Özel Değiliz

Merhaba dostlar bugün size otobüste metroda ve diğer topu taşıma araçlarında farkettiğim ve farkettikten sonra kendimce çıkarımlarda bulunduğum bi durumdan bahsetmek istiyorum.Farkettiğim olay şu:İnsanların çoğunun kendini özel ve herkesten farklı görmesi

Yanlış anlamayın kendinizi küçük görün kendinize değer vermeyin demek istemiyorum.Çok absürd bi örnek olucak ama size ortaokulda bu olayı ilk farkedişimi anlatıcam.Evde yalnız kalınca tuvalete kapıyı açık bırakarak girmeyi çok seviyordum ve buna bi anlam veremiyordum:LOL:(biliyorum sizde de bu durum oldu ya da şu anda devam etmekte).Sonra inci sözlüğün facebook sayfasında bi caps gördüm.

Tam olarak bu değildi ama bununla aynı fikri taşıyordu.Capsi görünce kendime dedim ki vay be demek bu sadece bende yok.Aslında bu hayatın her alanında böyle.Kendimize ait hissettiğimiz çoğu duygu düşünce diğer insanlarda da var.İnsan aslında öyle çok karmaşık bi varlık değil.Sonuç olarak aynı türüz ayrıca biz aynı ülkede aynı kültürü paylaştığımız için çok benziyoruz.Temel güdülerimiz aynı yani.

Şimdi asıl anlatmak istediğim meseleye gelmek istiyorum.Saçma ve para kazanmak amaçlı yazılmış kişisel gelişim kitaplarında ve medyada insanlara sürekli çok özel oldukları fikri empoze ediliyor.Özellikle reklam şirketleri bunu bilerek yapıyor çünkü amaçları insanları özel hissettirip onları kendilerine çekmek.İnsanlarda medyanın etkisinde oldukları için kendilerini özel ve herkesten farklı varlıklar olarak görmeye başlıyor.Ama gerçek hayat çok farklı dostlarım.Bu insanlar sonra sokağa çıkıyorlar ve kendilerine hakedilen değerin verilmediğini ve yeteri kadar çalışmamış uğraşmamış olsalar bile hakettiklerini alamadıklarını düşünüyorlar.Sonra ülkede sürekli kavgaya hazır, mutsuz ve sinirli insan toplulukları oluşuyor.

Dostlarım bakın bu bi insanın gelişimi için çok tehikeli.Siz kendinizi özel muhteşem görmeye başlarsanız yavaş yavaş çalışmayı bırakırsınız.Elde edemedikleriniz için hayatı ve başkalarını suçlar durursunuz.Ortada suçlayacak bi kurban bulunduğu zaman yine insan çalışmayı ve düzeltmeyi devam ettiremez.Geçen günlerde Laveyden bahsetmiştim belki hatırlayanlarınız olur.Onun tavsiyelerinden biri de şu:Üreticiliği engelleyecek kadar kibir sahibi olma.

Ne sürekli acıtasyon yapıp şikayet edin ne de sizi kimsenin anlamadığını ve çok üstün olduğunuzu düşünüp kendinizi avutun.Ben bunların ikisini de yaptım ama elime hiçbir şey geçmedi.Hayat çemberimde dönüp durdum yani.Size kendinize değer vermeyin değil aksine kendinize değer verin kendiniz için çok çalışın diyorum.Ama bu iki duruma asla düşmeyin.Benim gözümde ki alfa erkek inandığı uğurda sonuna kadar mücadele edendir.Hedefe ulaşmak önemli değil gerekirse hedefinize ulaşamadan ölün ama SAVAŞIRKEN ÖLÜN.Herkese iyi geceler.

(Son kısım biraz motivasyon alt başlığına girdi ama umarım sorun olmaz:LOL:)

Egolu bir milletiz, kibirli olmak adamı ipe götürür. Kibirimizi bir kenara bırakmalıyız.
Ama bu bildiklerimizi kullanarak insanları kullanabiliriz. Dünyada herkes bilgi üretemez, dünyada herkes bilgi alamaz.
Bu bilgiyi kullanacak kişi sayısı çok azdır, kullanabilen ise bilgi ve güç sahibi olur.
Yapabiliyorsak biz yapmalıyız :)
Yunus Emre yıllar önce demiş ya, "Yaradılanı severim yaradandan ötürü" öyle olmalıyız.
İnsan her yerde var, insanlık ise çok nadirdir.
Anlayışlı olmalıyız. Bilgili olmalıyız, bunun gibi yazılar gördükçe AlfaLoji ailesine daha da çok bağlanıyorum.
Teşekkürler :)

"O kadar özelsin ki artık sıradan ol."
Fakat sıradanlığının içinde bileceksin ki sen en sıra dışı sıradan insansın. Hiç kimse senden daha sıradan değil. O kamufle edilmiş aynı oyun olacak.

Hiç kimse özel değildir ya da herkes özeldir.
Hiç kimse sıradan değildir ya da herkes sıradandır.
Kendin için ne düşünüyorsan lütfen başka herkes için de aynı şeyi düşün ve sorun çözülecektir.
Seçim yapabilirsin. 'Özel' sözcüğünü istersen, özel olduğunu düşünebilirsin fakat o zaman herkes özeldir. Sadece insanlar değil ağaçlar, kuşlar, hayvanlar, taşlar; tüm varoluş özeldir çünkü sen bu varoluşun dışından gelirsin ve bu varoluşun içinde erirsin. Ancak eğer 'sıradan' sözcüğünü seversen —güzel, daha rahatlatıcı bir sözcük— o zaman bil ki herkes sıradandır. O zaman tüm varoluş sıradandır.
Hatırlanacak tek şey şudur: Kendin için ne düşünüyorsan diğer herkes için aynı şeyi düşün ve ego kaybolacaktır. Ego kendin için bir şekilde ve başkaları için başka bir şekilde düşünmeyle yaratılan bir yanılsamada. Bu çifte standarttır. Eğer çifte standardı bırakabilirsen ego kendiliğinden ölür.

Özel olmak istemeyi nasıl durdurabilirim?
Sen özel olduğun için özel olmaya ihtiyaç yoktur. Sen özelsin, sen eşsizsin. Tanrı asla bundan daha azını yaratmaz.
Herkes eşsizdir, mutlak surette eşsiz. Senin gibi bir kişi hiçbir zaman olmamıştı. Senin gibi bir kişi asla yeniden olmayacak. Tanrı bu biçime ilk defa ve son defa bürünmüştür. Bu yüzden özel olmaya çalışmak gereksizdir, sen zaten öylesin. Eğer özel olmaya çalışıyorsan sıradan olacaksın. Senin çabanın kendisi yanlış anlamanın içinde köklenmiştir. Bu, kafa karışıklığı yaratacaktır çünkü sen özel olmaya çalıştığında bir şeyi baştan kabul etmişsindir: Sen özel değilsin. Sen çoktan sıradan olmuşsundur, sen olayın özünü kaçırmışsındır. Şimdi, bir kez sıradan olduğunu baştan kabul ettiğinde nasıl özel olabilirsin? Bu şekilde ve şu şekilde deneyebilirsin ve sıradan olarak kalacaksın çünkü senin temelin, senin dayanağın yanlıştır. Evet, terziye gidip daha sofistike elbiseler bulabilirsin, saç şeklini yeniden yaptırabilirsin, kozmetikleri kullanabilirsin; birkaç şey öğrenebilir ve daha bilgili hale gelebilirsin, resim yapabilirsin ve bir ressam olduğunu düşünmeye başlayabilirsin; bazı şeyleri yapabilirsin, ünlü olabilir ya da dilden dile dolaşabilirsin fakat derinde bileceksin ki sıradansın. Tüm bu şeyler dışarıdadır. Sıradan ruhunu nasıl sıra dışı bir ruha dönüştürebilirsin? Bunun bir yolu yoktur. Ve Tanrı hiçbir yol yaratmamıştır. O asla sıradan ruhlar yapmaz, bu yüzden o senin problemini düşünemez. O sana özel, sıra dışı
bir ruh vermiştir. Onu başka hiç kimseye vermemiştir. Bu sadece senin için yapılmıştır. Sana söylemek istediğim şey, özel olduğunu fark et. Onu elde etmeye gerek yok, o zaten orada: Onu fark et. Kendi içine gir ve onu hisset.

...Ve kendisine saygı duyan bir kimse bulmak çok zor. Niçin bu kadar zordur? Çünkü sana taklit etmen öğretildi. Çocukluğundan itibaren sana, "İsa gibi ol" ya da "Buda gibi ol" denildi. Fakat niçin? Niçin Buda haline gelesin? Buda hiçbir zaman sen olmadı. Buda Budaydı. İsa İsa'ydı. Krishna
Krishna'ydı. Niçin Krishna gibi olasın? Ne yanlış yaptın? Ne günah işledin ki Krishna olasın? Tanrı asla başka bir Krishna daha yaratmadı. O asla başka bir Buda, başka bir İsa yaratmadı, asla! Çünkü o, aynı şeyleri yeniden ve yeniden yaratmayı sevmez. O bir yaratıcı, o bir üretim hattı değil —Bir Ford
gelir, diğer Ford, diğer Ford— Ford arabaları üretim hattından hepsi birbirinin aynı olarak iner durur.

Tanrı bir üretim hattı değildir. O, orijinal bir
yaratıcıdır: O asla aynı şeyi yaratmaz.
Ve aynısı değerli olmayacaktır.

Osho EGO

İnsan ürettiği ve tecrübe ettiği şeylerin değeri ve sayısı kadar özeldir lafı daha doğrudur bence.

İnsan ürettiği ve tecrübe ettiği şeylerin değeri ve sayısı kadar özeldir lafı daha doğrudur bence.
Yok dostum kimse özel değil.Bahsettiğin tarzda insanlar kendini geliştirmiş ufku geniş insanlar oluyor.Bence bunlara özel yerine değerli faydalı insanlar demeliyiz.

Yok dostum kimse özel değil.Bahsettiğin tarzda insanlar kendini geliştirmiş ufku geniş insanlar oluyor.Bence bunlara özel yerine değerli faydalı insanlar demeliyiz.
Tamam işte aynı yere çıkıyor herkesin yapmadığı düşünmediği şeyleri düşünen insanlar değerli faydalıdır bu da onları özel yapar ne artistlik cümleler kuruyon.

Tamam işte aynı yere çıkıyor herkesin yapmadığı düşünmediği şeyleri düşünen insanlar değerli faydalıdır bu da onları özel yapar ne artistlik cümleler kuruyon.
Öncelikle artislik yapma gibi bi amacım hiç olmadı.Özel insan derken bahsetmek istediğim tüm insanlardan temelde farklı insan.Bir insanın çalışıp kendini geliştirmesi onu özel ve farklı yapmaz.Temel olarak o da aynı.Bizden bi farkı yok.Sadece bu insanlar çalışıp daha değerli bi hâle geliyorlar.Bu onları özel yapmıyor.

Madem meseleyi basitleştirip temele indirgemek istiyorsun sana siyahi ırktan söz edeyim. Siyah ırklı bir insanın vücut yapısı beyaz ırklı insanın vücut yapısından daha fazla gelişmiştir. Çünkü geçmiş dönemlerde köle olarak hayatlarını geçiren siyahilerin vücutları çalışmaya adapte olduğu için daha güçlü ve dirençlidir. Geçmiş dönemlerden kalan bu evrimsel miras şimdiki siyahi ırkları beyaz ırktan daha güçlü yapar.
Aslında sende anladın ki konu bu değil ama temel vs. Hikaye dostum özel insan illa ki vardır bunun kendini sonradan gelişmişlikle ya da doğuştan gelen genetiğin sana kazandırdıklarıyla beraber sen özelsindir.
Aslında bu sen özelsin cümlesi bir pazarlama stratejisinden ibarettir. Bu özel olma durumu aslında her insanın birbirinden farklılıkları olduğu için herkes özeldir. Ama gel gör ki pazarlama stratejisi buna farklı bir anlam yükler. Sen herkesten farklısın seni onlardan üstün kılan şeyler var sen diğerlerinin önüne geçmelisin o yüzden gel beni dinle mantığını işletiyorlar insanlara.
Aslında her insan özeldir ama hiç kimse özel değildir. Umarım anlatabilmişimdir.

Ayriyeten eklemek istediğim başka şey daha bu sen özel değilsin dalgasının Fight Club filminden çıktığının hepimiz farkındayız. Ben bu filme aşığım çünkü her izleyişimde yeni bir özellik keşfediyorum ve hayatıma biraz daha anlam yüklemiş oluyorum. Bu filmde bildiğiniz üzere reklamları boşa çarçur edilen parayla alınan saçma ürünleri ve bu sistemi eleştiriyor. Ve Tyler durden bu sen özel değilsin bu dünyada bir yerimiz yok derken bu reklam stratejisi dalgasını eleştiriyor. Yoksa gel gör ki Tyler durden bu lafı söylerken tabii ki de kendisinin özel bir kişilik olduğunu bilerek söylüyor. Anlayana ;)
Bu tarz filmleri başka yerlerimizden algılamamak için defalarca kez izlemek gerek çünkü bunun ardında çok değerli bir emek, bilinçaltına yatan mesajlar ve aldığı ödüller anlamak için defalarca kez izlenmeyi hak ettiriyor.