• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Saç Dökülmesi (önemli konu)

Defkhan

Üye
Katılım
29 Nisan 2018
Mesajlar
58
Yaş
21
Şehir
Ankara
Selam beyler benim kesin olarak bu konuyu aşmam uzun süremi aldı. 3 yıl boyunca bu takıntı haline gelmiş mevzuyu kesin olarak çözdüğüme inanıyorum.Uyguladığım şeyler:
1) Evet beyler , bu mevzunun kilit noktası : TAKMAMAK.
Saçınızı mesela tarıyorsunuz ve dökülüp dökülmemiş mi diye tarağa baktınız. Paat. Kaybettiniz.1 tel dökülmüşse o 5 tel saç daha gitti demek. Neden ? çünkü önem verdiniz ve bilinç altınıza saçlarım dökülüyo mesajı gitti ve bu mesaja dönüt olarak saçımı kaybetmemeliyim ona ihtiyacım var ona muhtacım yanıtını beyniniz size istemeseniz de verdi. Sonuç olarak size yol+su+elektrik olarak döndü. Böylece strese soktunuz kendinizi. Stresinizin sonucu olarak bi kaç tel daha saç gördün sonra hop bi kaç tel daha ,daha,daha. Anlıyor musunuz beyler ne dediğimi ? Yani yapmanız gereken en önemli şey bunu TAKMAMANIZ.
Takmama Sanatı Bu kardeşimizin başlığını da okuyun güzel yazmış.
Neyse konuya dönelim.
2)UYKU.Kesinlikle uyku.Evet beyler Gece 3-4te yatıp gündüz 11-12 de kalktığım zamanlarda inanılmaz derecede yorgun ve enerjisiz oluyorum eminim herkes öyle oluyor. Böyle günlerde uyandığımda kafamın yandığını hissediyorum. Duşa girdiğimde gerçekten fena halde buluyorum vaziyeti. Başta dediğim gibi takmıyorum. Ama bu demek değil ki göz göre göre kaybediyim. Bakın beyler hayat bu ince çizgide saklıdır. BİŞEYLERİ TAKMAMAK VE ONU BİLEREK ELDEN ÇIKARMAK FARKLİ ŞEYLERDİR.
Evet ikinci önemli konu bu yani UYKU. En geç 23.00 da uyumak gerekiyor. Her açıdan sağlam bi vücut için. 6-7 saatlik bir uyku ideal.
Mevzunun 3. önemli noktası ise beslenme.
3)BESLENME:Bunu uzun uzadıya yazmıcam ne olduğunu biliyoruz.İyi besleniceksin işte.Ha bi tavsiye.Çay kahve içmeyin. Evet hiç. Biliyorum hiç biraz fazla olur ama minimum tüketmek iyidir.
4)ŞAMPUANLARDAN UZAK DURMAK.Evet şampuan kullanmıcaksınız saçlarınız bok gibi koksada taş gibi sert olsa da kullanmıcaksınız.Bakın bu şampuanları kullandığınız kafa derinizi sikiyorsunuz kimyasallarla . Sonuç:Hüsran.Kullanmayın işte abicim.
Benim kullandığım tek ürün bu sabun. Kafa derisini acayip temizliyor.Saçı biraz sertleştiriyor.Ama kimin umrunda ki zaten erkek adamın saçı da taş gibi olmalı. O kadar abartılcak düzeyde değil. Yine güzel şekil alıyor. Özellikle yumuşak , ince telli saçı olan dostlarıma tavsiye ediyorum. Sert saçı olanlar da kesinlikle kullansın. Saçınızı tarakla şekillendirirsiniz zaten. Sıkıntı yok.Evet mal bu:
dalan sabun - Google'da Ara:
Mükemmel şekilde ot kokuyor. Çok ferah ve doğal.Kullanın işte amk. Neyse hadi eyv.
 

hood

Üye
Katılım
16 Nisan 2018
Mesajlar
102
Şehir
Düzce
kanka çinko, biotin bu konuda çok önemli ama en en önemlisi kesinlikle stres bundan 2 yıl önce epey şeyler yaşadım, geçirdim sağlık sorunları, ameliyat, iş sıkıntıları, dava üst üste geldi sabah kalktıgımda yastıgımda 10-20 tel saç görüyordum o dönem şu an 1 tane yok.
 

Mr.Robot

Üye
Katılım
21 Nisan 2018
Mesajlar
199
Yaş
20
Şehir
Ankara
Hocam yanlış bilgi vermeyelim şampuan saça zarar vermez
 

Jim

Üye
Katılım
22 Nisan 2018
Mesajlar
301
Yaş
23
Şehir
Samsun
Hocam yanlış bilgi vermeyelim şampuan saça zarar vermez
Şampuana göre değişir. uyduruk olanlar mahveder saçı. Benim tavsiyem -dermatoloji hocam tavsiye etti- saç dökülmeleri için ketokonazol içeren şampuanlar. Ketoral ve nizoral'e bakabilirsiniz.
 

Carpe Diem

Üye
Katılım
25 Nisan 2018
Mesajlar
210
Şehir
Bursa
Şampuanın sadece saça değil vücuda da zararlı olduğunu okumuştum.


SLS ve TÜREVLERİ

SLS ( Sodium Lauret Sulfate)

SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate)

ALS ( Ammonium Laureth Sulfate)

MLS ( Magnesium Laureth Sulfate)

Bu hammaddeler

Derinin zarar görmesine yol açar

Kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verir

Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar

Çocuklarda göz gelişimini engeller


Sülfat bazlı hammaddeler üretim kolaylıkları ve ucuzlukları sebebiyle kozmetik sektörü başta olmak üzere endüstriyel temizlik maddelerinde de bulunur, yani sadece şampuan ve diş macunlarında değil bulaşık deterjanı, sıvı el sabunu, oto şampuanı v.b. üretiminde kulanılır. Bu hammaddeler sadece insanlara değil, suda düşük oranda çözündükleri için, atık sularla birlikte, nehirleri, gölleri ve denizleri kirletmekte, doğaya büyük zarar vermektedir.COCAMİDE MEA, COCAMİDE DEA, COCAMİDE TEA

Şampuanlarda köpüğün çok ve kalıcı olmasını sağlayan bu maddeler, trietanolamin (TEA), dietanolamin (DEA), monoetanolamin (MEA) özellikle SLS ve diğer sülfatlı hammaddelerle birleşince, vücuda teması halinde dahi zarar verebilecek olan nitrozoaminleri oluştururlar. Bu maddelerin laboratuvar hayvanlarında yapılan incelemelerde beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiştir.PARABEN

Kamuoyunun yakından tanıdığı bir koruyucu hammadde olan paraben, kozmetiklerin raf ömrünü artırmak için kullanılır. En son Fransız hükümeti tarafından yasaklanmıştır. Paraben insanlarda. Endokrin (hormon) bozulmasına neden olur, parabenler östrojen hareketini taklit edebilir ve üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.DMDM HYDANTOİN ve FORMALDEHİTLER

DMDM hydantoin kozmetik koruyucusu olarak kullanılır kanserojen olarak kabul edilen formaldehiti açığa çıkarır. Formaldehitlerin kullanımı 2012 yılından itibaren kimya sektöründe tamamen yasaklanacaktır.BENZOİK ASİT ve SODYUM BENZOAT

Bir gıda koruyucusudur, maalesef hazır gıdaların çoğunda bulunmaktadır. Son dönem kozmetiklerde de kullanımı artmıştır. İngiltere Sheffield Üniversitesinin maya hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada, sodyum benzoat (e211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin "güç istasyonu" olarak tanımlanan mitokondride dna hasarına yol açtığı tespit edildi. En son Coca Cola firması bu maddeyi kullandığı için özür dileyerek kullanımına son vermiştir.PROPYLENE GLYCOL

Petrol kökenli bir hammaddedir, başta şampuanlar ve parfümler olmak üzere sık kullanım alanı vardır. Sinir sitemine ve bazı hassas organlara zarar verdiği bilinmektedir.DİMETHİCONE (SİLİKON)

Kozmetik sektöründe yoğun kullanılan bu hammadde şampuanlarda saçı yumuşatma ve parlaklık verme amacıyla kullanılır. Ancak uzun vadede saçları zayıflattığı ve döktüğü bilinmektedir.


NaCl (SODYUM CLORİDE-TUZ) Bildiğimiz sofra tuzu, şampuanların neredeyse vazgeçilmezidir. şampuanlar tuzla ucuz ve kolay üretilirler dolyısıyla üreticiler tuz kullanır. denize girdiğimizde saçlarımızın tuzdan mahvolduğunu söyleriz ama şampuanlarla her seferinde kafamıza tuz banyosu yaptırırız.

bu maddelerin çoğu, sülfatsız tuzsuz şampuanlarda bulunmaz...
 

Altair

Üye
Katılım
25 Mayıs 2018
Mesajlar
154
Şehir
Nevşehir
stresten dolayı saç dökülemsi olur bende de siivilce problemi oldu dökülme oldu..Dökülmeyi sağlayan DHT hormonu ve bu hormonu dizginleyen ana madde Çörekotu yağı..hem için hem sürün dökülen yerlere
 
Üst