• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Risk Almak Nedir ?

kairicyril

Üye
Katılım
20 Kasım 2018
Mesajlar
63
Şehir
Ankara
Evet sayın Alfaloji okurları ve değerli üyelerimiz. Tekrardan hepiniz hoş geldiniz. Uzun bir süredir yoğunluktan dolayı forumda vakit geçirme şansım olmadı bu yüzden yazı paylaşamadım. Sizi yeniden görmek güzel. Bugün konuşacağımız konu başlıkta da belirttiğim gibi risk almak. Çoğu yerde "Alfa erkek risk alır." veya "Erkek adamlar risk alır." ifadesiyle büyük ihtimal karşılaşmışsınızdır. Ben burada anlatılmak istenen asıl olay ne bunu anlatacağım çünkü önemli ve doğru anlaşılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

Risk Almak Nedir?
TDK sözlüğünde risk almak kavramı, riski olan bir işe girmek olarak açıklanır. Zaten bunu az çok hepimiz biliyoruz. Bize asıl lazım olan şey, risk almak için sahip olmamız gereken şeyler. Bunlar da kısaca cesaret ve öz güvendir. Yani buradan kendi kavramımızı oluşturacak olursak "Risk almak, hedeflenen veya istenilen değişim ve gelişime ulaşmak için sahip olunan cesarete ve öz güvene verilen addır." tanımını oluşturabiliriz.

Risk alacak olan kişinin cesarete ve öz güvene sahip olması gerekir. Değişim ve gelişim için risk almak zorundasınız. Risk yoksa başarı da yoktur bunu unutmayın. Risk almayan kişi belirli bir düzeyde kalır ve kendini ilerletmek yerine kendini her şartta garantiye alma yolunu seçer.

İş hayatında doğru riskleri alma ve bunda başarılı olma konusuna en güzel örnek Almanlardır. Zaten Almanların iş konusundaki disiplinini ve düzenini duymayanınız yoktur. Geçmişte bu iş konularıyla ilgili biriyle muhabbetim olmuştu. Bu muhabbeti size kısaca anlatayım. Adamlar Almanlarla iş yapacakmış ve Alman isteklerini belirtirken Türklerin iş konusundaki hatalarına değinmiş. Bunları çoğunuzun tahmin edebileceğini düşünüyorum ama adam kritik bir noktaya değinmiş ve aynen şöyle demiş "Türkler elinde 50 000 TL parası varken 100 000 TL'lik harcama yapıyor veya 100 000 TL'lik işlere giriyorlar. Biz Almanlar elimizde 150 000 TL olmadan 100 000 TL'lik bir işe asla girmeyiz. Önce elimizdeki imkanı sağlayıp kendimizi garantiye almak için risk alırız sonra ise ilerleyip büyümek için risk alırız." demiş. Bence adam çok güzel açıklama yapmış ki inanın söylediklerinde haklılık payı tartışılmaz. Bu ekonomi ve iş hayatı konusunu ayrıca tartışırız.

Kadınlar Konusunda Risk Almak
Evet beyler şimdi hepimizi yakından ilgilendiren bu konuya bir değinelim. Türkiye'de sahaya çıkan veya anlık gaza gelen gençlerimiz, kadınlar konusunda yanlış riskler alıyor. Haliyle yeni var olan öz güvenleri ve cesareti kırılabiliyor. Bazıları da hiç risk almıyor. Bunların nedenlerine değineceğiz.

İyi çocuklar risk almaz lafını hepiniz duydunuz. Bunun ilk sebebi iyi çocuğun yeterli cesarete ve öz güvene sahip olamamasından kaynaklıdır. Kadınlara yaklaşmak konusunda problemleri vardır. Diğer önemli sebebi iyi çocuğun, karşısındaki kadından hiçbir ilgi işareti alamamasından veya bir ihtimal ilgi işareti aldıysa da bunu görememesinden dolayıdır. Bazen istisna olarak risk alırlar ama karşısındaki kadın onu arkadaş olarak gördüğünden bu iyi çocuk iyice kırılır ve parçalanır.

Alfa erkek diye tabir ettiğimiz model ise, kadınların ilgi işaretlerini yakalar. Kadınların ne anlatmak istediğini iyi bilir ve bunları bildiği için risk alması gereken doğru zamanı yakalar. Tabi anlatılacak çok şey var ama konumuz risk almak olduğu için şu an bunun üzerinde inceleme yapıyoruz.

Risk alan bir erkek, risk almayan bir erkeğe göre daha çekicidir çünkü kadınlar risk alan erkeklerin yanında eğlenir ve gülerler. Macera yönünden incelediğinizde de durum aynıdır. Bununla ilgili 2 erkek modeli üzerinden örnek verelim.

1.Erkek Modeli = Risk Almayan
2.Erkek Modeli = Risk Alan


Bir kadın var ve bu kadının konuştuğu 2 erkek olsun. Kadınımız ilk erkek modeliyle lunaparka gitsin. İlk erkek modelimizin yükseklik korkusu olduğunu düşünün. Kadın gondola binmek istedi ve bu erkek modelimiz yükseklik korkusu olduğunu için buna cesaret edemeyecek veya kadına yükseklik korkusu olduğunu bir şekilde belli edecek. Sonuç olarak gondola binemeyecekler ve bu kadınla erkek yeteri kadar eğlenmemiş olacak.

Ertesi gün kadınla 2.erkek modelimiz lunaparka gitmiş olsun. Kadın gondola binmek istesin. Risk alabilen bu erkeğimiz zaten kadın bunu söylemeden kendisi gondola binelim mi diye sorar. Bu ayrı bir konu. Şimdi bu risk alabilen erkek erkeğimizin yükseklik korkusu varsa bile bu erkeğimiz o an bunu yenebilecek cesarete sahiptir. Diğer bir ihtimal de yükseklik korkusu yoktur. Sonuç olarak gondola binebilecek cesarete sahip olduğunu bir şekilde gösterdi ve kızla birlikte eğlendiler.

Haliyle kadın 2.erkek modelini daha çekici bulacaktır ve 2.erkek modelinden hoşlanmaya başlayacaktır. Anlatmak istediklerimi anladığınızı düşünüyorum.

Doğru Risk Alma Şekli
Hemen hemen anlattıklarımdan doğru riskin nasıl alınacağı hakkında aklınızda bir şeyler oluştuğunu düşünüyorum. Bazen insanlar başkalarının gazına gelip olur olmadık şeyler yapabiliyor ve risk aldığını sanmanın sonucu hastanede veya karakolda bitebiliyor. Yani risk almak ve aptallık arasındaki farkı anlamalısınız. Elinizde yeterli sermaye olmadan bir işe girmenin mantıklı olmadığını söylememe gerek yok. Önce elindeki sermayeyi arttırmaya yönelik riskler alırsın, sonra o sermayeyle yeni bir iş kurmak için risk alırsın. Kadınlar konusunda da cesaretiniz ve öz güveniniz kırılmasın. Zaman geçtikçe ve daha fazla kadınla konuştukça nasıl risk almanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Her şey küçük adımlarla ve küçük risklerle başlar. Bir korkuyu yenmenin en iyi yolu, o korkuyla yüzleşmektir ve o korkuyu yenebilecek cesareti göstermektir. Bu cesareti gösterdiğinizde öz güveniniz de artmaya başlayacak. Yükseklik korkunu yenmek istiyorsan aşama aşama yükseğe çıkman gerekir. Yerinde durduğunda hiçbir şey değişmeyecek. Unutmayın beyler her şeyin bir ilki vardır. O ilk adımı atacak cesareti gösterin. Gerisi zaten kendiliğinden gelmeye başlayacak. Sonrasında da başınızı yukarı kaldırıp cool bir gülüş yapabilirsiniz. :sneaky:

 
Son düzenleme:

Lethe

Üye
Katılım
10 Kasım 2018
Mesajlar
137
Yaş
19
Şehir
Kayseri
Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Kadınlar konusunda riske girmenin en güzel yanı riske attığın bir şeyin olmamasıdır
 
Üst