• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Psikoloji ve alt dalları

Darqdeath

Üye
Arkadaşlar öncelikle biraz uzun sürecek yazı ama okumanızı tavsiye ediyorum
PSİKOLOJİ:Canlıların duygu davranış ve düşüncelerini inceleyen bilime psikoloji denir.Fransızcadan türemiştir anlamı ruh bilimdir.

PSİKOLOJİ'NİN ALT DALLARI
Eğitim Psikolojisi:
Adından da anlaşılacağı üzere eğitimde kullanılır özellikle kişinin işitsel,sözel veya dokunsal öğrenme biçimine göre hareket eder
Endüstriyel Psikoloji:Bu tür ise toplumun arz-talep isteğine göre şekillenen bir bölümdür.
Klinik Psikolojisi:Bu bildiğimiz üzere hastanelerde ki psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin gördüğü tedaviyi kapsar.
Sosyal Psikoloji:Bu bence psikolojinin temel taşlarından birisidir,toplumsal düzeni kapsar kurallar olsun anayasa hukuk ahlaki değerlerin hepsi bu dalın içine girer.
Danışmanlık Psikolojisi:Aile sorunları ve arkadaş edinmede ki sorunların düzeltilmesini amaçlar.
Gelişim Psikolojisi:Bireyin doğumundan ölümüne kadar ki gelişimsel olarak verdiği tepkiyi ölçer örneğin 4 yaşındaki çocuğun annesini kaybetmesi ile 50 yaşındaki birinin kaybetmesi aynı şey değildir.
Psikometrik Psikoloji:Zeka gibi bireysel özelliklerin gerekli olan testlerin geliştirilmesini amaçlar.
Kişilik Psikolojisi:Normal bir bireyin temel kişilik özelliklerini,tiplerini,ortaya çıkışını,gelişimini ve yapılanmasını inceler.
Sağlık Psikolojisi:Kısaca bahsedecek olursak sağlığın korunması,sağlık ve hastalığa ilişkin değer yargılarını inceleyen ve düzenleyen bilim dalıdır
Trafik Psikolojisi:Kazaların nasıl en aza indirebileceğini,trafikte ki öfke ve sinir kontrolünü inceleyen bilim dalıdır.
Adli Psikoloji:Sanıkları soruşturma tekniği,görgü tanıklarının düşebileceği yanılsamaları saptamak ve suç işleyen çocukların eğitim ile topluma kazandırılmasını sağlar.
Spor Psikolojisi:Burda amaç sporcuların en yüksek verimi alabilmesi için gerekli olan mentalitenin ortaya çıkarılmasıdır.
Din Psikolojisi:Dinsel inançları ve uygulamalayı psikolojik olarak inceleyen ve açıklayan bilim dalıdır.

Son düzenleme:

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Bir Klinik Psikolog olarak tanımları çok eksik ve hatalı buldum.

"Akıl hastası" nedir yahu öyle tanım mı olur ? Psikolojide hastalık diye bir şey yoktur, hastalık dediğin şey biyolojiktir ve ona da psikiyatri bakar psikologlar değil. İnsanların psikolojik rahatsızlığı olur, hastalığı değil.

Hele hele "Akıl hastası" tanımını hiç kabul etmiyorum.

Bu paylaşımın okuyana yanlış bilgilendirme yapacağı kesin.

Darqdeath

Üye
Uzun tutmamak amacıyla biraz eksik olmuş olabilir,ayrıca o tanımımı hemen düzelttim teşekkürler uyardığın için