Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Proletarya Nedir ? Marksizim ile Proletarya ilişkisi

Nasılsınız dostlar ? Başlamadan önce kısa bir duyuru ; Bundan sonra konularım sadece Kırmızı hap içerikli olmayacak. Artık Genel kültür , Saha raporları (Analiz içerikli) , İlişki Tavsiyeleri bölümlerinde Olabildiğince bilgi ve tercübemi aktarmaya çalışıcağım.

Aynı zamanda 2 sene önce Din ve İnanç birikimim üst düzeydeydi. İlgilenmeyi bıraktığım için öğrendiklerim pek fazla aklımda kalmadı. Bilgi birikimimi yeniden toparlayıp “Din ve İnançlar” kategorisinde yazmaya başlayacağım. Fahri üyelik alınca farklı planlarım olucak. Fazla uzatmayayım dostlar hayatın ne getireceği belli olmaz ne de olsa konumuza geçelim. Keyifli okumalar dilerim

Genel kültür konularınında yeterli ilgiyi görmesini istiyorum dostlarım. Bilgi güçtür.

Proletarya Nedir ?

Proletaryanın en basit tanımı “İşçi sınıfıdır”. Ülkemizde İşçi sınıfı denilince akla ilk olarak solculuk gelir. Zira ülkemizde solculuk Devlete , Vatana saldırmak olarak işlev görüyor. Bu konulara fazla girmeyelim Ülkemizde siyasetin ve siyaset ile uğraştığını iddia eden insanların ne kadar içler acısı bir durumda olduğunu zaten hepiniz biliyorsunuzdur. (Che T-Shirt’ü ile LGBT yürüyüşüne katılan tiplemeler mevcut maalesef.) Proletarya tanımı Temel olarak Marksizm ile ortaya çıkmıştır....

Hayır , aslında bilinen bu olmasına rağmen Proletarya olgusu çok daha geriye dayanıyor. Taa Antik Roma da alt sosyal sınıfı tanımlamak için kullanılan “Proles” kelimesinden türetilen Proletarya , Antik roma’da herhangi bir mülke veyahut gelire sahip olmayan köle sınıfını tanımlamak için kullanılıyordu.

Antik romadan sonra 16. Yüzyılda İngilterede bu kelime tekrar ortaya çıkmıştır. Fransız ihtilali ile iyice yaygınlaşan proletarya kelimesi artık “Yaşayacak kadar para için emek veren topluluk” anlamına geliyordu.

Proletarya sınıfın tam ters köşesinde yer alan Burjuva sınıfına çalışan Proloter sınıf Toplumun Güçsüz kesiminin başında geliyordu. Marksizm ile birlikte Proloter kesim “Üreten , emekçi sınıf” olarak nitelendirilmiştir.

Toplumda kilit rol oynamasına rağmen Proloter kesim karın tokluğuna çalışmış. Ve burjuvai kesimin baskılarından her zaman zarar görmüşlerdir.(Doğanın kanunu ;Güçlü güçsüzü ezer.)

Günümüzün Proletaryası Patronlarından yönetim bekleyen , başka insanların emirlerine göre hayatını şekillendiren kesimdir.

İnsanoğlunun Psikolojik Yapısı gereği her daim , her toplumda insanlar Güçsüz , Güçlü olarak bölünücek ve Her nesil farklı bir Proletarya ile karşılaşacaktır.

Sıradaki Genel Kültür konusu ; Marksizim nedir ?

İyi forumlar dostlarım :)

İlk defa duydum bu proletaryayı bilgilendim. Teşekkür ederim marksizimi heyecanla bekliyorum :)

Guzel olmus. Felsefenin isniflarni organlarini gun gjn yada iki gunde bir yayinlayabilirsin. Mesela
Realistlik
Idea nedir ?
Komunizm emperyalizm.
Kapitalizm.
Marksizm
Nazilar
Irkcilik
Vb
Sonra olaylari anlatabilirsin. Ornegin bi dusunur le digeri dar bi sokakta karsilasiyolar biri diyo ki ben fakirlere yol vermem diyor. Digeriyse ben veririm diyor ve cekiliyor. Bunu detayli bi sekilde yaziya dokebilirsin. Iyi forumlar.

Guzel olmus. Felsefenin isniflarni organlarini gun gjn yada iki gunde bir yayinlayabilirsin. Mesela
Realistlik
Idea nedir ?
Komunizm emperyalizm.
Kapitalizm.
Marksizm
Nazilar
Irkcilik
Vb
Sonra olaylari anlatabilirsin. Ornegin bi dusunur le digeri dar bi sokakta karsilasiyolar biri diyo ki ben fakirlere yol vermem diyor. Digeriyse ben veririm diyor ve cekiliyor. Bunu detayli bi sekilde yaziya dokebilirsin. Iyi forumlar.
Güzel öneri , Teşekkürler

Güzel öneri , Teşekkürler

Komunizm felan anlattıktan sonra lütfen kendi yorumlarını da kat mesela bence komunizm mantıklı çünkü... veya bence mantıklı değil çünkü... tarzında anlat neden komunizm destekçisi veya neden komunizm düşmanı olmalıyız.

Komunizm felan anlattıktan sonra lütfen kendi yorumlarını da kat mesela bence komunizm mantıklı çünkü... veya bence mantıklı değil çünkü... tarzında anlat neden komunizm destekçisi veya neden komunizm düşmanı olmalıyız.
Benim yorumlarıma göre hareket etmen doğru olmaz dostum

Komünizmin önde gelen isimlerinden birisidir,hatta komünizmde öyle bir şey vardır ki toplum gelişirse hukuk kurallarına,anayasaya gerek bile kalmaz...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8