Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon kısacası öldükten sonra ki bir hayatın olduğuna inanmak fakat bu hayatın dünyada tekrardan varoluşuna inanmaktır.
Kimilerine göre reenkarnasyon dünya'da yaptığın iyilik veya kötülüğe göre dünyaya tekrardan daha varlıklı veya daha kötü geleceğine inanmaktır.
Reenkarnasyon'da öldükten sonra ki hayati dünya hayati olarak gören, öldükten sonra tekrar başka bir kişilikte veya varlıkta dünyaya gelme olayı, ahiret inancının olmaması'dır.

Müslümanlar'da reenkarnasyon
Müslümanlarda da reenkarnasyon inancı vardır ve kur'an-ı kerimde de çok bariz belli etmese de geçer. Fakat bu ayet de dünya'da değil de, ahiret hayatında tekrar dirileceğimiz olarak geçer. Bu da müslümanlara göre hinduizm , budizm gibi dinlerin inancını boşa çıkarır. Yani böyle bir teorinin olmayacağını çürütür. '' MÜSLÜMANLARA GÖRE ''.

Allah’ın varlığını nasıl inkâr ediyorsunuz ki, sizi ölü iken O diriltti, sonra yine sizi O öldürecek, yine sizi O diriltecektir; nihayet ahirette yalnız O’na döneceksiniz. (Bakara, 28)

Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik. (Bu konuda) bizim önümüze geçilmez. (Vakıa, 60-61)

Yunus emre dermiş ki:
Ete kemiğe büründüm, Yunus olarak göründüm (…) Her dem yeni doğarız, bizden kim usanası. (Yunus Emre)
Mevlana'nın bir sözü ise:
Ben de cansız varlıkken öldüm, yetişip gelişen bitki oldum; bitkiyken öldüm, hayvan biçiminde tezahür ettim. Hayvanlıktan geçip öldüm, insan oldum; öyleyse ölmekten korkmak niye? Hiç daha kötüye dönüştüğüm, alçaldığım görüldü mü?” (Mevlana Celaleddin Rumi)

Mevlananın sözü bana da çok yakın geliyor nedense. Sanki bir döngü için de yaşar olmuşuz ve her defasında bilincimiz silinip tekrardan doğmuşuz gibi fakat insanlık; döngünün son bölümü gibi hissediyorum.

Reenkarnasyona yönelik bulduğum bilgiler ise ;
  • Reenkarne olduğu düşünülen çocuklar, herhangi bir eğitim görmeden önceki yaşamlarında sahip oldukları bilgi birikiminden ötürü -o anki koşullara göre- yabancı dil konuşabiliyor, derdini anlatabiliyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre ABD'de 4 kişiden biri reenkarnasyona inanıyor.
  • Dünya üzerinde ise çoğu Budistlerden oluşan 1.25 milyar insan, başka bir insanın ruhu ile dünyaya geri döndüğünü düşünüyor.
  • Reenkarnasyon alanında araştırma yapan bilimadamları, bugüne kadar dünya üzerinde ortalama 95 milyar insanın yaşayıp öldüğünü tahmin ediyor.
  • 6 milyar ruhun en az 10-15 kere hayata dönmüş olabileceği tahmin ediliyor.
  • Genellikle 30 yaş üstü kişiler reenkarnasyona inanıyorlar. '' Cahillikten olsa gerek ''
  • Eğitim seviyesi yükseldikçe, reenkarnasyona inanç seviyesi azalıyor.
Hollywood’un favori vakası
En ünlü reenkarnasyon hikayesi 1952 yılında ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan bir kadından geldi. Daha önce hiç ABD dışına hiç çıkmamış olan 29 yaşındaki Virginia Tighe isimli ev hanımı kadın, Morey Bernstein isimli amatör bir hipnoz uzmanı tarafından hipnotize edildi. Kadın hipnoz sırasında koyu bir İrlanda aksanıyla konuşmaya başladı ve 19’uncu yüzyılda yaşayan İrlandalı Bridey Murphy isimli bir kadın olduğunu söyledi. 1864 yılında İrlanda’nın Cork kentinde doğmuştu, Sean isimli bir adamla evlenmişti ve merdivenlerden düşerek geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetmişti. Tighe’nin Cork ile ilgili anlattığı ayrıntılar daha sonra birçok gazeteci tarafından doğrulandı ancak İrlanda’da Bridey Murphy isimli bir kadının yaşadığına dair hiçbir kanıt bulunamadı. Virginia ismiyle yeniden hayata geldiğini öne süren kadının hikayesi ülke çapında o kadar ünlendi ki olay önce kitap haline getirildi daha sonra da filmi çekildi. Avustralyalı oyunucu Nicole Kidman’ın başrolünde oynadığı 2004 yılında gösterime giren Doğum (Birth) isimli film de kocası 10 yıl önce ölen dul bir kadının eşinin Sean isimli 10 yaşındaki bir çocuğun bedeninde yeniden hayata geldiğine inanmasını anlatıyor.
Gerçekliğini ne kadar da çok bilmesek de...

Hatay ilinden birkaç örnek:
Ali Kara: Suriye’de ölüp Türkiye’de doğduğunu söylüyor. Hatay Raskiye köyü, 1972 doğumlu. Bir önceki hayatında adı Cabir Rismen. Bilal ve Rahibe’nin oğlu olarak Cennata köyünde dünyaya gelmiş. 1947-1960 yılları arasında yaşamış. Kullandığı traktör devrilince ölmüş.

Mehmet Aslan: 1987 doğumlu. Bir önceki hayatındaki annesi yeni doğan çocuğu Mehmet’i rüyasında görüyor. Arayıp buluyor ve çocuğu ailesinden istiyor. Mehmet, bir önceki hayatında Ata Eryılmaz imiş. Ata’nın anne babası Habib ve Raya Eryılmaz’ın iki çocuğu var. Ata ve Nebil. Nebil 15 günlük iken ölüyor. Ata ise üniversiteyi kazandığı yıl Asi Nehri’nde boğuluyor.
----------------------------------------------------------------------
Söz de dünyanın sonu'da gelmişti fakat halen yaşıyoruz.
Söz de yeni peygamberler de çıkmıştı fakat son peygamberi ; Hz.muhammed(s.a.v) diye biliyoruz.

----------------------------------------------------------------------

SON OLARAK İSE -
REENKARNASYONA İNANAN ÜNLÜ İSİMLER:
Salvador Dali
: Ünlü ressam, kendisinin ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu söylüyor.

Henry Ford: Önceki hayatında bir savaş sırasında hayatını kaybeden bir asker olduğunu düşünüyordu.

Nietzsche: Ünlü varoluşçu Alman filozofun reenkarnasyona inanışına sahip olduğu öne sürülüyor ancak bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Jack London: ABD’li yazar daha önce sayısız kez dünyaya geldiğini düşünüyordu. Hatta önceki yaşamdan deneyimlerin eserleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğuna inanıyordu.

Benjamin Franklin: Reenkarnasyon inancını “Ben ölümü biraz da uykuya benzetiyorum. Sabaha daha dingin uyanacağız. Ne şekilde olursa olsun bu dünyada her zaman var olacağıma inanıyorum” diye açıklamıştı.

Jack landonu görünce bir hayli şaşırmadım değil !

Bugün reenkarnasyon hakkında bilgi edindiniz beyler. Okuyan çok şey kazanır. Ortaya böyle bir konu atıldığında sessiz kalmak yerine, bülbül gibi şakır ve kendine hayran bıraktırır.
Ne demişler; Bilmemek suç değil, öğrenmemek suç. Bu yüzden okumaktan asla üşenmeyin!

Unutmadan ; Dünyada yaptığın iyilik ve kötülük ile dünyada ki bir daha ki yaşamını belirler'den kastım budur beyler...

Kaba tabirle; “ne ekersen onu biçersin” atasözünün anlamını ifade etmektedir. Karma yasasına göre; yaptığınız iyiliğe iyilikle, kötülüğe de aynı şekilde kötülükle karşılık bulursunuz. Kısacası karma öğretisine göre, ister fiziksel olsun isterse de zihinsel, her türlü eylemin'izin sonucunu sürdürülen ya da sürdürülecek olan yaşamınızda bir gün mutlaka görürsünüz.