Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Seçim değerlendirmesi

Godless Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Selam beyler.
Birçok gazeteci, köşe yazarı ve siyasi araştırmacıların analizlerini takip ediyorum şu sıralar.
Bu seçim 16 yıldır olan diğer seçimlerden oldukça farklı ve kıyasıya geçecek.

Öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'ın oldukça zeki bir siyasetçi olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz diye düşünüyorum.
Ayrıca ülkenin %65'inin sağcı, %35'inin solcu kitle olduğunu bildiğinizi farz ediyorum.

Muhalefetin birlikte ittifak kurarak ortak çatı adayı çıkartacağı söylemleri vardı. Hatta çıkartabilirlerdi de. Lakin Meral Akşener başından beri Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirttiği için adaylığını koyacağını belirtti. Bu nedenle Abdullah Gül kendi aranızda anlaşmadan bu teklifi kabul edemem dedi. Doğru da yaptığını düşünüyorum. Çünkü kabul etseydi yine bir Ekmeleddin İhsanoğlu vakası yaşanacaktı.

Ekmeleddin Bey aday gösterildiğinde %26 seçmen sandığa gitmedi. Bu sandığa gitmeyen seçmenin %78'i CHP'liydi. Yani bu sefer Abdullah Gül aday olsaydı aynı şey yaşanma ihtimali çok yüksekti. CHP'liler oy vermeyebilirdi.

Ortak çatı adayı çıkacağı söylemleri olduğu zaman Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'nı kışkırttı. Hatta bunu göz göre göre yaptı. Aday olmaya korkuyorsun beni nasıl iktidardan düşüreceksin dedi. Bunu bilerek yaptı. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu aday olsa Recep Tayyip Erdoğan'ın yenmesi kesindi. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine rakip olarak istediği ilk kişi Kılıçdaroğlu'ydu. Lakin bu sefer Kılıçdaroğlu zekice bir hamle yaptı ve kendisi aday olmak yerine Muharrem İnce'yi aday gösterdi.

Muharrem İnce'yi aday göstererek bir taşta 2 kuş vurmuş oldu aslında. Hem Erdoğan'a istediğini vermedi ve korkmasına sebep oldu hem de muhalefet koltuğunda kendisine rakip olabilecek kişiyi yani Muharrem İnce'yi ortadan kaldırdı. Ortadan kaldırdı diyorum çünkü seçimi kazanamayacağını biliyordu. Cumhurbaşkanı adayı olduğu takdirde milletvekilliği gidiyor çünkü. Böylelikle Kılıçdaroğlu bir dönem daha koltuğunu garanti altına alıp maaşını almaya devam edecek.

Şu günlerde AKP seçmeni ile CHP seçmeni arasında zerre kadar fark göremiyorum. CHP'liler AKP'lilere çomar diyor AKP'liler CHP'lilere laf atıyor. Bildiğin it dalaşı oluyor. Sözde aydın olduğunu iddia eden CHP seçmeni aslında karanlığa doğru ilerliyor. AKP seçmeni hakkında yorum yapamayacağım zira nasıl bir seçmen olduğunu biliyorsunuz. Bu 2 seçmenin ortak özelliği kendilerini başka görüşlere tamamen kapatmış olmaları. Bir tek benim bildiğim doğru diğerleri yanlış. Bir tek benim adayım haklı konuşuyor diğerleri haksız konuşuyor. AKP'ye oy vermeyen salak veya CHP'ye oy vermeyen salak gözüyle bakıyorlar. Neyse didişin bakalım siz. Bizde konumuza dönelim.

Kılıçdaroğlu, İnce'yi ortadan kaldırmak istedi diyorum. Gerçekten de öyle. Bakın tekrar söylüyorum bu milletin %65'i sağcı %35'i solcudur. Bana kalsa ötekileştirmem insanları ne sağcıyım ne solcuyum hangi konuda kim haklıysa onu destekliyorum. %65'i sağcı olan bir ülkede lider olabilmek istiyorsanız sağ görüşlü birini aday göstermelisiniz. Ya da her ikisinden de oy alabilme potansiyeli olan birini aday göstermelisiniz.

Doğu Perinçek ve Selehattin Demirtaş'ın hiç şansı yok. Temel Karamollaoğlu gibi bir aday var. Gerçekten konuşmalarını dinlerseniz ne kadar mantıklı konuştuğunu anlarsınız. İnanın bana bir ihtimal olsa kazanacağını bilsem Temel Karamollaoğlu'na veririm oyumu. Lakin o potansiyeli yok. Aslında Cumhurbaşkanı olsa yapabilecek birisi ama desteği yok. Bu saatten sonra da olma şansı yok.

Geriye 3 isim kalıyor. Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Meral Akşener.

Bakın Recep Tayyip Erdoğan zeki bir adam. Bu nedenle kışkırttı Kılıçdaroğlu'nu. Kılıçdaroğlu'nu rakip olarak görmüyor aslında kendisine. Onu fazlasıyla kolay lokma olarak görüyor. Lakin önemsiyormuş güçlü bir rakipmiş gibi göstererek onu gaza getiriyor. Gaza gelince de delalete kapılıyor Kılıçdaroğlu. Bu sefer zekice davrandı ve takdir ettim doğrusu. En azından kendisini sağlama aldı.

Bu sefer Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile uğraşmayı bırakıp Muharrem İnce'ye yöneldi. Çünkü aynı partidendi ve Kılıçdaroğlu'ndan sonra kendisine yarar sağlayacak kişi İnce'ydi. Yarar sağlayacak diyorum çünkü CHP veya soldan herhangi bir partiden aday çıkması Erdoğan'ın işine gelir. Zaten %65'lik bir kitlesi var ve buna güveniyor. Yani sol taraftan biri aday olduğu takdirde sağcılar ben solcuya oy vermem diyerek Erdoğan'ı istemeseler bile oy verecekler. Böyle diyorum çünkü bunun örneğini bolca gördük geçtiğimiz yıllarda. Erdoğan'ı korkutan şey güçlü bir solcu aday yerine sağdan bir aday çıkmasıdır.

Yani en güçlü solcu bile gelse alabileceği oy bellidir. Tabi bu taş çatlasın %10 fark göstersin. Yani %35 olmasın da %45 olsun. Her halükarda kaybedeceği kesin. Bakın ben ön yargılı bir insan değilim. Bu kanaate farklı farklı kişileri okuyarak ve analiz ederek vardım. Tabi geçmişi de göz önünde bulundurdum. Geçmiş geçmişte kaldı demeyin. Köklü bir reform olmadığı sürece bu da yaklaşık 10 yıl sürer, 10 yıl daha bu milletin düşünce yapısı değişmez. Hele hele seçime kadar hiç değişmez. Yani bu millet seçime kadar aynı kalacak. Ki medyanın İnce ve Erdoğan atışmalarını gösterip Akşener mitinglerini göstermemesi Erdoğan'ın uyguladığı stratejiyi çok net ortaya koyuyor. Yani Erdoğan şu an İnce'ye oynuyor.

Şimdi Meral Akşener'e gelelim. İyi Parti'nin önü daha açık. Yeni bir parti ve içerisinde sağlam kişiler var. Henüz tarihinde kara bir leke yok, tertemiz sayfa. Yani hem sağcı hem solcu seçmen için bulunmaz aday. Akşener'e fetöcü yaftası yapıştırılmaya çalışıyor fakat kadın her mitingde bangır bangır bağırıyor kanıtlayamazlarsa şerefsizdir diyor. Dokunulmazlığım yok gelip tutuklasınlar diyor. Haklı da. Herkesi tutuklayabilirken neden Akşener'i tutuklayamıyorlar? Çünkü elle tutulur bir sebepleri yok. Sadece araştırmaktan yoksun aHaber ile yetinen kitleyi etkilemek için fetöcü iftirasını attılar ve başarılı oldular. Kadın her ne kadar uğraşsa da hala fetöcü olduğuna inananlar var. Belki sizlerde inanıyorsunuz bilemem. Tek bildiğim öyle bir şey olsa çoktan tutuklanacak olmasıdır.

Akşener şu yönden avantajlı. Zaten aktif ve temiz bir siyasi hayatı vardı. MHP tabanındaki oyu Devlet Bahçeli'den fazla. Kararsız seçmene en cazip gelen aday. Sol ve sağın ortak paydada buluşabilecekleri tek aday. Vizyon bakımından hepsinden daha iyi. Çok hızlı bir şekilde teşkilatlandılar ve sosyal medyanın gücünü fazlasıyla kullanıyorlar. Aday kadrosu çoğunluğu gençten oluşuyor. Yani taze kan diyebiliriz.

Malatya'da Erdoğan, İnce ve Akşener mitinglerine katıldım. Erdoğan mitingi eskisine oranla aşırı derecede düşüş yaşadı. Hatta çevre illerden 20-30 otobüs adam gelmesine rağmen o kalabalığa zor ulaşıldı. Mitingin %90'dan fazlası AKP seçmeniydi. Erdoğan 1-2 icraatten bahsedip geri kalan sürede İnce'ye laf söyledi durdu. Miting akşam saat 6 sularında ve her bölgeye yakın olan miting alanında yapıldı.

İnce mitingi eski Kılıçdaroğlu mitinglerine oranla daha kalabalıktı. Seçmeni CHP'den ibaretti. 1-2 icraatten bahsedip geri kalan sürede Erdoğan'a cevap verdi. Miting akşam saat 6 sularında ve her bölgeye yakın olan miting alanında yapıldı.

Akşener mitingi Devlet Bahçeli mitinglerine oranla katbekat fazlaydı. Seçmeni karışıktı CHP'lisi de vardı MHP'lisi de vardı. DP'lisi de vardı SP'lisi de vardı. Atatürkçüsü de vardı Türkeşçisi de vardı. İnanın karmaydı. İlk gittiğimde herkes bozkurt yapar diye düşündüm fakat pek kimse yapmadı bozkurt yapanlar oldu lakin MHP mitinglerinde tamamı yapardı bunda yarı yarıya desek yeridir. Belki yarıdan da azdır. 10dakika Erdoğan'a cevap verdi sonrasında 30-35dakika vaatlerini sıraladı. Miting öğlen saat 13:00'da yapıldı. Miting birçok bölgeye uzak alakasız bir kavşakta yapıldı.

Miting alanı bomboş dururken kavşakta miting yaptırdılar. Saat 13:00 gibi öğlen sıcağının ve güneşin en tepede olduğu zaman diliminde yapıldı. Hatta güneşi geçtim hafta içiydi ve insanların işte dershanede olduğu saate denk geldi. Yani bütün bunları göz önünde bulundurursak Akşener Malatya gibi AKP'nin %70 küsur oy aldığı bir şehirde büyük bir başarı elde etti. Eğer akşam saatlerinde ve miting alanında yapılmış olsaydı kalabalık 2-3 katına çıkabilirdi. İnsanlar oruç oruç güneşin altında beklediler ve takdir ettim.

Ayrıca Erdoğan, Suriye'lilerden rant sağlamak için tolerans gösterse de Akşener bu konuda oldukça net. Güvenli bir şekilde memleketlerine gidecekler dedi. Aynı şekilde İnce'de gideceklerini belirtti. Bu konuda destekliyorum her ikisini de. Çünkü artık yük olmaya başladılar. Malatya'da oturduğumuz ev hastanenin tam karşısı ve inanın bana sokağa çıktığınızda 3 metrede bir Suriyeli dilenci var. Kendileri yetmezmiş gibi boy boy çocuklarını da dilendiriyorlar. Yahu arkadaşım kendi memleketinizde değilsiniz ne diye çocuk yapıp çocuklarınıza rezillik yaşatıyorsunuz? Gitmeleri gerekli.

İnce çabuk delalete kapıldı. Özellikle Malatya'da yaptığı mitingde apolet sökeceğim dedi. Halkın tepkisini fazlasıyla aldı ve oy kaybettiğine eminim. Haklıydı aslında askeriyenin siyasete karışmaması gerekti lakin bunu seçimden sonra yapacaktı. Seçimden önce bunu belirtmesi kendi topuğuna sıkmak oldu. Dereyi geçene kadar... meselesini uygulamalıydı. Baktı halk kendisini destekliyor alışık olmadığı bir kalabalık var ve gaza gelerek konuşmasını yaptı. Apoleti sökeceğim dedi.

Ayrıca Türkiye'nin yıllardır bir Avrupa Birliği sevdası var. Ben bu sevdadan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem oyalıyorlar hem de beklendiği kadar fayda sağlamayacak ülkeye. Erdoğan'ın da Avrupa Birliği sevdası var İnce'nin de Avrupa Birliği sevdası var. Ben bu politikalarını da desteklemiyorum. Kendi içimizde güçlenirsek zaten Avrupa Birliğine girmeye ihtiyacımız kalmayacak.

Erdoğan'ın desteklemediğim politikalarından bir tanesi açılım süreciydi. Açılım sürecinde PKK eskisinden katbekat daha fazla güçlendi ve askerimizin başına daha fazla dert oldu. Halbuki açılım süreci olmasa PKK'nın hezimete uğramasına ramak kalmıştı. Erdoğan gibi güçlü bir lider açılım sürecinde hezimete uğradıysa İnce bu konuda başarılı olamaz. Evet İnce de açılım sürecini başlatacağını belirtiyor. Bu da desteklemediğim konulardan bir tanesi. Meral Akşener ise sonuna kadar mücadele edileceğini belirtiyor.

Muharrem İnce ortaya Kürt sorunu diye bir şey attı. Mağdur olduklarını ve haklar tanınacağını belirtti. Halbuki Batıda kimse askere polise taş, molotof atma özgürlüğüne sahip değilken Doğudakiler bu özgürlüğe sahip. Batıdakiler elektrik su faturasını kuruşu kuruşuna öderken Doğudakiler kaçak kullanmayı marifet biliyor. Doğudaki adam güle oynaya Batıya giderken, Batıdaki adam korka korka Doğuya gidiyor. Ortada Kürt sorunu değil Türk sorunu var. AKP Arapları Türklerden üstün tutarken benzerini de İnce yapacak. Hatta kendisine Kürt yardımcı alacağını belirtti. Yahu bu nedir? Bu ülkede Laz da var, Çerkez de var, Ermeni de var. Al o zaman her birinden birer tane yardımcı kimsenin hatırı kalmasın. Böyle düşünmek yerine yardımcılık konusunda en yetkin kişiyi seçeceğim dese eyvallah. Ben herkesin yeterince özgür olduğunu düşünüyorum bu ülkede ve bu politikasını da desteklemiyorum.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda eğer 2.tura Erdoğan ve İnce çıkarsa kesinlikle İnce'nin kaybedeceğini düşünüyorum.

Eğer 2.tura Akşener ve Erdoğan çıkarsa, Akşener'in İnce'ye oranla daha fazla şansı olduğunu düşünüyorum.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak oyunuzu kullanın.

Son olarak aşağıya Oğuzhan Uğur'un röportajlarını bırakıyorum. Cuma günü Binali Yıldırım'da konuk olarak gelecek. Aynı şekilde Muharrem İnce'de konuk olarak gelecek. Sormak istediğiniz ama sorma fırsatınız olmadığı hemen hemen her soruyu soruyor liderlere. Hepsini izlemenizi öneriyorum.

Tabi bu bahsettiğim şeyler araştırma ve öngörü. Seçim sürprizlerle doludur. Farklı sonuçlarda ortaya çıkabilir. Göreceğiz bakalım neler olacak.

Son düzenleme:
Siyasetle pek aram yok . Bildiğim tek şey var RTE nin yine kazanacağı. Herhangi bir partiye oy vermiyecem zaten. Ama Erdoğan seninde belirttiğin gibi zeki bir insan

perinçek diğerlerine nispeten daha somut şeyler konuşmuş

İncenin çok aktif olduğunu iyi laf soktuğunu halkla çok samimi konuştuğunu ve gelecek vaat eden tek aday olduğunu göz önünde bulundurmak gerek bence 1. turdan kazanacak ince bukadar miting yapması onu cumhurbaşkanı yapacak.

ekşide cb ile ilgili bir entry var bir izleyin derim onu çok sarsacak ve adaylardan çok darbe alacak

Erdoğan zeki biri fakat okuyan gençlerin %70 i geçen referandumda hayıra atmış oyunu. İnsanlarda artık sıkıldı dolar 4.5 tl euro 5 tl benzin 6 civarıydı en son. Bana kalırsa ikinci tura İnce ve Erdoğan kalıcak. Ve çok küçük bir farkla biri kazanacak.

İyi bir değerlendirme olmuş. Konun altına gelen hiçbir yoruma katılmadığımı belirtmem gerek.

Beyler sizden ricam lütfen iyi düşünüp oy vermeniz. Herşeyi iyi tartın

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8