• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Özgüven Kazanmak İçin 30 Basit Adım

Rider22

Üye
1.ADIM:HAREKETE GEÇMEYE HAZIRLIK VE HAREKETE GEÇMEK
Harekete hazır olmak için bakış açınızı duzelterek kendi dunyanızı hakim olmak için cesaret edin.İletişim becerileri,yetenek hobilerinizi kullanarak hareket edin ve insanlarıda motive ederek harekete geçirin dunyanız ışıldasın

2.ADIM:GEÇMİŞİ VE BAŞKALARINI SUÇLAMAK YERİNE SORUMLU ÖZGÜR OLUN
Kendinize acıma partisini bitirin.Başkalarını suçlamanız sizin kendi dunyanızın sorumluluklarından kaçtığınızı gösterir.Geçmiş başkaları şartlar sizin sorumluluktan kaçma için uydurduğunuz bahanelerdir.Özguvenli bireyler geçmişi şartları insanları suçlamakla vakit kaybetmek yerine kendine bakar

3.ADIM:KIYASLAMA TUZAĞINDAN ÖZGÜR OLUN
Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınızda ya kibir ya aşağılık kompleksine girersiniz.İnsanları kıskanmak yerine takdir edip sizde kendinizi aşmaya odaklanın.Hırs ve kıskançlık huzurun düşmanıdır.Rekabetçi insanlar size sataşsada siz kendinize bakınÖzguvenli bireyler kendilerini hırsa rakabete kıskançlığa kaptırmak yerine kendilerine bakarlar

4.ADIM:KİM OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSUNUZ
Kendinize olumsuzmu olumlu bir bakış açınızmı var.Kendinize kötü davranıyorsanız insanların size kötü davranmasına şaşmamanız gerekir. Kendinizi kabullenin.Özguvenli bireyler kendine ve başkalarına saygı duyarlar

5.ADIM:BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİ BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİDİR
Başkalarının ne düşündüğü neler yaptığı sizinle ilgili neler düşündüklerini düşünmeniz gereksizdir.Önemli olan kendinizin ne düşündüğünüzdür. Başkalarını memnun etmekle uğraşmak yerine kendinize bakın.İnsanlardan fikir alabilirsiniz lakin tum kararlarınızı kendiniz verin.Özguvenli bireyler eleştiri ve övgulere bağımlı değildir.Kendi isteklerini yaparlar.

6.ADIM:BAŞARI SARMALI KURUN
Endişe panik ve kaygıda takılmak yerine yapacaklarınıza odaklanın ve yapın.Herhangi geri bildirimlerde ise kendinizi kahretmek yerine neyi düzeltebilirim sorusunun cevaplarını bulun ve onları yapın.Özguvenli bireyler herhangi bir terslikte pes etmezler sadece rotalarını düzeltip yeniden devam ederler

7.ADIM:BEDENİNİZ SEVİLMEK İSTİYOR
Önemli olan nasıl göründüğünüz değil nasıl hissettiğinizdir.Bedeninizi her haliyle sevin.Onu değiştirmek istiyorsanız değiştirebilirsiniz ama olmuyorsa yinede sevin.Sağlıklı olmak için egzersiz yapabilirsiniz kendinize bakın ama takmayın.Özguvenli bireyler kendisini bedeninde rahat hissederler.

8.ADIM:ENDİŞELERE HOŞCAKAL DEYİN
Endişeler yerine isteklerinize odaklanın.Harekete geçmeden önce imgelemeyle en kötü ve en iyiyi senaryoyu hayalinizde canlandırın ve çözümler uretin.Kendinize komutlar vererek hareket edin.Her durumda sakin olun.Özguvenli bireyler stres seviyesi düşük ve her şart altında sakin kalabilen bireylerdir.

9.ADIM:SADECE YAPIN
Erteleme,monotonluk,hareketsizlik,bahane uretmek gibi tavırları bırakın.Kendinize egemen değilseniz özsaygıdan söz edemezsiniz.Özguvenli bireyler yapmak istediklerini yaparlar sevmediği şeyleri yapmazlar

10.ADIM:NEYİ TEMSİL ETTİĞİNİZİ BİLİN
İnsanlar siz izin verirseniz sizi ezerler.Bir kısmı bunu bilinçli bir kısmı bilinçsiz yaparlar.Bu yuzden onlara isteklerinizi prensiblerinizi bildirmelisiniz.
Önemsemiyorlarsa sizde muhatap olmamayı seçersiniz.Özguvenli bireyler kendine ve başkalarına adil davranır.Kendisini ezdirmez nazik bir dille kendini ifade eder.

11.ADIM:HAYATINIZIN KONTROLUNÜ ELİNİZE ALIN
Hayatınızın arka koltuğunda oturup şikayet etmek yerine ön koltukta oturup kontrolu elinize alın.Dunyadan birşey bekleyenler boşa bekler kendi dunyanızı kendiniz doldurursunuz.Kendi isteklerinizi kendiniz yaparsınız.Dunyadaki bolluk için şukredin.Özguvenli bireyler kendi hayatını ön koltuğunda oturur.

12.ADIM:YENİLİKÇİ OLUN
Nasıl öleceğinizi seçemezsiniz ancak nasıl yaşayacağınızı seçebilirsiniz. Hayatınız sıkıcıysa aynı şeyleri yapmayı bırakıp farklı şeyler yapın. Hayatınızda yaptığınız anlamsız şeyleri bırakıp daha heyecan verici şeyler yapın.Monotonluktan kurtulmak için farklı neler yapmak isterdiniz onları bulup yapın.Güvenliğe fazla saplanırsanız fırsatları göremezsiniz.Maceracı ruhunuzu harekete geçirin.Özguvenli bireyler sonuçlardan emin olmasa bile yenilikler için isteklidirler.

13.ADIM:HAYAL KURMAYA CURET EDİN
Hayatınız hayal ettiğiniz gibi gitmiyorsa hayalleri belkide önemsemiyorsunuzdur. Hayal etmek için şöyle düşünün.Son 1 ayınız olsaydı neler yapmak isterdiniz hergununuz aynıysa neden değiştirmiyorsunuz ve neleri değiştirebilirsiniz değiştirin.Kafa seni mutlu etmez kalpin hayal gucu ve zekası seni mutlu eder. Hep yaşayacağım diyip yaşamıyorsanız yaşayın. Hayallerinize kimse inanmaması değil sizin inanmanız önemlidir.Harekete geçin ve onları gerçekleştirin.Özguvenli bireyler başkalarından medet ummadan kendine inanırlar.

14.ADIM:KORKULARINIZLA YUZLEŞİN KURTULUN
Korkularınızla yuzleşin ve heyecana dönüştürün.Konfor bölgesinde durarak ilerleyemezsiniz.Korkularınız yerine yapacaklarınıza odaklanın.İlgilendiğiniz konuyla ilgili araştırın neyi nasıl yapacağınızı öğrenip uygulamaya geçin.Önce hayalinizde yapmak istediklerinizi yaparak sonrada gerçeğe dönüştürün. Özguvenli bireyler korkunun sesini değil özguvenin sesini dinlerler.

15.ADIM:YOLA TEK BAŞINIZA ÇIKIN
Yalnız olmak istediğinizi yapmakta serbest olursunuz.Rica veya yardım ederek sohbetlere başlayabilirsiniz.Sıkılmış gibi duran insanların eğlenmesini sağlayabilirsiniz.Gruplara girmek için sohbetinize katılmak istediğiniz belirtip
yavaş yavaş sohbetlerine dahil olabilirsiniz.

16.ADIM:BEKLEMEYİN HAREKETE GEÇİN
İlk adımı atmaktan ve reddedilmekten çekinmeyin.Birileriyle nasıl tanışılacağını öğrenirseniz harekete geçmeniz kolay olur ve tanışırsınız.Özguvenli bireyler tanışmak için ilk adımı atarlar.

17.ADIM:HOŞ BİR İLK İNTİBA İÇİN GÜLÜMSEYİN VE GÖZ TEMASI KURUN
Soğuk bir şekilde durarak veya insanlara ilgisiz davranarak tanışamazsınız
Gülümsemek evrensel bir hoşgeldindir.Gülümsediğinizde karşı tarafta gülümser göz temasıylada ruhlara açılan pencereden girersiniz.İsimlerinizi söyleyip el sıkışarak tanışmaktan memnun olduğunuzu gösterin.Özguvenli bireyler karşısındaki kişiyle tanışmaktan memnun bir vaziyette davranırlar.

18.ADIM:KENDİNİZE DEĞİL KARŞINIZDAKİLERE ODAKLANIN
Çekiciliğin özü başka bir insanda kendini kaybetmektir.Nasıl görünüyorum ne düşünüyorlar diye kendinize odaklanmak yerine karşınızdaki insanı tanımaya ve ilgili olmak için dinleyin ve gözlemleyin.Konuşmayı hukmetmek yerine konuşmayı yönlendirin.Durmadan kendisini anlatanlar insanları sıkarlar. Sohbette kendinizi anlatma vakti karşınızdaki kişi size sorular sorduğundadır. İlgili insanlar ilgi çekicidirler.Nezaket gereği herkesle konuşun fakat sıkılınca kibarca bitirin.

19.ADIM:RAHATÇA SOHBET EDİN
Kapalı uçlu sorular sormak yerine 5N1K sorulardan faydalanarak açıcı sorular sorunAnahtar kelime tekniğiyle sohbeti derinleştirin.Tavsiye vermek yerine tavsiye alın.İlginç olmaya stand up yapmaya çalışmak yerine samimi ilgili olun.Karşınızdakini kendisini anlatması için teşvik edin.Anlatsanagerçektenmi gibi sorularla spotu karşınızdaki kişiye çevirin.Bu şekilde davrandığınızda sohbetleriniz çok uzar.Konuşmayı bırakmak istediğinizde ise nazikçe bitirin teşekkür edin.

20.ADIM:ARKADAŞ EDİNİN VE SÜRDÜRÜN
Eski dostlarınızı özlediyseniz telefon edip iletişim kurabilir buluşmak için aktivitelere katılabilirsiniz.Şu anki dostlarınızdan memnun değilseniz yeni kafadar insanlarla tanışabilir ilginiz olan kurslara veya destek gruplarına katılabilirsiniz.

21.ADIM:SOSYALLEŞEREK İLERLEYİN
Farkedilmek için insanlara ilgi göstermelisiniz.Nezaket kurallarını önemseyerek davranın.İnsanları severseniz sevilirsiniz.Bu yuzden herşeyi karşılık beklemeden yapmayı öğrenin tabiki fedakarlık yapmayın.

22.ADIM:YETENEKLERİNİZİN FARKINA VARIN VE USTALAŞIN
İhmal ettiğiniz yetenekleriniz varsa geliştirin.Yeni yeteneklerde kazanabilirsiniz. Yetenekleriniz fazla gelişmiş değilse bile ustune düşerek ustalaşabilirsiniz. Hobi ve yetenekleriniz size parada kazandırabilirler.

23.ADIM:EĞLENMEK İÇİN KENDİNİZİ ÖZGÜR BIRAKIN
Dunyada işler bitmez bu yuzdende eğlenceye zaman ayırabileceğiniz işleri seçin.Eğlenceye zaman ayırmazsanız hastanelere zaman ayırırsınız.Hiç kimse öleceği sırada daha çok çalışmalıydım diye düşünmez.Hoşlandığınız şeyleri bulun ve bunlara zaman ayırın.

24.ADIM:İNSANLARA ÖZGUVEN AŞILAYIN
Birileri sizden yardım istediğinde onlara guvendiğinizi ve nasıl yapılacağını tarif ederek yapmalarına izin vererek onları guçlu bireyler haline getirin.Sorumluluk, özdisiplin özgurluğun olmazsa olmazlarındandır.Bireyler sorumluluk vererek özgur ve saygılı bireyler olmasını sağlarsınız vede teşekkür alırsınız.

25.ADIM:İNSANLARA KATKIDA BULUNUN
Sadece kendinize odaklı olmanız sizi sıkıntıya düşürür.Bunun yerine insanların dunyalarınada anlam katarsanız kendinizi daha iyi hissedersiniz Güzel bir dunya dediğinizde aklına zenginlik,lüx,şatafat geliyor olabilir ama bunun böyle olmadığının pekçok örneğide vardır.Guzel yaşamak için durustluk, yardımseverlik, doğruluk gibi değerler önemlidir.

26.ADIM:ÖRNEK OLUN
Kendinize objektif şekilde bakarsanız insanlar sizi örnek alırmıydı?Pozitif,dürüst, guvenilir insanlar cazip iken;dedikoducu,şikayetçi, suçlayıcı,çıkarcı negatif insanlar iticidirler.İyi prensibleriniz olması iyi kötü prensibleriniz olması kötü sonuçlar doğrurur.

27.ADIM:TEŞVİK EDİCİ OLUN
İnsanlara karşılıksız iltifat edin iltifat aldığınızda teşekkür edin.İltifatların ardından sessizlik oluşmasını beklemeden bir soruyla devam edin.İnsanlara nazik ve insanca davranın.İnsanların bazı alanlarda başarılı olması için teşvik edici olun İnsanlara inanırsanız onlarda kendilerine inanacak gücü bulurlar.

28.ADIM:İNSANLARA SORUMLULUK BİLİNCİ AŞILAYIN
Bazı insanlar şikayete ve tembelliğe yatkındır.Bu insanların içlerindeki güçleri ortaya çıkarıp sorumlu davranması için biraz zorlayın.Onlarınsorumluluklarını siz yaparsanız onlarda tembellik yaparlar.Bu dunyada herşeyin bedeli olduğu ve bununda sorumlulktan geçtiğini belirtin.Böyle sorumlu ve özgur bireyler olurlar.

29.ADIM:İNSANLARA BİLDİKLERİNİZİ ÖĞRETİN
Size öğretenlere teşekkür edin ve sizde insanlara bildiklerinizi öğretin.Eğer bildiğiniz şeyler varsa diğer insanların mumlarınında sizin ışığınızda yakmasını sağlayın.Böylece sizde insanlarda ışıldar.Verilmeyen herşey kaybolur.

30.ADIM:HEMEN BAŞLA
Tüm öğrendiklerini uygulamak için beklemene ertelemene gerek yok hemen başla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Beyaz Sert

Üye
Önemsenmesi gereken önemli tavsiyeler. Sadece özgüven kazanmak için değil, hayatınızı daha iyiye götürmek için. Paylaştığın için teşekkürler :)

Versay

Üye
Hepsi bos seyler.

Ozguven eksikligi cevreden gelen bir sey degildir. Kisinin icinde yasadigi bir savastir.

Onu nasil yenecegini ogretin. Kanimca bu tavsiyeler ise yaramaz. Ama oluru yok degil.

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici