• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Satranç Ve Yararları

Katılım
8 Mayıs 2019
Mesajlar
49
Yaş
19
Şehir
İstanbul
Merhabalar . Ben birkaç sene öncesine kadar okul takımında satranç yarışmalarına katılan birisiydim ve ciddi anlamda beni geliştirdi .
Aslında herkesin oynaması gereken bir oyundur satranç . Çünkü sizin zekanıza ve yaşamınızı geliştirecek birçok yeteneği ve gelişimi size hızlıca sağlar . Örnek vermek gerekirse :

- Planlı hareket etmenin önemini size kavratır
- Süratli ve mantıklı düşünerek olayları daha geniş bir perspektiften görmenizi sağlar
- Mücadeleci ruhu bize kazandırır
- Bizi yıldıracak olumsuz durumlara karşı strateji geliştirip bu durumların üstesinden gelebilmemizi sağlar
- Düşünce sistemlerini sorgulamayı , bilgilere şüpheli yaklaşımı bize kazandırarak ezberci zihinden arındırırız .

Not : Eğer isterseniz satrancın nasıl oynanacağını , kurallarını , açılışlarını , taktiklerini ayrı yazılarda yazabilirim .
 

Mert1532

Üye
Katılım
9 Temmuz 2018
Mesajlar
27
Yaş
20
Şehir
Burdur
Nasıl oynanacağı, taktikler açılışlar vs. bu kısmı isteyen herkes kendi araştırması ile öğrenebilir zaten gerek yok bence.

Lise dönemimden beri aktif olarak satranç turnuvalarına katılıyorum üniversite sınavına hazırlandığım sıra ara verdim ancak önümüzdeki aylarda devam edeceğim.
Satrancın en çok faydasını gördüğüm iki yönü pratik düşünebilme ve heyecan kontrolü. Özellikle ikincisinin önemini daha fazla hissediyorum diyebilirim turnuva maçlarında sakin kalmaya ve heyecanı yönetmeye alışkın olduğum için üniversite sınavına rahat bir şekilde girip normalde çözdüğüm denemelerden daha fazla net yapmıştım.

Online olarak oynamak isteyen olursa Özel mesajdan lichess kullanıcı adınızı gönderebilirsiniz. Ayrıca forum üyeleri isterse internetten basit bir online turnuva bile kurabiliriz.
 

lastrat

Üye
Katılım
10 Haziran 2019
Mesajlar
15
Yaş
21
Şehir
Bursa
Müthiş bir oyundur. Uzun zamandır girmiyorum, hatta dürüst olmak gerekirse açılışları hiç doğru düzgün öğrenemedim ama bu haliyle bile çok keyifli ve eğitici. Basit bir açılış-taş geliştirme-taktik kılavuzu işe yarayabilir; zira internetteki bilgilerin bir keşmekeş içinde kaldığını düşünüyorum.
 

SigmaMale

Üye
Katılım
29 Aralık 2018
Mesajlar
23
Yaş
20
Şehir
Ankara
Tabiki geliştirebilirsin, online olarak oynayabileceğin siteler ve çalışabileceğin kitaplar var. Üniversitelerin veya özel satranc kulüplerine gidip çevreni de geliştirebilirsin. Bir taşla iki kuş yani.
 
Üst