• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Özgüveni kazanmanın gerçek yolu..

Betaboy

Üye
Özgüven Kazanmanın Gerçek Yolu
Arkadaşlar, son zamanlarda şunu fark ettim ki özgüveni kazanmanın GERÇEK YOLU aynanın karşısına geçip ben başarırım,hallederim.. Ben daha bilginim,üstünüm o yüzden ondan daha özgüvenliyim ya da millete sözümü geçirirsem özgüvenliyimdir demek DEĞİL asıl gerçek yolu korkuların üzerine gitmektir. Son zamanlarda aklımı kurcalayan bir durumdu bu. Sürekli bir gün özgüvenli olsam diğer gün süt çocuğuna dönüyordum. Hatta bazen dışarı çıkmaya korkardım acaba kavga mı çıkar.. Acaba saçım kötü benle alay mı ederler diye fakat şunu anladım ki ne kadar çok korkunuzun üzerine giderseniz o kadar özgürleşir ve özgüven kasarsınız. Bazen özgüvenim sarsılacak gibi olduğunda tanımadığım insanlara selam veriyorum sırf bilinçaltıma bak ''hani selam verdiğimde ters tepecekti veya rezil olacaktın,bak gördün hiçbir şey yok'' mesajı gönderiyorum. Durum böyle olunca konuşmamda olsun,hareketlerimde olsun ister istemez bir rahatlık oluyor. İnsanlar da ister istemez etkileniyorlar. O yüzden ne kadar çok korkunuz varsa üzerine gidin. Kendinizle alay edin. Emin olun kendinizle alay edince millet sizi ''bak kendisiyle alay ediyor demek ki özgüvensiz değersiz biri'' DEĞİLDE daha da yakınlaşıyorlar. Bir zaman sonra artık kendiniz fark etmeden korkularınızın üzerine gidip sınırları genişletiyorsunuz. Bu durum sonucunda artık ''millet ne der ya,hadi alay ederlerse'' saçma sapan düşünceleri düşünmek zorunda kalmıyorsunuz çünkü zaten özgüvenli olduğunuz için siz kendinizle alay ediyorsunuz. Bunu fark eden insanlar da size yapışıyorlar.Bir de bakıyorsunuz ki ortamın lideri sizsiniz. Ama dediğim gibi bunu kazanmanın tek yolu KORKULARIN ÜZERİNE GİTMEKtir. Tepeye çıkmaktan korkuyorsanız çıkın. Selam vermekten çekiniyorsanız selam verin. Rezil olurum korkusu yaşıyorsanız rezil olun ve hatta bunu insanlara bizzat kendiniz bahsedin. Siz de fark edeceksiniz ki rezil olmak diye bir şey yok. Bu sadece beynimizin ürettiği saçma bir fikir. Özgüvenli insanların en önemli 2 özelliği ise: 1.Rahat olmaları 2.Kimseye kendilerini kanıtlama veya beğendirme derdine olmamaları. Bundan 1 yıl önce hep insanları üzmemek gözlerine girmek için çabalardım ve ezilirdim. Sırf benden kopup gitmesin diye ağzının payını veremezdim ve bu sefer o insanın gözünde değerim kalmazdı. Sürekli kendimi kanıtlamaya çalışınca insanların alay konusu olup zaafımdan yararlanırlardı fakat bunu keşfedince ve uygulayınca artık kendimi kanıtlamak zorunda kalmıyorum ve gayet rahatım. Gidecekse yallah kapı orda. Kalacaksa benim kurallarım dahilinde hareket edecek. Beni beğenmezse kapıyı çarpıp gidince insanlar beni görünce öyle eskisi gibi tınlamama tavrıyla değilde oooo reis hoşgeldin sesiyle karşılar oldular. Kızları üzmeme çabasını çöpe atınca artık daha ben kızların yanına gitmeden kendileri yanıma gelip oturuyor ve muhabbet açıyorlar. İnsan bu seviyeye ulaşınca artık ''acaba bu kız beni reddeder mi'' dramını da düşünmek zorunda kalmıyor. Çünkü ona ihtiyacım yok, onun bana ihtiyacı var. Unutmayın arkadaşlar ya kendimizi geliştirip zafer ışığına ulaşırız ya da köpekler gibi sürünmeye mahkum kalırız.

Harun D hocamızın bu konudaki telkinlerini uyguladım ve hiç aklıma gelmeyecek derecede başarı sağladım

-Why-

Üye
Ben de korkularımın üzerine gittim. Bir kıza afiyet olsun demek, kızlarla göz teması vs. Bunların sonucunda kötü bişey olmadı. Ama öğretmenimiz var mesela ondan konuları söyler misiniz diye rica ettim (söylemiyeceğine adım gibi emindim sormamın nedeni özgüvenimin ilerlemesi) tabi kendi kendine bişeyler dedi hani en dibinde duran insan bile anlayamaz dediğini. bilerek yaptı bu haraketi. Yerime geçtim. Başka bir hoca haber anlatıyordu ben de yanlış dememden sonra "beyefendiye göre yanlış" demesede resmen bunu ima etti. Yine Başka bir haber söyledi bu doğru mu diyip bana bakıyor.(alay) Yani şunu demek istiyorum bazen cidden kırılabilirsiniz. Her yaptığınızın sonucu iyi olmıyacak. Yapın ama alaya da hazır olun.

TheRipper

Fahri Üye
Ben de korkularımın üzerine gittim. Bir kıza afiyet olsun demek, kızlarla göz teması vs. Bunların sonucunda kötü bişey olmadı. Ama öğretmenimiz var mesela ondan konuları söyler misiniz diye rica ettim (söylemiyeceğine adım gibi emindim sormamın nedeni özgüvenimin ilerlemesi) tabi kendi kendine bişeyler dedi hani en dibinde duran insan bile anlayamaz dediğini. bilerek yaptı bu haraketi. Yerime geçtim. Başka bir hoca haber anlatıyordu ben de yanlış dememden sonra "beyefendiye göre yanlış" demesede resmen bunu ima etti. Yine Başka bir haber söyledi bu doğru mu diyip bana bakıyor.(alay) Yani şunu demek istiyorum bazen cidden kırılabilirsiniz. Her yaptığınızın sonucu iyi olmıyacak. Yapın ama alaya da hazır olun.
“Bilmem , kaynağı siz olan bilgileri gözden geçirmem gerekiyor” diyip p*ç sırıtışı atsaydın ya benim yerime

Jim

Üye
Özgüven meselesi benim için çok zordu. Ancak şunu idrak ederek bu konuda kendimi geliştirdim. Özgüven diğerlerinden iyi olmak değil, kendini başkası ile kıyaslamamak. Kendini sadece önceki kendin ile kıyasla.

Seninle alay edenler olacak sen de onlarla alay et. Ancak bu yerinde ukalalıkların içini bilgi ile doldurmalısın.

TheRipper

Fahri Üye
karşıdaki öğretmen sonuçta demek isterdim ama korkuyorum kıl olur felan
Köle olma efsane ol , Bana gerizekalı diyen Kimyacıya Derste ingilizce bildiğini göstermeye çalışırken “Nerenin ingilizces bu ? , Diyarbakır mı ?” Demiştim. Sınıf kahkahalara boğuldu öğretmen g*t oldu. Pişman değilim :)