinde de tekrar yapmalı mı ?

Her şeyi bilgisayar ile yapmayı düşünüyorum, çalışmak, öğrenmek, araştırmak, sunum veya notlar hazırlamak, program hazırlamak dahi, bilgisayarı defter kalem olarak kullanmak gibi bir tercihim var. Hem masraf olmaması hem de çoğu işimi bilgisayardan hallettiğim için, bu fikir nasıl bilmiyorum ama verimli olur mu ?

Bu tabloyu bilgisayardan nasıl hazırlayabiliriz ?
Ya da kendimize göre nasıl oluşturmalıyız tabloları ?
Amacım verimli bir şekilde ders çalışabilmek olacak.

Çok ilgimi çeken dersler;

* Psikoloji - Sosyoloji ile beraber iyi kavramam gerekiyor - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Sosyoloji - Psikolojiyle beraber iyi kavramam gerekiyor - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Felsefe - Yatkınlığım olduğunu keşfettim - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Türkçe - Eh işte, çat pat - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Edebiyat - Sıfır Bilgi - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Kimya - - Sıfır Bilgi - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Fizik - - Sıfır Bilgi - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
Biyoloji - - Sıfır Bilgi - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
*
İngilizce - Yatkınlık Var - Türkçeyi kuvvetlendirdikten sonra, üstüne düşmeliyim,
*
Hukuk - Kendi Haklarım ve Spesifik Konular
*
Coğrafya - Çok önemli görüyorum ( Sıfıra Yakın Bilgi - Sıfırdan Öğrenmeliyim ) desem yanlış olmaz,
*
Siyaset Bilimleri - Red Pill ile beraber çoğu şeye hakim olma ihtiyacı hissettim,
*
Ekonomi - Parasız nasıl yaşarım diye sorgularken konu başlıklarına baktım kesinlikle bilmem gereken şeyler var,
*
Tıp Bilimleri - Kesinlikle bilmem gereken bir kategori,
*
Sanat - Bakış açım açısından önem arzediyor,
*
Tarih - Çok Vasat - Sıfırdan Öğrenmeliyim,
* Din - Çok Vasat - Sıfırdan Öğrenmeliyim,

Son düzenleme:
Dostum öncelikle sınava nasıl çalışacağın hakkında bir fikrim yok ama okumanı tavsiye edeceğim bir kaç kitap var. Bunlar ;

Üstün Erkeğin Yolu
Tanrılardan İnsanlara Sapiens - Yuval Noah Harari
Aşkın Metafiziği - Schopenhauer
İyi Hissetmek - David Burns
Darwin - Türlerin Kökeni
İncognito

Bunları tavsiye ederim. Hem genel kültür olarak hemde psikoloji , felsefe ve insanların , beynin nasıl çalıştığını öğrenebilirsin. Saygılarımla.

Dostum öncelikle sınava nasıl çalışacağın hakkında bir fikrim yok ama okumanı tavsiye edeceğim bir kaç kitap var. Bunlar ;

Üstün Erkeğin Yolu
Tanrılardan İnsanlara Sapiens - Yuval Noah Harari
Aşkın Metafiziği - Schopenhauer
İyi Hissetmek - David Burns
Darwin - Türlerin Kökeni
İncognito

Bunları tavsiye ederim. Hem genel kültür olarak hemde psikoloji , felsefe ve insanların , beynin nasıl çalıştığını öğrenebilirsin. Saygılarımla.

Kitapları programsız okuyorum ve belirttiğin kitapların hepsi okunacaklar listemde var zaten. Amaç ders yapma konusunda fikirlerinizi almaktır.

Peki ya bu konuda söylemek istediğin bir şeyler yok mu ? Üniversite hazırlık vardır, var mı ?
ben sana detaylı bir şekilde yardımcı olurum ve seninde bana bir konuda yardımcı olmanı istiyorum biraz dertleşicez sadece özelden ulaşmak istersen haberleşiriz tabi istersen

Bu isteğinin ortaya çıkması çok güzel ancak bu isteğinin sürdürülebilir olması gerekiyor. Psikolojiyle az çok ilgin varsa bilirsin ki insanlarda “kritik dönem” dedikleri bir dönem vardır. Sende bu dönemi es geçmişsen öğrenim sürecin normale göre daha zor olacaktır.
Öncelikle öğrenim sürecinde elbette bıkacaksın, vazgeçmek isteyeceksin. Mesela;
  • yeterli kaynak bulamayıp vazgeçmek isteyebilirsin.
  • Sıkılıp vazgeçmek isteyebilirsin.
  • Saatlerce bilgisayar başında oturmak asosyalliğe yol açabilir.
Gibi gibi... kişiden kişiye eklenebilecek problemler. Bu problemlere karşı pes etme noktasına geldiğinde, seni güçlü kılacak motivasyonunu bul. Aksi halde sıkılıp bırakacaksın.

Yukarıda öğrenmek istediğin dersleri yazmışsın. Örneğin psikolojiyi ele alalım. Google’de psikolojiye giriş diye aratırsan, psikolojinin başlangıcından başlayıp sonuna kadar anlatan serileri bulabilirsin. Hatta kırtasiyeye gidip psikolojiye, kimyaya, fiziğe giriş kitaplarını alabilirsin.

Yarın yorumu düzenleyip senin için faydalanabileceğin kaynakları ekleyeceğim.

Bu isteğinin ortaya çıkması çok güzel ancak bu isteğinin sürdürülebilir olması gerekiyor. Psikolojiyle az çok ilgin varsa bilirsin ki insanlarda “kritik dönem” dedikleri bir dönem vardır. Sende bu dönemi es geçmişsen öğrenim sürecin normale göre daha zor olacaktır.
Öncelikle öğrenim sürecinde elbette bıkacaksın, vazgeçmek isteyeceksin. Mesela;
  • yeterli kaynak bulamayıp vazgeçmek isteyebilirsin.
  • Sıkılıp vazgeçmek isteyebilirsin.
  • Saatlerce bilgisayar başında oturmak asosyalliğe yol açabilir.
Gibi gibi... kişiden kişiye eklenebilecek problemler. Bu problemlere karşı pes etme noktasına geldiğinde, seni güçlü kılacak motivasyonunu bul. Aksi halde sıkılıp bırakacaksın.

Yukarıda öğrenmek istediğin dersleri yazmışsın. Örneğin psikolojiyi ele alalım. Google’de psikolojiye giriş diye aratırsan, psikolojinin başlangıcından başlayıp sonuna kadar anlatan serileri bulabilirsin. Hatta kırtasiyeye gidip psikolojiye, kimyaya, fiziğe giriş kitaplarını alabilirsin.

Yarın yorumu düzenleyip senin için faydalanabileceğin kaynakları ekleyeceğim.

En gerçekçi yorumu yaptığın için sana çok teşekkür ediyorum. Kaynak konusunda lise kitaplarını değerlendirmeyi düşünüyorum. İnternette de arayacağım. Bunlar benim motivasyonumu bozmaz aksine daha çok hırslanıyorum bulamayınca. Sıkılıp vazgeçmemin sebebi de programsızlık olurdu. Ama seninde dediğin gibi programlı olmak çok sevdiğim bir şey değil. Özgürce stres yaratmadan çalışmak çok daha verimli olur. Bu durumda smart bir program yapmam lazım güncellenebilir olması şart. Aslında düzenli takip için bunu yapmak istiyorum. Ne yaptığımı bileyim diye. Bunu yine yapamaz mıyım ? Yaparım diye düşünüyorum.

Not alma ve konuları sadeleştirme konusunda OneNote kullanmayı düşünüyorum. İnternetten alıntılar veya küçük notlar almak adına da Notebook Web Clipper kullanacağım. Bir de bazı bilgileri bana bildirim gelecek şekilde tekrarlayacak zil sesi ile ya da e posta yöntemi ile bir eklenti daha bulursam tadından yenmez.

Evde kalmayı benimsiyorum şu zamanlarda, dolayısıyla dışarıya da çıkmayı sosyalliği ihmal de etmiyorum. Bu şekilde daha çok tat alıyorum. Ders aralarında da cep telefonuma yüklediğim uygulamayla birlikte epub formatlı kitaplar okumak için dışarıya sakin bir yerlere gidiyorum. Programı güzelce hazırlayınca inşallah dinlenmek veya ara vermek adına etkinlikler yaparım tabi ki...

Beni motive eden şey sürekli araştırma yapma ihtiyacımdır. Çünkü ne kadar derine inersen o kadar yetkinlik gerekiyor. Bu durumda derslerimi yapmam gerekliliği sorumluluk oluyor. Bir şeyleri anlamak istiyorsam bu yolda motivasyonumu bozacak tek şey sağlığım olur.

Alabilecek durumum olsa bu kitapları alırdım, ama kitaplara para veremem.
Önerdiğin yayınlar varsa belirtirsen sevinirim. İnternetten bulmaya çalışırım, olmazsa başka yayınlara dönerim.

* Modern Yaşamda Kişilik Bozuklukları
* Atkinson Hilgard Psikolojiye Giriş
* Rod Plotnik Psikolojiye Giriş
* Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar

Benimde yardıma ihtiyacım var program konusunda birisi konu acarsa iyi olurdu.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8