• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

RP101 | 2)Terimler-Frame Nedir?

recc

Üye
Katılım
1 Kasım 2018
Mesajlar
31
Şehir
Ankara
2. Terimler

Kırmızı Hap'ta sık rastlanan terimlere girmeden önce bir iki yanlış anlaşılmaya açıklık getirmek istiyorum. Yazının başında aklınızdaki her şeyi unutup gelmenizi söylemiştim. Şu an buna ihtiyacınız olacak.

Alfa Erkeğin Tanımı

Alfa erkek ne demektir, ilk önce bunu soralım kendimize.

Grubu domine eden, lider, otoriter, dış saldırılardan koruyabilecek potansiyele sahip olan, ...., etc. Çoğu insan bunları yada türevlerini söyleyecek.

Aslında bir şekilde doğru, bir şekilde yanlış. Bu kavramlar gerçekten doğru. Kurtlarda,fillerde, maymunlarda ve bilimum toplulukta olan bir hiyerarşi düzeni var. Alfa/beta/omega/gama/sigma gibi terimler bu şekilde hayatımıza geçiyor.

Ancak unuttuğunuz şey şu: Modern bir toplumda yaşıyoruz. Zorlu şartlar altında değiliz. Kimse açlıktan birbirini kesecek durumda değil ve modern toplumda alfa olmak, isteyeceğiniz özelliklerden birisi değildir emin olun.

Alfa dediğiniz karakter bencil ve umursamaz olmak zorunda. Bu bildiğimiz bir umursamazlık değil. Aynı zamanda empati yeteneği zayıf ve entellektüel açıdan berbat durumda. Şimdiki hapishanelerin çoğu alfa dediğiniz erkeklerle dolu. Toplumun normlarını ve hukuk kurallarını siklemeyen ancak ilkel çağda olmadığımız için yaptıklarının cezasını çeken elemanlar. İlkel çağda orman kurallarında güçlü olanlar modern toplumda kirli işlere ve toplumun alt tabakasına sıkışmış durumdalar.

Alfalık hakkında konuşanlar,paranın ve statünün alfalıkla olan karanlık çatışmacı bağlantısını es geçip mafya babalarının alfanın kralı, seri katillerin alfalığın son seviyesi olduğundan bahsetmiyor. Tamamiyle politik olarak doğru bir alfa erkek imajı çiziyorlar. Alfa erkek sanki peygamber veya halk kahramanı iyi adammış gibi.

Pozitif alfa dediğimiz karakterler tabii ki var, topluma fayda sağlayan kişiler ama onlarında aşağı düşmesi uzun sürmüyor çünkü çoğu Alfa'nın karakteristik özellikleri karanlıktır.

Alfa erkek dediğiniz terim modern zamanda yaşamasaydık normal karşılanabilirdi ancak survival bir hayat sürmüyoruz. Kimse her sabah ormanda avlanmıyor, kimse bir kabilenin başında onları dış saldırılardan korumak için beklemiyor.

Böyle düşünmeniz çok normal çünkü etrafta erkeğe umut satan pazarlama bu şekilde işliyor. Kadın tavlama kitabı yazarları alfa erkeği bu şekilde lanse ediyor, bunu okuyan çukurdaki kardeşimiz ise kendisine bir ışık görüyor. Erkek egosu ve gururu zaten alfa erkek kelimesini ve o statüyü seviyor.

Ancak yanlış biliyorsunuz. Stalin, Cengiz Han, Hitler, Ted Bundy, Charles Manson, ...., bunlar olmak, benzemek isteyeceğiniz karakterler değil.

Anlayacağınız alfanın karanlık yanı ve çatışmacı yönü sıkıntılı. Zaten ezilenleri daha da ezmek üzerine tavsiyeler vermek alt gruptan yukarıya saldırılara neden oluyor. Fakirlerden sürekli suçluların çıkması gibi alt gruptanda sürekli saldırılar olacaktır.

İnsanları alfa/beta/gama tarzında sınıflandırmak teoride yardımcı olsa da sosyal hayata geldiğinde sıçıp batırıyor işleri.

Ayrıca beta erkek statüsü aşağılayıcı olduğundan erkek egosu bunu kabul etmiyor. Erkeklerin çoğunun teoride beta olmasına rağmen gerçekte tam beta bulmak zor oluyor. Anca çok çekingen erkekleri beta sayıyoruz ama onlarda şu zaman da zekalarıyla başarılar elde ediyorlar. Bill Gates, Mark, Steve Jobs tarzı adamlar milyoner oluyorlar sosyal olarak beta olmalarına rağmen. İşler alfa ve beta da karışıyor.

Bu yüzden hiçbir yazımda alfa/beta genellemesi yapmıyorum. Sizinde mantıklı davranıp at gözlüklerinizi çıkarmanızı istiyorum.

Blue Pill( Mavi Hap) : Erkeğin kendine karşı konumlanmış sistemde gerçeklerin farkında varamaması, yanlış telkinlerle ilişkilerde kadınlardan gerek maddi, gerek manevi anlamda zarar görmesi fakat hala yanlış yapmaya devam etmesi hali.

Cock Carousel: Feminizmin özgür kadın yemlemesiyle 30’lu yaşlara kadar serseri, tekinsiz tiplerle birlikte olmuş, hoyratça gençliğini harcadıktan sonra biyolojik saat dolmadan çocuk sahibi olmak için kendine bir gerzek beta arayan ucube kadın tipi.

Cringe: İnsanın kendisini herhangi bir eylem ya da durum karşısında başkasının yerine koyduğunda utanması, yerin dibine girmesi.

Cum Bucket: Çift haneli partner sayısına ulaşmış, sekste bir hayat kadını kadar tecrübesi olan, en sapkın ve uç fantezileri bile deneyimlemiş, ucube kadınlara verilen isim.

Dark Triad( Karanlık Üçlü) :Psikopati, narsizm ve makyavelizmi kapsayan karanlık kişilik üçlemesi.

Game( Oyun) : Flört etme, kadınları ikna edip kalbini kazanma, tavlama eylemi.

Oneitis: Doğuştan herkesin bir ruh ikizinin olduğuna, erkeğin ya da kadının günün birinde ona sahip olacağına ve sonsuza kadar mutlu, mesut yaşayacağına inanma ve buna dair yanlış, saçma inançlar bütünü.

Pair Bounding: İnsan yavrusunun gelişiminin diğer memelilere nazaran daha uzun bir süre gerektirmesi sebebiyle anne- baba arasında kurulması önemli olan evrimsel bağ, aile kavramının ortaya çıkma sebebi.

Pua: Açılımı pick up artist olan, kadınları etkileme ve ikna etme becerisi yüksek olan kişiler.

Red Pill( Kırmızı hap) : 90’ların ortalarında bir grup erkeğin manosphere adı verilen ve ilişkiler ile kişisel gelişimin tartışıldığı forumlardan hareketle büyüyen ve günümüzde hala büyümeye devam eden, erkek hakları, oyun, kişisel gelişim ve ilişki dinamikleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan erkek hareketi.

Shaming Tactics: Özellikle feministlerin sıkça başvurduğu, karşıt düşünceye sahip birini düşüncesinden dolayı ya da herhangi bir özelliğinden dolayı utandırarak argümanını çürütme safsatası.

Soy Boy: Testestoron seviyesi yerlerde gezen, feminizm tarafından beyni yıkanmış efemine erkek tipi, meriç.

Unplugged : Red Pill gerçeklerinin farkına varmaya başlama. Unplugged denmesinin sebebi, Matrix filminde hayali dünyadan kopup gerçek dünyaya geçmek için kişilerin bağlandığı makinenin fişinin çekilmesi.

White Knight(Meriç Erkek): Kadınları elde etme konusunda erkeklerle doğal yoldan rekabet edemeyen, bu yüzden de kadınların her dediklerini onaylayarak, hemcinslerini itibarsızlaştırarak, feminizmi benimseyip çok düşünceli, iyi ve zararsız bir erkek olduğunu kadınlara ima ederek ya da doğrudan söyleyerek kadınların gözünde itibar kazanmayı amaçlayan sinsi, korkak, kadın avcısı tipler.

4. Frame Nedir

Frame dediğimiz kavramın türkçe karşılığı çerçeve demek. Tamamiyle ingilizce döndüğü için bu makaralar, bizde ingilizce kullanıyoruz.

Pekala nedir bu çerçeve?

Çerçeve dediğimiz şey senin bakış açın. Herhangi bir konuya, herhangi bir tartışmaya, dünyaya, kadınlara, ilişkilere, kısacası her şeye. Senin sınırların, çizgilerin, benliğin, düşüncelerin, kuralların, prensiplerinin hepsi senin çerçeveni oluşturur. Çerçeven senin gerçekliğindir.

a.Çerçeve Kontrolü Nedir?

Her ilişkide iki tane çerçeve vardır. Karşınızdaki insanın ve sizin çerçeveniz. Bunları ortak kullanıp üçüncü bir çerçeve oluşturamazsınız. Bir kadınla konuştuğunuzda ya siz kadının frame'indesiniz ya da o sizin frame'inizde. Bu ne demek, açıklayayım.

Örnek olarak arkadaşlarınızla halısaha maçınız var. Ancak size bir telefon geliyor;

Kadın: Merhaba X, bu akşam boşum dışarıda bir şeyler yapmak ister misin?
Erkek: Olur, yarım saate geliyorum.

Burada erkek önceliklerini anlık bir olay yüzünden değiştirerek kadının çerçevesine giriyor. Olması gereken;

Kadın: Merhaba X, bu akşam boşum dışarıda bir şeyler yapmak ister misin?
Erkek: Arkadaşlarımla halısaha maçım var, maç bitiminde görüşebiliriz.

Burada erkek önceliğini değiştirmeyerek kadını kendi çerçevesinde tuttu.

Bu sebepten ötürü öncelikleriniz çok önemlidir. Bu kadın değil herhangi bir örnekte olabilirdi. Akşam spora gideceksiniz ve telefon çalıyor;

Arkadaş: Kanka bizimkilerle beraber bir şeyler içmeye gideceğiz, muhabbet ederiz seni de bekliyorum.
Erkek: Tamamdır kanka bir saate oradayım.


Tekrardan gördüğünüz üzere kendi hayatına saygı duymayan ve önceliklerini hiçe sayan bir insanın yapacağını yaptı. Doğru örnek nasıl olmalı;

Arkadaş: Kanka bizimkilerle beraber bir şeyler içmeye gideceğiz, muhabbet ederiz seni de bekliyorum.
Erkek: Kardeşim spora gitmem gerekiyor, başka zaman size katılırım.

Önceliklerinizi belirlemeniz ve önem sırası koymanız gerekiyor. Hayatın her alanında bu şekilde. Birisi sizin sınırlarınızı bir adım aşarsa gerektiği şekilde davranmanız gerekiyor. Bu karşı tarafı üzebilir diye düşünebilirsiniz ancak bu mantıklı ve kendisine değer veren bir erkeğin yapması gereken durumlardan birisidir.

Tüm ilişkileriniz sizin çerçeveniz üzerinden olmayacak tabii ki, sosyal dinamiklerde iki çerçeve üzerinde gidip geleceksiniz. Ancak dengeyi tutturmanız gerekiyor. Bir arkadaşınız sizin önerdiğiniz yer yerine kendi önerdiği yere gitmek istiyorsa pekala bunu yapabilirsiniz. Ancak bunu dengede tutmanız gerekmekte.

Tekrardan söylüyorum bu dinamikleri teori ile gerçekleştiremezsiniz, çünkü günlük hayatta binlerce konuşmanın içine girip çıkıyoruz. Her konuşmada kimin çerçevesindeyim ben diye düşünmek yerine,hayatınızda gerçekten seveceğiniz ve önemli öncelikleriniz olsun. Geri kalanını beyniniz sizin için gerçekleştirsin.

Not: Ödev sistemiyle ilgili bir iki soru aldım. Hiç kimse ödev yapmak zorunda değil, normal hayatta da karşıyımdır ancak bu ödevleri yaptığınız takdirde derslerin sonunda kendi benliğinizi daha iyi anlayacak ve net bir bakış açısı kazanmış olacaksınız. Pua görevleri vermeyeceğim, tüm ödevler kendinizi tanımada, nasıl bir hayat yaşamak istediğinize yardımcı olacak ödevler. Belki ileri zamanlarda bir ödül sistemi bile koyabiliriz. Aklımda bir şeyler var.

Ödeviniz: Bana hayatınızda önemli olduğunu düşündüğünüz 3 önceliğinizi sebepleriyle birlikte yazmanızı istiyorum.

Örnek:
"Hayattaki ilk önceliğim ODTÜ Fizik Mühendisliğini kazanmak çünkü hedeflerim büyük. Yüksek lisansımı bu alanda yapmak ve fizik alanında insanlığın yararına teoremler üretmek istiyorum." tarzında 3 öncelik istiyorum sizden. Lütfen kendinize karşı dürüst olup ayrıntılarıyla yazın. Özel mesaj olarak atabilirsiniz yada yoruma bırakabilirsiniz, hepsini okuyor olacağım.

Sonraki dersimiz, Tomassi'nin Demir Kanunları olacak. Zamanı buraya update ederim. Sorularınızı bana sormaktan çekinmeyin, iyi geceler.

Part 3: RP101 | 3)Hipergami-Pareto Teoremi
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

TeamStar

Üye
Katılım
7 Ağustos 2018
Mesajlar
428
Şehir
Kayseri
Tebrikler bu gun okudugum bana en faydali olan yaziydi. Boyle devam.
1- Rahat, lider, heyecanli, hep sporun oldugu bir hayatim olucak.
2- iyi bi universte kazanip hayatimi refah seviyesi yuksek kisimlarda geciricem
3- Bos yasamiycam. Ogrenicem gelisicem. Insanlara dokunucam. ( bilgilerimle) tavsiyeler vericem saygi ve sevgi duyulan.bir lider durumunda olucam.
 

recc

Üye
Katılım
1 Kasım 2018
Mesajlar
31
Şehir
Ankara
Tebrikler bu gun okudugum bana en faydali olan yaziydi. Boyle devam.
1- Rahat, lider, heyecanli, hep sporun oldugu bir hayatim olucak.
2- iyi bi universte kazanip hayatimi refah seviyesi yuksek kisimlarda geciricem
3- Bos yasamiycam. Ogrenicem gelisicem. Insanlara dokunucam. ( bilgilerimle) tavsiyeler vericem saygi ve sevgi duyulan.bir lider durumunda olucam.
Çok iyi ancak biraz daha detay istiyorum senden. Neden boş yaşamak istemiyorsun, hiçbir şey yapmamak hali hazırda daha kolayken neden zahmetli yolu seçiyorsun, öğrenmek istediğim bu.
 

TeamStar

Üye
Katılım
7 Ağustos 2018
Mesajlar
428
Şehir
Kayseri
Çok iyi ancak biraz daha detay istiyorum senden. Neden boş yaşamak istemiyorsun, hiçbir şey yapmamak hali hazırda daha kolayken neden zahmetli yolu seçiyorsun, öğrenmek istediğim bu.
Hali hazirda kolay yasamak istesem burdaki bu forumda yaziyo yazilanlari okuyo cevap veriyo olmazdim. Malak gibi ya ask acisi ceker. Ya uyur yada tv filan izlerdim. Bence hayat bu kadar basit seyler icin var edilmedi. Biz tmm canliyiz buyu gelis cogal ve ol. Bizim ilkemizde bu var ama . Felsefecinin dedigi gibi. Insan dusunen bir hauvandir. Hayvanlardan farkimiz dusunmeksee neden dusunme huyumuzu bilgimizi kendimizi gelistirmek varken neden hayvan kisimlarimizi daha cok kullaniyoruz yada neden sadece hayvanligimizi kabullenip yasayip sikisip olmuyoruz.
Mesela. Gunesin isigi dunyaya 8 dk sonra geliyo. Ben gunesin dibinde durdugumu farzedersem ve gunes sondugu zaman ben 1 dakika sonra karanligi gorurken dunya 7 dk sonra gorucek. Bu neyin kanitidir biliomusun? Isigin zamanda olan etkisi yani uzayda zamanin daha cabuk aktigidir yadaa dunyada uzaya gore zamanin daha yavas ilerlesigidir. Bunu bilmemm biseyi deistirir mi hayirr. Ama bilmeyip boss islerle ugrasmamda dahaa disi doldurur bir sebep. Velhasil kelam.
Allah dog yasa cogal ol. Diye yaratsaydi bizleri beynimizi bu kadar gelismis yapmazdi. Her duruna her seye farkli tepki verenn birbirinin beynine dusuncelerine benzemeyen kat trilyonlarca insan beynini yaratmazdi.
 
Katılım
15 Temmuz 2018
Mesajlar
61
Yaş
18
Şehir
İstanbul
1. Önceliğim Boğaziçi psikoloji kazanmak hedefimi yüksek tutuyorum olmazsa Bilgi Uni burslu psikoloji seçeceğim

2. Önceliğim ise sosyal ilişkilerde muazzam gelişmek buna baya ihtiyacım var

3. Önceliğim en az iki spor alanında iyi olmak iyi bir vücut ve sağlam kafa için
 

recc

Üye
Katılım
1 Kasım 2018
Mesajlar
31
Şehir
Ankara
1. Önceliğim Boğaziçi psikoloji kazanmak hedefimi yüksek tutuyorum olmazsa Bilgi Uni burslu psikoloji seçeceğim

2. Önceliğim ise sosyal ilişkilerde muazzam gelişmek buna baya ihtiyacım var

3. Önceliğim en az iki spor alanında iyi olmak iyi bir vücut ve sağlam kafa için
Güzel, psikolojiyle neden ilgileniyorsun? Neyi cazip geliyor diğer alanlara göre?
 

TheRipper

Fahri Üye
Katılım
25 Mayıs 2018
Mesajlar
561
Şehir
İstanbul
Forumdaki herkesle ayrı ayrı ilgilenmen çok hoş doğrusu bir ağır abi gibi davranıyorsun :) ödevimi özelden atıyorum dostum
 

Beyaz Sert

Üye
Katılım
16 Kasım 2018
Mesajlar
47
Yaş
19
Şehir
Ankara
Özellikle alfa erkeğin tanımı kısmı cidden iyiydi, ne gerçek üstü hayaller vadediyor ne de bu karakterleri görmezden geliyor. Bu konuda şimdiye dek gördüğüm gerçeğe en yakın yazı sanırım bu.

Ödevi özel mesajdan yollayacağım.
 
Katılım
4 Nisan 2018
Mesajlar
17
Yaş
22
Şehir
İstanbul
Üstad güncel bir şekilde kırmızı hap sentezlenmiş yazının içine. Muhteşem bir detaysın. Devamını bekliyorum.
 

-Why-

Üye
Katılım
12 Kasım 2018
Mesajlar
354
Yaş
20
Şehir
İstanbul
1-) Lisem fen lisesinin bir altı görülüyor yani cidden iyi zorlayıcı lise. Amacım sınavlarda elimden geleni yapmak ve liseyi bitirmek. Ardından üni okurum 2500 üstü maaşlar iyi bir meslek benim gözümde.

2-) Dinler konusunda ustalaşmak, youtubeden ilahiyatçı,ateist tartışmalar (1-2-3 saat sürüyor bir tartışma) izlerim. Kuran merkezli insan vs hadis+kuranı benimseyen insan yani caner taslaman vs ebu sifil gibi tartışmalar izledim. Dini eleştirenden tutun destekleyene kitaplar okuyorum. (Turan dursun din bu 1, Akıl çağı thomas paine, edip yüksel kuran çevirisi) Her insanın düşüncesine bakarım. Mesela tüm hadislerin inkarı ama kuranı inkar etmeyen edip yüksel gibi. Atatürkü tanrı zanneden bir insanı bile dinledim ciddi ciddi inanıyor. Etrafımdaki ateistlere pas atarım muhabbet ederiz. Müslümanlara atmak isterdim ama kafamın kesilmesini istemiyorum :) Bu arada incil aldım bedavaya siz de isterseniz link atarım adres vermek gerekiyo kargo ücreti bile yok.

3-) toplumda saygı görmek sevilmek ve kendimi zorlayıp gelişmek. Spor yapacağım, kitaplara tam gaz devam, bir erkek bana laf attığında sakin kalıp daha iyi laf sokacağım. Bazı kişilerle ilişkimi keseceğim, hayatımı berbat eden "dostlar" bunlar. Kızlarla göz teması kurmaya başladım ufak konuşmalarımız var afiyet olsun vs. Ama bu süper yemin ediyorum eskiden görseydiniz beni. Farkettim ki... Ben geliştim eskiye göre! Ama dahada istiyorum dahada muhabbet dahada özgüven bu hayat oyun gibi zorluyor seni rekabetçi ol emek ver yoksa sana zırh yok kılıç yok görev yap diyor.

Not: ödevi bilerek bu konuya attım herkes görsün :)
 
Üst