• Yeni gelenler ve blogdaki yazıları okumayanlar öncelikle blogdaki yazıları okusun.

Özgüven Arttırma Yolları

*Kendinizi tanıyın.
*Pozitif düşünün ve sebepsizce gülümseyin.
*Dik ve emin adımlarla yürüyün.(Yürürken gülümserseniz +1)
*Kendinizi sevin ve kendinizi kusurlarınızla kabul edin. (Kusursuz insan yoktur.)
*Düzgün giyim ve bakımlı olun.
*Her zaman başınız dik durun.
*Risk almaktan korkmayın.(Korkanın çocuğu olmaz.)
*Bilgi öğrenmeye önem verin.(Her konuda bilgili olursanız insanlar sizi daha hoş karşılarlar.)
*Geçmişle ilgili değiştirilemiyecek olaylara takılı kalmanın hiçbir anlamı yok o yüzden takılı kalmayın.
*Her zaman kendinizden emin bir şekilde konuşun.(Politikacı teknikleri diye araştırın beden dili felan işiniz görür.)
*Spor ve sosyal aktiviteye önem verin dozunu kaçırmadan.
*Gerçekçi hedef belirle ve çabala.(Emek olmadan yemek olmaz tabiki fotosentez ile besin üretmiyorsak
)
*Eğlenceli olun.(Biraz küstaklıkta iyidir özgüvene faydası çoktur.)
*Kendinizi motive edin.(Telkin)
*Diğer insanlara iltifat edin.(Kız haketmiyorsa etmeyin genelde erkek dostlarınıza edinki onlarında özgüveni artsın.)
*Başkaları ile kendiniz kıyaslamanız aptallıktır. Eğer çok kıyaslamak istediğin birisi varsa geçmişindeki senle şuanki seni kıyasla.
*İnsanlara hayır demeyi öğrenin.
*Güçlü yönlerinizi önemseyin ve ona gereken saygıyı gösterin.
*Gereksiz insanların gereksiz laflarını önemsemeyin.
*Dedikodu işlerine bulaşmayın.
*Başarılarınızı kimseye anlatmayın çünkü kimsenin övgüsüne ihtiyacınız yok.
*Aynadaki kişiyle iyi geçinin.

KENDİNİZE GÜVENMEMENİZ İÇİN BANA BİR SEBEP GÖSTERİN!

BU HAYATTA KENDİMİZDEN BAŞKA GÜVENECEK NEYİMİZ VARKİ?

Özgüven arttırmanın en iyi yolu disiplin kazanmaktır.
Ortamlarda baskın olmaktan, muhabbeti çevirmekten bahsediyor, gözler sizin üzerinizde olsun istiyorsunuz. Bunun için de "alfa" gibi davranmaya özeniyorsunuz.
Eh büyük ihtimalle yapamayacaksınız. Nedeni çok basit,
Yukarıdakilerin hepsi önemli şeyler de olsa, onlardan daha önemlisi kendi hayatını kontrol edebilmektir. Kendi hayatın senin ellerinde değilse, kendi kendini kontrol edemiyorsan nasıl bir ortamda lider konumunda olacaksın, bu sana mantıklı geliyormu?

Bir erkeğin sahil olması gereken en önemli iki özellik:

1.Disiplin
2. Duygusal Güç

Bunlar üzerlerinde uzun uzun durulması gereken konular.

Zaten kendi disiplinini sağladıktan sonra hayatın her alanında daha üst seviyeye çıkmaya başlıyor insan. Başarılar biriktikçe, insanın özgüveni ister istemez artıyor.

Disiplin çok önemli aynen,zincirleme gibi biri olunca diğerleri de geliyor biri eksilince diğerleri de eksilmeye başlıyor.

Lisede TM okuyordum. Karekök YGS matematik çözecek seviyeye gelmiştim. O zaman nedense derslerde özgüven patlaması yaşamaya başlamıştım. Zaten özgüvenim oldum olası yüksekti fakat gerçekten diğer insanlardan üstün olduğunuzu somut bir şekilde gözlemlediğinizde gelen özgüven bambaşka. Tüm öğretmenlerle arkadaş oldum. Hatta edebiyat hocamla ps3 oynamaya gitmiştik. Yeni atanan bayan öğretmenime yürümüştüm :p Gerektiğinde öğretmenlere dahi laf sokuyordum ve bu hoşlarına gidiyordu.
Demem o ki her konuda biraz bilgi sahibi olmanız çok iyi bir şey fakat bir konuda diğerlerinden çok daha iyiyseniz ve bunu sergileyebiliyorsanız, özgüveniniz için çok daha iyi bir şey. Mesela sayısal sınıfından soru getiriyorlardı, hatta dersle alakası olmayan kızlar dahi soru getiriyorlardı. Çünkü bir erkek, bir konudaki bilgi birikimime ve dolayısıyla o konuda kendine yıkılmaz bir özgüven duymaya başladığında, bu özgüven hareketlerine de yansır ve bu özgüven çevresindekileri cezbeder. Konu ne olursa olsun, gereksiz bir konuda dahi gereğinden fazla bilgi sahibiyseniz ve bunu insanları sıkmadan sergileyebiliyorsanız bunun getirisi çok oluyor.

Lisede TM okuyordum. Karekök YGS matematik çözecek seviyeye gelmiştim. O zaman nedense derslerde özgüven patlaması yaşamaya başlamıştım. Zaten özgüvenim oldum olası yüksekti fakat gerçekten diğer insanlardan üstün olduğunuzu somut bir şekilde gözlemlediğinizde gelen özgüven bambaşka. Tüm öğretmenlerle arkadaş oldum. Hatta edebiyat hocamla ps3 oynamaya gitmiştik. Yeni atanan bayan öğretmenime yürümüştüm :p Gerektiğinde öğretmenlere dahi laf sokuyordum ve bu hoşlarına gidiyordu.
Demem o ki her konuda biraz bilgi sahibi olmanız çok iyi bir şey fakat bir konuda diğerlerinden çok daha iyiyseniz ve bunu sergileyebiliyorsanız, özgüveniniz için çok daha iyi bir şey. Mesela sayısal sınıfından soru getiriyorlardı, hatta dersle alakası olmayan kızlar dahi soru getiriyorlardı. Çünkü bir erkek, bir konudaki bilgi birikimime ve dolayısıyla o konuda kendine yıkılmaz bir özgüven duymaya başladığında, bu özgüven hareketlerine de yansır ve bu özgüven çevresindekileri cezbeder. Konu ne olursa olsun, gereksiz bir konuda dahi gereğinden fazla bilgi sahibiyseniz ve bunu insanları sıkmadan sergileyebiliyorsanız bunun getirisi çok oluyor.
İnsanlara bilgi dağıtmaktan hiç çekinme, karşındaki ne hakediyorsa onu alir zaten.