Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Özgüvenin 3 Temel Ögesi

Versay

Forumdan Uzaklaştırıldı
Selamlar.

Bugün sağda solda işte şunu yaparsan özgüvenin olur, özgüvenliymiş gibi davran zamanla özgüvenin gelir gibi salak saçma şeyler dolanıyor. Bir kere olayın derinine girmedikten sonra özgüvensizlik problemin olunca özgüvenliymiş gibi davranman Neye yarar. Sadece seni bir nebze rahatlatır ama uzun vadede yine sorunlar yaratır. Kişi kendine sormalı Neden ben özgüvensizim, nedir bu kendime güvensizlik? Bunu tetikleyen nedir?
Örneğin; Aile içi şiddet görmüş insanlar genelde içe kapanık özgüveni düşük insanlar olurlar. Siz bu insana -miş gibi davran derseniz, uzun vadede ne kadar etkili olur? Olayın temeline inmeden bunu demeniz ne kadar doğru?

Ben bu Özgüven meselesini 3 Başlık altında topluyorum. Bu başlıkları açıklamadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Özgüvensizlik kişinin kendini ezik hissetmesinden dolayı tetiklenir. Yani Çevresindeki bunu tetikleyen ne varsa uzaklaşmalı. Örneğin; Anne-Babası Senden Adam Olmaz gibi Kendince espri yapan ama insanı derinden etkileyen bir şey söylediği için Kişi Annesi ve Babasından bir nebze uzaklaşmalı. Ancak kendini toparladıktan sonra bu kişi ve kişilere dönebilir. Kısacası size eziklik duygusunu gerek sözlü gerek fiziksel olarak hissettiren kişilerden uzak durun. Kendinizi toparlama sürecine gireceğiniz için bu enerji emici insanlardan uzak durmalısınız.

Gelelim bu 3 Ana başlık altına.
  • Öncelikle Kişi Bedenine Saygı Göstermeli. Yani İyi giyinmeli, spor yapmalı, iyi beslenmeli, Aynaya baktığında kendini baştan yarattığını hissetmeli.
  • Kişi Beynine Saygı Göstermeli. Bu da sadece Bilgi ile olur. Kültürlenmek gerek. Kitaplar okumalı, Belgeseller izlemeli ve Hobiler edinmeli. Kişi Biriyle Sohbet ettiğinde o bilginin gücünün saygınlığını hissetmeli.
  • Kendine Saygı Göstermeli. Şöyle ki; birinin size sövmesine müsaade etmeyeceksiniz, Sizin zamanınızın önemli olduğunu ve bunu boşuna harcamayacağınızı herkesçe bilinmeli. Yani Kırmızı Çizgileriniz olmalı. Bir Karaktere sahip olmalısınız. Gevşek gevşek davranmamalısınız. İşte Biri Size Şöyle Diyebilmeli; Versay Yalan Söylemez, Oğlum Versay Bunu Beğenmez gibi sizi belirleyecek şeyler olmalı. Bu sizin Kalitenizi Arttırır. Kişi Kendisine Saygı Gösterdiğini; Ancak İnsanlar İçinde Saygı Gördüğü Zaman, İnsanların(Yakın Çevresi özellikle) İşini zorlaştırmadığı zaman anlar.

Bu 3 Öge Birleştiğinde Kişinin Benlik Duygusu Yerine Gelecek. Psikolojik olarak Eziklik duygusunu Atacaktır. Ancak Buradan sonra Kişi Önünde engeller olacaktır. Kıza Açılamama veya topluluk içinde konuşamama gibi sorunları ancak kişi kendisine olan eziklik duygusu gidince, başarabilir. Buradaki başarmak Denemektir Zira Her Zaman Başarılı Olamayız.

Güzel bir yazı. Kesinlikle bunları uygulamanız lazım.

İlk 2 başlık tamam ve çok güzel. Ama 3. başlığı tam kavrayamadım. Ben bir ortamdayken saygı görülmek istiyorsam ne yapmalıyım? Mesela biri beni aşağılıyor mu yoksa dostça şaka mı yapıyor sanırım pek anlamıyorum.

Güzel bir yazı. Kesinlikle bunları uygulamanız lazım.

İlk 2 başlık tamam ve çok güzel. Ama 3. başlığı tam kavrayamadım. Ben bir ortamdayken saygı görülmek istiyorsam ne yapmalıyım? Mesela biri beni aşağılıyor mu yoksa dostça şaka mı yapıyor sanırım pek anlamıyorum.

Daha açmak gerekirse;
2 tip insan düşünün. Bu 2 insanın birine istediğinizi diyebiliyor veya yapabiliyorsunuz, diğerine ise bir eylemde bulunurken 2 kere düşünerek yapıyorsunuz. Bu iki insanı karşılaştırırsak hangisine saygı duyarsınız?
ikinci insan daha saygın, otoriter, özgüvenli bir imaj çizdiğini düşündüğümüz için muhtemelen 2. insanı seçeriz. Biz öyle bir karakterimizi ayarlamalıyız ki insanlar bizi otoriter, saygın, özgüvenli, çizgileri olan bir insan olarak kabul etsin. İşte Tam bu kısımda İnsanın Mevcut karakterini baştan tekrar gözden geçirmeli.

Bu 2 insanın arasındaki fark ne ben hangisine daha yakınım. Karakterimde eksik kalan kısım ne? bunları sormalı. Örneğin; kişi çok espri yaptığında ve güldüğünde insanlar bu kişiye daha çok düşünmeden hareket ediyor ve saygınlık denilen kavram o fazla gevşek takılan arkadaşımız için yok oluyor. He burada kişi espri yapmayı ve gülmeyi seviyor olabilir. Hayatın anlamı gülmek ve eğlenmek olabilir. O zaman burada konuya Doz giriyor. Ne derece espri yapar ve gülersem saygınlığımı kaybetmem. Bunu nabza göre şerbet vererek halledebilir.

- Makyavelizm'e göre biri sana soru sorduğunda sorudan çok bu karşındaki insan sana saldırmak için mi yoksa gerçekten merak ettiği için mi sorduğunu tespit etmelisin. Eğer saldırma içinse(Aşağılamak, küçük düşürmek vs.) soru soruna hattini bilmesi gerektiğini ciddi bir şekilde söylenmesi gerektiğini veya sorusunu ciddi şekilde cevap vermeyerek bu saldırıyla başa çıkabilirsin.
Örneğin;
+Sen Ne olacaksın, Ne Olabilirsin? (Kişi ile aramdaki ilişkiye bakarsak bu bir saldırı)
-(Alaylı ses tonu ve ciddi bir yüzle) Bir şey Olmamayı Planlıyorum
(gibi baştan savan şeyler olacak şekilde aynı zamanda sorusuna istediği cevap vermeyecek şekilde geri bildirim ile geri dönebilirsin.)

Daha açmak gerekirse;
2 tip insan düşünün. Bu 2 insanın birine istediğinizi diyebiliyor veya yapabiliyorsunuz, diğerine ise bir eylemde bulunurken 2 kere düşünerek yapıyorsunuz. Bu iki insanı karşılaştırırsak hangisine saygı duyarsınız?
ikinci insan daha saygın, otoriter, özgüvenli bir imaj çizdiğini düşündüğümüz için muhtemelen 2. insanı seçeriz. Biz öyle bir karakterimizi ayarlamalıyız ki insanlar bizi otoriter, saygın, özgüvenli, çizgileri olan bir insan olarak kabul etsin. İşte Tam bu kısımda İnsanın Mevcut karakterini baştan tekrar gözden geçirmeli.

Bu 2 insanın arasındaki fark ne ben hangisine daha yakınım. Karakterimde eksik kalan kısım ne? bunları sormalı. Örneğin; kişi çok espri yaptığında ve güldüğünde insanlar bu kişiye daha çok düşünmeden hareket ediyor ve saygınlık denilen kavram o fazla gevşek takılan arkadaşımız için yok oluyor. He burada kişi espri yapmayı ve gülmeyi seviyor olabilir. Hayatın anlamı gülmek ve eğlenmek olabilir. O zaman burada konuya Doz giriyor. Ne derece espri yapar ve gülersem saygınlığımı kaybetmem. Bunu nabza göre şerbet vererek halledebilir.

- Makyavelizm'e göre biri sana soru sorduğunda sorudan çok bu karşındaki insan sana saldırmak için mi yoksa gerçekten merak ettiği için mi sorduğunu tespit etmelisin. Eğer saldırma içinse(Aşağılamak, küçük düşürmek vs.) soru soruna hattini bilmesi gerektiğini ciddi bir şekilde söylenmesi gerektiğini veya sorusunu ciddi şekilde cevap vermeyerek bu saldırıyla başa çıkabilirsin.
Örneğin;
+Sen Ne olacaksın, Ne Olabilirsin? (Kişi ile aramdaki ilişkiye bakarsak bu bir saldırı)
-(Alaylı ses tonu ve ciddi bir yüzle) Bir şey Olmamayı Planlıyorum
(gibi baştan savan şeyler olacak şekilde aynı zamanda sorusuna istediği cevap vermeyecek şekilde geri bildirim ile geri dönebilirsin.)
Neden bukadar sessizsin diyen birine mesela ''nerden bileyim sen söyle.'' ''noldu canın benle mi konuşmak istedi?'' (tabi bu kıza denir)

Bu cümleler güzel bir savunma mı?

Biz bu cümleleri kurduktan sonra genelde karşıdaki ne yapar?

Neden bukadar sessizsin diyen birine mesela ''nerden bileyim sen söyle.'' ''noldu canın benle mi konuşmak istedi?'' (tabi bu kıza denir)

Bu cümleler güzel bir savunma mı?

Biz bu cümleleri kurduktan sonra genelde karşıdaki ne yapar?
Eğer buradaki soru Gerçekten Merak İçinse bir nevi doğru bir geri bildirim. Diğer türlü saldırıysa, cevabın alaylı ses tonu ve ciddi yüz ifadesiyle soruya cevap vermeyecek şekilde başta savma olmalı.
Örneğin;
+neden bu kadar sessiz?
-Sessizliğim Asaletimdendir gibi baştan savma şeyler söyle (Saldırıysa Eğer)

Diğer soruna gelecek olursak. Olaylar aynıdır tepkiler farklıdır.
Mesela Sessizliğim asaletimdendir dediğinde kişi s*ktr lan gibi bir tepki verebilir veya Bu soruyu bir daha sormamak üzere tepkisiz ve merak içinde üstünü kapatabilir.
Dediğim gibi Olaylar Aynıdır, Ama Tepkiler Farklı.

Eğer buradaki soru Gerçekten Merak İçinse bir nevi doğru bir geri bildirim. Diğer türlü saldırıysa, cevabın alaylı ses tonu ve ciddi yüz ifadesiyle soruya cevap vermeyecek şekilde başta savma olmalı.
Örneğin;
+neden bu kadar sessiz?
-Sessizliğim Asaletimdendir gibi baştan savma şeyler söyle (Saldırıysa Eğer)

Diğer soruna gelecek olursak. Olaylar aynıdır tepkiler farklıdır.
Mesela Sessizliğim asaletimdendir dediğinde kişi s*ktr lan gibi bir tepki verebilir veya Bu soruyu bir daha sormamak üzere tepkisiz ve merak içinde üstünü kapatabilir.
Dediğim gibi Olaylar Aynıdır, Ama Tepkiler Farklı.

Hazır cevap nasıl olucaz? Çok farklı tepkiler alıcaz.

Hazır cevap nasıl olucaz? Çok farklı tepkiler alıcaz.
Senin zekan giriyor burada devreye. Eğer aynı olayla birden fazla karşılaştın. Bu olaylara vereceğin geri bildiriminde tabii farklı varyasyonları olacaktır.Çünkü insanlar farklı ve bu insanların kişilikleri tamamen zıt. Biri Aynı geri bildirime tepki göstermeden çekip giderken, biri sessiz oturabiliyor, diğeriyse saldırmaya devam ediyor. Burada zekanı kullanırsan hepsiyle başa çıkabilirisin

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8